• تاریخ 1399-09-30 12:37:44

  شب چله تنهایی

  واژه روز، چله‌شوی امسال مازندران کمی متفاوت‌تر از سالیان پیش است. این دیار میراث‌دار آواز و فرهنگ و ادب اساتیدی است که امسال در میان ما نیستند. مردم اسیر روزگار سخت کرونا و یلدا داغدار بزرگ‌مردان و زنانی از اهالی هنر شده است. امسال هیچ شونیشتی توسط ایران‌منش بزرگ برگزار نشد. هیچ غزلی توسط رحمت‌الله حسن‌پور سروده نشد و امسال اولین سالی است که خوانواده مازندران آواز خوشرو را در بلندترین شب سال به گوش نمیشنود. امید است خانواده آن‌ها در شادی و اهالی هنر چله‌نشین غم نباشند.
 • تاریخ 1399-09-20 12:52:38

  تلم زنی در لفور

   اگر چه این سنت زیبا در دنیای امروز کم کم رو به زوال نهاده است، اما هنوز هم می‌توان در برخی روستاهای مازندران از جمله روستای «اسپوکلای لفور» در شهرستان سوادکوه، مردان و زنان روستایی پرتلاش و زحمت کشی را یافت که پای آئین‌ها و رسومات پیشینیان خود ایستاده اند و آن را زنده نگه داشته اند. شاید « تِلِم زنی » به ظاهر کار ساده‌ای باشد و هر کسی فکر کند که می‌تواند آن را انجام دهد، اما در عمل باید برخی حقایق « تِلِم زنی » را نیز دانست و به آن علم داشت، شرایط آب و هوایی در « تِلِم زنی » تاثیر مستقیم دارد و باید در هر شرایط آب و هوایی شیوه خاص خودش را به کار برد. در طول مدتی که « تِلِم زنی » انجام می‌شود و معمولا تا یک ساعت طول می‌کشد با توجه به شرایط ماست باید آب گرم به آن بطور متناوب اضافه شود و البته هر چقدر ماست سردتر باشد به همان میزان نیاز به آب گرم و ولرم دارد. منبع: ایرنا عکس: احسان فضلی 
 • تاریخ 1399-09-04 14:22:50

  پاییز در ساری

  ساری مرکز پایتخت گردشگری اکو 2022  عکس: زینب ذبیحی
 • تاریخ 1399-08-18 15:42:51
  رئیس خانه هنرمندان در گفت‌و گو با واژه روز:

  همه برای حفظ زبان تبری مسئولیت داریم

  رئیس خانه هنرمندان ساری گفته است که رسانه ها رسالت بزرگی برای اطلاع رسانی درباره خطری که زبان تبری را تهدید می کند، دارند؛شاید این موضوع ساده ای باشد اما درواقع همه ما مسئول هستیم.
 • تاریخ 1399-07-19 13:06:06

  پرواز استاد شجریان، تیتر روزنامه‌های ملی امروز

  واژه روز، یقینا‌ این تنها هنر و فرهنگ است که جاویدان است و اثر آن تا سالیان دراز بر جان ما خواهد بود. امروز مورخ 19 مهر ماه 1399 بزرگ مرد موسیقی و هنر ایران زمین «محمدرضا شجریان» در میان بدرقه‌ی هنرمندان و مردمان متمدنمان در آرامگاه حکیم فردوسی به خاک سپرده شد. امروز تیتر همه‌ی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها شکوه وصف ناشدنی استاد بود.
 • تاریخ 1399-07-14 12:37:24
  به مناسبت هفته نیروی انتظامی:

  نگاهی به زندگی شهید«ولی صدرایی»

  شهید صدرایی نخستین شهید نیروی انتظامی استان مازندران است که ۲۹ روز پس از آغاز جنگ تحمیلی در یک مأموریت پدافندی بر اثر اصابت مستقیم موشک در منطقه «دهلاویه» به شهادت رسید.
 • تاریخ 1399-07-10 15:00:31

  لزوم حمایت مسئولان از سراهای سالمندان

  مقدسی می‌گوید با توجه به اینکه تعدادی از سالمندان بی‌سرپرست در سرای سالمندان نگهداری می‌شوند و همین موضوع سبب افزایش هزینه مراکز می‌شود، لازم است که مسئولان از سراهای سالمندان حمایت کنند
 • تاریخ 1399-07-05 12:29:13

  جای خالی تقویم فرهنگی در مازندران

  جای خالی تقویم فرهنگی در استان مازندران واقعا خالی است، تقویمی که در آن بزرگان شعر، ادب، هنر و علم را گرامی بداریم و یادی از آداب و رسوم کهن مردم استان در دل و ذهن جوانان امروز  داشته باشیم
 • تاریخ 1399-07-03 19:38:16

  گرامی‌داشت چهلمین روز درگذشت قاسمعلی ایرانمنش برگزار شد

  گرامی‌داشت چهلمین روز درگذشت« قاسمعلی ایرانمنش»، چهره شاخص فرهنگ و هنر مازندران امروز عصر درزادگاهش روستای اساس سوادکوه برگزار شد.
 • تاریخ 1399-06-24 15:29:01

  نمایش رقص آفتابگردان در مزارع شهرستان بهشهر

    به گزارش واژه روز، گیاه آفتابگردان با برگ های سبز و گل زرد نمادی از زیبایی طبیعت در هرشهرستان بهشهر است. کشت این گیاه در سال‌های گذشته  از رونق خوبی برخوردار بوده اما چند سالی است به دلیل عدم حمایت از تولید، سطح زیر‌کشت این محصول در استان  به 10هکتار کاهش یافته است. شاید بتوان گفت کاهش سطح زیرکشت آفتابگردان به این دلیل بوده ارقام مناسبی برای کشت این محصول در اختیار کشاورزان قرار نگرفت و یا خرید آن به‌گونه‌ای نبوده که کشت گسترده را در استان شاهد باشیم. در گزارش زیر تصاویری زیبا از این گیاه را در دل  مزارع شهرستان بهشهر می بینیم  
 • تاریخ 1399-06-19 14:36:41

  در آرزوی المپیک

  به گزارش واژه روز به نقل از فارس،محمد مهدی بخشی با یک نقص عضو نادر در ۱۴ اردیبهشت‌ماه سال ۹۴ به دنیا آمد. نام بیماری او آنامولی است که تا روز تولد حتی پزشکان هم علی‌رغم بررسی‌ها و آزمایشات مختلف در دوران بارداری مادرش نتوانسته بودند تشخیص دهند و مادر او بی‌خبر از این نقص، روز زایمان ازشکل نگرفتن استخوان‌های تحتانی پای محمدمهدی شامل دو زانو و انگشتان خبردار شد. دلیل این بیماری مشخص نیست و برخی تاثیر امواج و آلودگی هوا را علت آن می‌دانند؛ اما محمد مهدی و خانواده‌اش بدون توجه به علت، در این ۵ سال زندگی پسرشان با تلاش‌های خود به سراغ حل مسئله رفتند. او در ۱۱ ماهگی تحت عمل جراحی قرارگرفت و بخشی از پاهایش که ناقص رشد کرده بود، قطع شد و بعد از سه ماه دوران نقاهت اولین پروتز پاهای این کودک برای او طراحی شد. این اولین گام برای رویاپردازی‌ها و تلاش‌های خستگی ناپذیر محمدمهدی و خانواده‌اش بود؛ حالا او روز به روز و سال به سال رشد و با استعداد ذاتی و روحیه بالای خود پله‌های ترقی و پیشرفت را سپری کرده است. محمدمهدی در یک سفر خانوادگی در آستانه سه سالگی در تابستان ۹۶به شمال کشور رفته بود که در دریا برای شنا کردن اقدام کرد و نشان داد با بهره‌گیری از توان دستانش می‌تواند نقص پایش را کنار بگذارد و براحتی شنا کند. محمد مهدی می‌گوید: «آرزویش رفتن به پارالمپیک و مدال آوردن برای ایران اسلامی است». این روزها کنار مربی‌اش عباس دیانی سرمربی تیم دو و میدانی معلولان تلاش می‌کند تا بیاموزد و رشد کند تا بتواند در رشته‌های ورزشی معلولین پیشرفت کند. او حتی در رشته شنا نیز تحت آموزش قرار دارد. آموزش زبان انگلیسی را نیز کنار معلمش می‌گذراند؛ این‌ها برنامه‌هاییست که تنها با هزینه و تلاش‌های مربیانش که با دل و جان برای او کار می‌کنند در حال انجام است و این کودک تحت حمایت هیچ نهادی قرار ندارد که اگر این مهم رخ دهد، آرزوی او برای قهرمانی پارالمپیک دست یافتنی‌تر خواهد شد.
 • تاریخ 1399-06-15 10:40:53

  سال تحصیلی غم‌انگیز 1399 در سایه‌ی کرونا

  همیشه مهر یادآور هیاهو و شور شروع مدرسه بود و امسال مدارس در تابستان و بی هیج هیاهو و سروصدایی آغاز شد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi