- مازندران - «افشین رشیدی» ازتجربیاتش در سی‌و‌سومین جشنواره تئاتر گفت

«افشین رشیدی» ازتجربیاتش در سی‌و‌سومین جشنواره تئاتر گفت

تاریخ 05 آذر 1400 ساعت 14:20:23
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 001463
افشین رشیدی نویسنده و کارگردان توانمند استان است که دبیری سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران را برعهده داشند.ایشان دبیر جشنواره سارویه و جشنواره دیالوگ را نیز در پرونده خود به جا گذاشتند.افشین رشیدی نویسنده بیش از 10 نمایش بر روی صحنه هستند، مستندات زیادی را هم کارگردانی کردند. و از تجربیات خود و چالش ها و کم و کاستی هایی که در سی و سومین جشنواره تئاتر مازندران با آن مواجه بود گفت.
«افشین رشیدی» ازتجربیاتش در سی‌و‌سومین جشنواره تئاتر گفت

افشین رشیدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار واژه‌روز به سوالات این چنین پاسخ داد:

وقتی شمارو به عنوان دبیر اجرایی جشنواره برگزیدند،چه جذابیت و ویژگی داشت که پذیرفتید؟

 میدانستم دردسر و چالش های زیادی را پیش‌رو خواهم داشت و جذابیتی برایم نخواهد داشت و دلیل اصلی که من این مسئولیت را پذیرفتم همان چالش هایی بود که در صحنه تئاتر قرار بود با آن مواجه شوم بوده است. از20 سال پیش تابحال به من ثابت شده است تا چالشی نباشد کوشش و تلاشی هم نخواهد بود.

همانطور که گفتم انتخاب من به عنوان دبیری جشنواره جذابیتی برایم نداشت و طی چندین جلسه بنده مسئولیت را پذیرفتم، ولی ابلاغی که از مدیر کل فرهنگ و ارشاد گرفتم همچنان برایم ارزشمند است.

ما در دبیرخانه آن‌چنان خواسته‌ای نداریم، بعضی از رویکردهای سخت و نرم‌افزاری است و بودجه‌ی مناسب احتیاج داریم. ولی چیزی که در این حرفه به من روحیه و انرژی برای ادامه‌ی کار را میدهد همان چالشی است که عرض کردم.

از تمام عوامل اداره کل فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی استان، همراهی و پشتیبانی مدیریت، معاونت، حراست،مجموع معاونت هنری و شخص معاون هنری تشکر را به‌جا‌ آورم. و تشکر ویژه را از آقای «عمرانی نسب »کارشناس تئاتر استان که پابه‌پای هنرمندان تئاتر بودند، با آنکه ایشان نیروی اجرایی دبیرخانه ای بودند بار زیادی را از مسئولیت مارا برعهده گرفتند دارم.

 

بعد از انتصاب به عنوان دبیر اجرایی سطح  انتظارات از شما بیشتر شد چه برنامه ای برای حرفه و کار خودتون داشتین؟

از همان ابتدا به تمام بچه‌های تئاتر گوشزد کردم، کاری که قرار است ارائه بدهید فقط محدود به افراد هنری نیست بلکه تمام افراد را احاطه میکند، پس کار خود را به بهترین نحو انجام دهید تا تمام عموم از آن استقبال کنند.

ما به تمام ارگان ها، سازمان ها، مراکز‌ فرهنگی و هنری، شهرداری، آموزش و پرورش، هلال احمر و.. بیش از ۱۰۰ نامه زدیم تا در این جشنواره تئاتر حضور یابند و آن را جدی بگیرند، خوشبختانه مجموع این سازمانها  ورود کردند و جای قدردانی هم دارد، اما سازمان آموزش و پرورش هیچ اقدامی نکردند و فقط گله‌مندی برای ما به جا گذاشتند. چون آموزش و پرورش استان یک شاخه فرهنگی دارد که هر سال منهای این ۲ سال کرونا هر ساله در جشنواره تئاتر حضور داشتند اما در این دوره از جشنواره کارشناس آن گفت که حاضر به شرکت در جشنواره نیستند، بنده متاسفم برای سازمانی که با فرهنگ و تربیت سروکار دارد اما چنین دعوتی را نمی‌پذیرد.

دبیر اجرایی جشنواره اظهار داشت: من شعاری با عنوان« همه برای تئاتر» را انتخاب کردم دلیل انتخاب من هم بوده که همه تئاتر را جدی بگیرند و حضور یابند و استقبال کنند، ما برای این جشنواره بنر، تراکت، بیلبورد، پوستر که از عناصر جذابیتی برای تبلیغات هستند در سطح شهر استفاده کردیم.

 

جشنواره و اجرای برنامه ها چطور پیشرفت؟با چالش هایی هم مواجه شدید؟

۵: بله قطعا ضعف هایی هم وجود دارد،با وجود تمام استقبال هایی که از سوی مردم به جشنواره شده است، بنده به خودم نمره ی کمی لحاظ میکنم، علی رغم تمام رضایت مندی ها، ضعف های بسیاری هم وجود خواهد داشت و ما باید تمام سعی خود را میکردیم تا با آرامش بهتری به اهداف خود برسیم، و دلیل اینکه نتوانستیم خواسته و اهدافی که در ذهنمان بود را اجرایی کنیم شاید مشکلاتی بود مانند نور صحنه، صدای رسا،و.. به طور مثال ما درخواست هایی برای تغییر نور صحنه و پروژکتور دادیم که اصلی ترین و مهم ترین چیز برای نشان دادن چهره و کیفیت بازی و نمایش هنر پیشه ها روی صحنه است ،اما اجرای اول با تمام این نقص ها بر روی صحنه رفت، ضعف دیگر که با آن مواجه بودیم فضای کم قسمت بلک باکس بود که جمعیت زیادی را نمیتوانست پوشش دهد ولی افراد زیادی در این قسمت حضور داشتند. از جمله ضعف های دیگری که داشتیم تلوزیون شهری که در محل مقرر مستقر بود تا اجرای نمایش هارا همزمان اکران کند، اما روز اول و دوم دچار مشکل شد و نمایش ها پخش نشد تا روز سوم ما این مشکل را رفع کردیم.

 

سطح جشنواره و ملاک انتخاب شما چه بوده؟

به دلیل شرایط کرونایی ما فراخوان جشنواره را برای هنرمندان دیر فرستادیم و این عزیزان کمتر از ۲ماه زمان داشتند تا اجرا های خود را برای حضور در جشنواره آماده کنند، اما این عزیزان بسیار توانمند بودند و با تمام این شرایط بد کرونایی خود را برای جشنواره حاضر کردند.

لذا دبیرخانه به هیئت انتخاب آثار گفت سعی کنید با توجه به شرایط ها آثار را انتخاب کنید.

تمام نمایش هایی که در جشنواره حضور پیدا کردند، آن نرم، اسلوب و بارم بندی مورد نیاز را برای یک اجرای سالم داشتند. اجرای سالم به اجرایی اطلاق می‌شود که تمام گروه از ابتدا تا انتهای اجرا با ریتم، متن، طراحی موسیقی و نور مناسب به پایان برسانند و تپق، تاخیر، کندی ریتم ندارد.

 

استقبال مردم از جشنواره چطور بود؟

باید با اغراق بگویم استقبال مردم در این دوره از جشنواره بی‌نظیر بود. با توجه به اطلاع رسانی بسیار خوب از سوی رسانه ها و تبلیغاتی خودمان در سطح شهر انجام دادیم ،شاهد استقبال خوبی از طرف مردم عزیزمان بودیم، و در همین رسانه میخواهم تشکر ویژه داشته باشم از مشاور رسانه ای خود از «سینا رویگریان»، پیشکسوت عرصه قلم ‌،نویسندگی، روزنامه‌نگاری که کمک ها و راهنمایی های زیادی به گروه ما داشت.

 

سازمان چه حمایت هایی را برای برگزیدگان جشنواره در نظر دارد؟

ما در این جشنواره چیزی که مدنظرمان بود حمایت مالی نبوده بله درسته هدایایی از سوی سازمان هلال احمر،کانون پرورش فکری بوده ولی در این جشنواره هدف ما ایجاد پل ارتباطی بوده بین اهالی و مجموعه تئاتر و مردم که آن هم محقق شد.

 

شما موفقیت را در زمینه‌ی تئاتر چطور ارزیابی میکنید؟

باید با قاطعیت بگویم که موفقیت در تئاتر فقط با تماشاگر معنا پیدا میکند و بدون تماشاگر معنایی ندارد. و همین طور تماشاگر زمانی به تماشای تئاتر می‌آید که آگاه باشد تئاتری وجود دارد.

قبل از برگزاری جشنواره طی تهیه گزارشی که از مردم داشتیم تا سطح علاقمندی مردم را نسبت به تئاتر مطلع شویم، اما هیچ یک از مصاحبه‌شونده ها اصلا به تماشای تئاتر نرفته بودند و این بسیار جای تاسف دارد.

و ما زمانی در کار و حرفه خود موفق خواهیم بود که تماشاگر برای اجرای نمایش های خود داشته باشیم.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi