• تاریخ 1401-10-08 11:57:23
  گزارش تصویری از:

  نرگس و عطر دل‌انگیز آن

  معنوی/ واژه‌روز، گل نرگس، نماد تولد دوباره و آغاز نو است. نرگس زرد مترادف با فرا رسیدن فصل بهار و نو شدن و تازگی است. از همین جهت نرگس یکی از محبوب ترین گل ها برای آغاز دوباره ی یک ارتباط دوستانه و یا عاشقانه است. گل نرگس از دسته گیاهان پیازی و جزو زیباترین و خوشبوترین گل‌های موجود در طبیعت است که بویش از فاصله‌ها، انسان را سرمست می کند. این گل زیبا با عطر و بوی فریبنده گل خاطره‌ها و یادهاست. گلهای نرگس در انواع و رنگهای مختلفی وجود دارند که معمولا سفید و زرد و یا دو رنگ هستند. این گل جایگاه خاصی در ادبیات، افسانه‌ها و قصه‌های ایران زمین دارد و در بسیاری از مناطق ایران مانند شهر بهبهان در استان خوزستان شهر کازرون در استان فارس و حاشیه های دریاچه پریشان، پراکنده شده است. علت محبوبیت گل نرگس: نرگس چند حسن را هم زمان دارد. زمستانه بودن، زیبایی، عطر خوش و خواص دارویی. چینی‌ها می‌گویند کسی که دوتا نان دارد، یکی را بخورد و دیگری بفروشد و با پول آن گل نرگس بخرد. چون نان برای تغذیه بدن است و نرگس برای تغذیه روح. عطرنرگس، گل نرگس و روغن آن خواص درمانی بسیار زیادی دارند. مثلا می‌گویند عطر نرگس شاداب کننده است، برای مخاط و سینوس‌ها مفید است و از سرماخوردگی جلوگیری می‌کند. همچنین می‌تواند همراه خون وارد سلول‌های مغزی شود و روی کارکرد مغز اثر بگذارد. گل نرگس، در تغییر روحیه بسیار موثر است و برای درمان افسردگی مصرف می‌شود. توجه داشته باشید افراد گرم مزاج در بوییدن این گل زیاده‌روی نکنند، چون ممکن است باعث سردرد شود. زمان برداشت گل نرگس، با شروع فصل زمستان نیزآغاز می‌شود و تقریبا تا اواخر ماه بهمن ادامه دارد. باغ گل نرگس در مازندران در جاده جویبار، توابع بخش مرکزی، روستای کردکلا است. تا چشم بینا می‌بیند، منظره، باغ‌های وسیعی از گل نرگس است. برای اطلاعات تکمیلی و خرید گل نرگس و پیاز گل میتوانید با آقای حیدری هماهنگی لازم را انجام دهید. منبع: واژه‌روز عکاس: سیده راضیه معنوی
 • تاریخ 1401-10-04 14:27:08

  سرپرستان جدید در سه شهرستان مازندران منصوب شدند

  با حکم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، سرپرستان جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان های رامسر، چالوس و نور تعیین شدند.
 • تاریخ 1401-10-04 11:59:14
  گزارش تصویری از:

  تولید شکر از نیشکر

  خاک مساعد مناسب رشد نیشکر: نیشکرها در زمین‌های مساعد و پر آب رشد و پرورش پیدا می‌کنند؛ چه بذرشان کاشته شده باشد و چه با قلمه به ثمر رسیده باشند. در سرزمین ما ایران، در دو نقطه از کشور کاشت و برداشت نیشکر انجام می‌شود: یکی منطقه خوزستان (نیشکر خوزستان) در جنوب غربی کشور و دیگری مازندران در شمال (نیشکر مازندران). هر دو منطقه خاک حاصلخیز و مناسبی داشته و آب کافی برای رشد چنین محصول آب‌دوستی را در اختیار دارند. مراحل تولید شکر از نیشکر: وقتی نی‌های نیشکر به اندازه کافی قد کشید و درونش از قند انباشته شد، زمان آن است که کشاورز این  محصول شیرین را برداشت کند  که به این ترتیب است: نیشکرها از درون نیزار خارج می‌شوند، برگ‌ها و زوایدشان زده می‌شود و پس از قطعه قطعه شدن، برای آبگیری درون دستگاه آبگیری قرار می‌گیرند. فرایند آبگیری که تمام شد، عصاره به دست آمده را باید دو تا سه ساعت در دیگ‌های بزرگ مسی جوشاند تا غلیظ شود. در این مرحله، محتویات درون دیگ‌ها را مدام هم می‌زنند تا شیره‌ای که لحظه به لحظه در حال غلیظ‌تر شدن است، نه ته بگیرد و نه سر برود. ضمن این‌که در همان هم‌زدن‌ها، به مرور تفاله‌های موجود در شیره هم روی ظرف می‌آید و می‌شود از شیره جدایشان کرد. بعد از این مراحل، محصولی به دست می‌آید که شبیه حلواست؛ هم از جهت رنگ، هم از جهت شکل و قیافه، هم از جهت شیرینی و دلچسبی. این محصول حلوا مانند، شکر سرخ نام دارد و شامل ترکیبی است از یک قند به نام ساکارز و شیره‌ای به اسم ملاس. بعد از این‌که عصاره غلیظ‌شده، خنک و سفت شد، به قطعات کوچک تقسیم می‌شود و به مصرف می‌رسد. آدرس کارخانه نیشکر: استان مازندران، شهرستان بابلسر، بخش بهنمیر منبع: واژه‌روز
 • تاریخ 1401-09-30 12:02:38
  گزارش تصویری از:

  برگزاری برنامه «گت چله‌شو» در شهرستان ساری

  واژه‌روز، برنامه «گت چله‌شو» در راستای ترویج فرهنگ بومی و سنت های دیرین و کهن ایرانی با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین جوادی، سرپرست شهرداری شهرستان ساری، نماینده شورای شهر ساری، علی عاشقان و جمعی از عموم مردم ساری در سالن سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در شهرستان ساری برگزار شد. برنامه شب یلدا با نام «گت چله‌شو» با برنامه هایی چون: حافظ خوانی، استاد نائیج و استاد یعقوبی ، شعرخوانی، اجرای موسیقی بومی از گروه زلم‌رود وآیین های بومی مرتبط با شب یلدا همراه بوده است. منبع: واژه‌روز عکاس: راضیه معنوی
 • تاریخ 1401-09-26 12:31:39

  راه‌اندازی دبیرخانه دائمی پیشرفت مازندران

  روح‌الله سلگی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران با بیان اینکه دولت سیزدهم در عرصه پیشرفت بن بست شکن است، گفت: دبیرخانه دائمی پیشرفت استان راه اندازی می شود.
 • تاریخ 1401-09-22 11:16:26

  هنرمندان باید از هویت فرهنگی و میراثی مازندران صیانت کنند

  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران بر لزوم صیانت از هویت فرهنگی و میراثی توسط هنرمندان تاکید کرد.
 • تاریخ 1401-09-10 14:22:27

  نخستین جشنواره استعدادیابی مازندران "کاتی" تا پایان دی ماه امسال تمدید شد

  روحی سرپرست معاونت امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران: مهلت ارسال اثر به نخستین جشنواره استعدادیابی مازندران "کاتی" تا پایان دی ماه امسال تمدید شد.
 • تاریخ 1401-09-05 14:13:11

  تمدید مهلت ثبت‌نام در جشنواره استعدادیابی«کاتی»

  مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار هنرمندان در جشنواره بزرگ استعدادیابی«کاتی» تمدید شد.
 • تاریخ 1401-08-14 22:21:24

  در محل تشکیل نخستین حکومت شیعی در جهان مراسم بزرگداشت روز ملی مازندران برگزار شد

  مراسم روز ملی مازندران امروز ۱۴ آبان و طی آیینی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار مازندران، نماینده مردم شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس و تنی چند از مسئولان کشوری و استانی و منطقه ای در مضجع شریف «امامزاده سلطان محمد کیا(ع)» در روستای صالحان بخش کجور نوشهر که سنگ بنای نخستین حکومت شیعی و علوی در جهان در این منطقه بنیان نهاده شد برگزار گردید.
 • تاریخ 1401-08-08 13:08:18

  روز مازندران با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فعالان فرهنگ بومی، تاثیرگذار می‌شود

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، حسین جوادی، با اشاره به هفته فرهنگی مازندران از ۱۴ آبان تا ۲۱ آبان، گفت: بهتر است بزرگداشت روز مازندران تنها دولتی نباشد. تنها راه پاسداشت تاثیرگذار این روز، مردمی کردن برنامه ها و بهره گیری از ظرفیت فعالان فرهنگ بومی است.
 • تاریخ 1401-08-07 14:30:42

  روحی، معاون هنری و سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد مازندران شد

  محمد تقی روحی به سمت معاون هنری و سینمایی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران منصوب شد.
 • تاریخ 1401-07-18 11:57:30

  نشست خبری جشنواره استعدادیابی «کاتی» برگزار شد

  نشست خبری جشنواره استعدادیابی مازندران با نام کاتی در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران برگزار شد.
آخرین مطالب
عضویت در خبرنامه
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها