- مازندران - آشنایی با اصول برقراری ارتباط در خانواده

آشنایی با اصول برقراری ارتباط در خانواده

تاریخ 25 شهریور 1399 ساعت 14:13:34
منبع: واژه روز
کد خبر: 001063
وقتی که والدین نسبت به اصول و روش‌های برقراری رابطه انسانی با فرزندان آگاه باشند، به مراتب میزان موفقیت در تربیت آنان افزایش می‌یابد
 آشنایی با اصول برقراری ارتباط در خانواده

واژه روز، محدثه قربانی، کارشناسی ارشد روان شناسی-مهمترین قدم در تعلیم و تربیت،آشنا کردن پدر و مادرها با اصول و روش های برقراری رابطه انسانی با فرزندان است. در اینجا برخی از اصولی که آشنایی با آنها در برقراری رابطه انسانی با نوجوان موثر است،ذکر می کنیم:

 

اصل الگوپذیری و هما نند سازی

 

یکی از مهمترین و اثر بخش ترین روش های یادگیری و اجتماعی شدن کودک ،الگو پذیری و همانندسازی است.

نوجوانان از طریق همانند سازی با بزرگتر ها، چهره‌های علمی، ورزشی،تاریخی و مذهبی یاد می‌گیرند که چگونه رفتار کنند کودک و نوجوان نخست والدین خود را سرمشق قرار می‌دهند برحسب جنسیت کودک و سن او،تاثیر پدر و مادر متفاوت است بدیهی است به طور کلی دختر با مادر و پسر با پدر همانند سازی می‌کند.

 

یکی از علت‌های مشکلات اجتماعی الگوبرداری نادرست است

 

نوجوان در این سن بیش از حد تحت تاثیر دوستان و همسالان و افراد با نفوذ است چنانچه خانه و مدرسه و جامعه (به ویژه از طریق رسانه ها) الگو های نادرست در اختیار او قرار دهند الگوبرداری نوجوان به طریق نامطلوبی صورت خواهد گرفت .

اصل ایجاد امنیت روانی

خانواده مهمترین کانون تامین کننده نیازهای جسمانی و روانی فرد است و تمام تلاش پدران و مادران مسئول و آگاه باید بر این اصل باشد.

اگر یک نوجوان کار اشتباهی یا نادرستی انجام داد هیچ گاه نباید به او گفت"دوستت ندارم"،"تو دیگر پسر یا دختر من نیستی"، یا "من دیگر مادر یا پدر تو نیستم "، این گونه برخورد های تحقیرآمیز و بیان این قبیل جمله‌ها، هیچ کمکی به اصلاح رفتار او نمی‌کند بلکه موجب سرخوردگی و از دست دادن امنیت روانی نوجوان می‌شود و سلامت روانی او را به خطر می اندازد.

 

اصل برخورد مثبت و مثبت فکر کردن

 

هنگامی که با نوجوان روبه رو می شوید ،سعی کنید با او برخورد مثبت داشته باشید، از کلمه‌ها و جمله‌های تشویق آمیز استفاده کنید، به دنبال بزرگ کردن نکته های مثبت او باشید نه عیب جویی و ایراد گرفتن ، منظور این است که رفتارهای مطلوب فرزندتان را تحسین کنید ،توانایی‌های او را در نظر داشته باشید و در مقابل از سرزنش کردن و خجالت دادن او پرهیز کنید.

 

اصل پذیرش و احترام

 

محترم شمردن نوجوان،احترام به حقوق او، توجه به نیازهای همه جانبه او و پذیرش او همانطور که هست از مهمترین اصول برقراری رابطه انسانی است.

فرزند یا فرزندان شما بیش از هر چیز، وجود شما را می‌خواهندو حضورشما در خانه برای آنان ارزشمند است. با دقت به حرف های نوجوان گوش دادن، پذیرفتن و تشویق رفتارهای مطلوب او، فراهم کردن فرصت‌هایی برای بروز وجود و خودنمایی و مسخره نکردن و سرزنش او از نشانه‌های برقراری یک رابطه انسانی با نوجوان است. نوجوانی که مورد پذیرش قرار می‌گیرد احساس با ارزش بودن و اعتماد به نفس می‌کند .

 

اصل پرهیز از افراط و تفریط

 

شما در امر تربیت و تعلیم فرزندتان چگونه عمل می‌کنید؟

 

آیا گاهی بسیار "سخت گیر" و گاهی بسیار "سهل گیر"هستید؟. نوجوان در این دوره گاهی می‌خواهد به شدت خود را با محیط سازگار کند و گاهی در اندیشه این است که به شدت محیط را با خود سازگار کند .

آیا گاهی گوشه گیر می شود و کنج عزلت انتخاب می‌کند و گاهی به رفاقت و دوستی با دیگر نوجوانان رو می‌آورد و دوستی آنان با شیفتگی و وابستگی تبدیل می‌شود.

برخی از افراد توصیه "با فرزندان خود دوست شوید" را به درستی نفهمیده‌اند، آنان فکر می‌کنند برای دوستی و نزدیک شدن با نوجوان باید با او همصدا و همرنگ شوند و هرچه او خواست آنها هم بخواهند و بدون قید وشرط با همه خواسته های او موافقت کنند، در حالی که این شیوه دوست شدن درست نیست و باید نوجوان را با ارزش‌ها و واقعیت‌ها آشنا کرد، دست او را گرفت و به سوی حقایق هدایت کرد.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi