- مازندران - مازندران در سوگ ادیبی دیگر

مازندران در سوگ ادیبی دیگر

تاریخ 20 دی 1399 ساعت 12:10:54
منبع: ایرنا
کد خبر: 001538
جامعه‌ی ادبی مازندران  بزرگمردی را از دست داد که در زمان حیاتش برای حفظ فرهنگ و اندیشه این سرزمین، تلاش‌های فراوان کرد و تمام زیست گرانبهایش را در خدمت کتاب و فرهنگ گذاشت تا ورقی بر دفتر فرهنگ و هنر تبرستان بیافزاید.
مازندران در سوگ ادیبی دیگر

واژه روز به نقل از ایرنا، ایرج اصغری قاجاری فرزند داداشقلی سال ۱۳۲۰ در ساری به دنیا آمد. پدرش فردی متمول و سر بلوک های منطقه فرح آباد ساری بود.

تا کلاس ششم ابتدایی را در مدرسه سعادت ساری و دبیرستان را نیز تا پایه سوم در دبیرستان پهلوی سابق گذراند. فخرالدین سورتیجی که همسایه دیوار به دیوار و معلم او بود، الگوی خوبی برای تحصیلات ایرج اصغری بود. البته محمدرضا خزائلی نیز جزو معلمانی بود که زحمت زیادی برای ایجاد علاقه مندی به درس در ایرج ایجاد کرد.

او ابتدا در رشته ادبیات با رتبه ۱۹ در کنکور دانشگاه تهران قبول شد و از آنجا که همزمان به شغل معلمی نیز می پرداخت و شاغل به حساب می آمد، این وضعیت او با مخالفت فرخ رو پارسا وزیر وقت آموزش و پرورش- مواجه شد. سال بعد در همان رشته و در دانشگاه اصفهان پذیرفته شد و از همانجا لیسانس ادبی گرفت.

بعد از دانشگاه نیز به شغل معلمی و گاه تدریس در دانشگاه پرداخت و در سال ۱۳۷۳ از آموزش و پرورش بازنشسته شد. همکاری با روزنامه قدیمی «اثر» به مدیر مسئولی سیدمحمد میرطاهری از کارهایی است که اصغری در جوانی به آن همت داشت، اما همکاری با فصلنامه علمی- پژوهشی اباختر به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی سیروس مهدوی به عنوان عضو هیأت تحریریه جزوکارهای مهم علمی و پژوهشی او محسوب می شود.

مجموعه شعر «باغ آفتاب» ( تهران: بهاباد، سال ۱۳۷۹) از آثارشعری اوست که شامل گزیده شعرهای اصغری از سال ۴۴ تا ۷۹ است. مهم ترین اثر ایرج اصغری که باید آن را دنباله کار و مکمل تاریخ ادبیات سید محمد طاهری شهاب دانست، کتاب «سبوی سخن» (نشر رسانش ، ۱۳۹۰) است که به شرح زندگی مستند ۲۵۲ شاعر مازندرانی پرداخته است.

در کنار نخستین جشنواره شعر «شهر من ساری» مجموعه «شاعران ساروی» (ساری: نشر شلفین، ۱۳۹۳) به همت او چاپ شد. اصغری مجموعه شعرهای «لحظه های ناگهان» و همچنین «دلشوره های شیرین» را برای چاپ آماده دارد.

استاد ایرج اصغری بعد از فوت غلامرضا کبیری در سال ۱۳۸۹ سمت ریاست انجمن ادبی مازندران را به عهده گرفت که روزهای دوشنبه هر هفته در دفتر مطالعات ایرانی( که به همت سیروس مهدوی اداره می شود) جلسه برگزار می کند. مقالات متعددی از او نیز در اباختر و سایر نشریات منتشر شده است.

این ادیب مازندرانی در 16 دی ماه درگذشت.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi