- مازندران - مراسم رونمایی از آلبوم «موسیقی حماسی و آیینی مازندران» در ساری

مراسم رونمایی از آلبوم «موسیقی حماسی و آیینی مازندران» در ساری

تاریخ 01 بهمن 1398 ساعت 13:41:10
منبع: واژه روز
کد خبر: 000264
عصر دیروز در مراسمی با حضور جمعی از مسئولین، هنرمندان و هنردوستان در ساری از آلبوم «موسیقی حماسی و آیینی مازندران» رونمایی شد.
مراسم رونمایی از آلبوم «موسیقی حماسی و آیینی مازندران» در ساری

به گزارش واژه روز، شرکت فرهنگی و هنری «نسیم مهرآوا» با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی دیروز طی مراسمی در سالن سلمان هراتی به طور رسمی از این آلبوم رونمایی کرد.

در این مراسم که با استقبال خوبی از سوی هنرمندان مسئولین و علاقه‌مندان به موسیقی مازندران مواجه شد، «عباس رجبی» شهردار ساری، «مهدی رمضانی» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد قائمشهر، «امیر امیرنیا» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد آمل، «علی علوی» معون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد مازندران و «مصطفی نیک‌نقش» معاون خدمات شهری شهرداری ساری حضور داشتند.

«محمد غلامی» مدیرعامل شرکت نسیم مهرآوا ضمن خوشامدگویی و سپاس از حضور مسئولین، هنرمندان و هنردوستان در مراسم گفت: گردآوری این اثر به کوشش نبی احمدی و با صدای استاد خوشرو حدود یک سال طول کشید و این مراسم اولین رونمایی رسمی از آثار منتشر شده در نشر نت و صد و بیست و چهارمین اثر موسیقی شرکت مهرآوا است.

وی همچنین برای چهره ماندگار موسیقی مازندران آرزوی سلامتی کرد و گفت: امیدوارم هرچه زودتر حال ایشان بهبود یابد.

«نبی احمدی» پژوهشگر و موسیقیدان مازندرانی که این اثر را گردآوری کرده گفت: وقتی برای اولین‌بار این افسانه‌های کهن به گوشم می‌خورد با خودم گفتم که برای ثبت این آواهای ماندگار باید دنبال صدایی خاص باشیم. رسالت من این بود که برای حفظ این میراث گران‌بها تلاش کنم و آنچه به عنوان حافظه شنیداری آن منطقه را ثبت و ضبط کردم به درستی منتشر کنم.

احمدی ادامه داد: وقتی عنوان حماسی و آیینی آمد اولین صدایی که به ذهن‌مان رسید صدای استاد خوشرو بود. پروژه را با او مطرح کردیم و طبق معمول با رویی گشاده استقبال کردند.

«محمدعلی کاظمی» شاعر مطرح مازندرانی هم روی صحنه رفت و ضمن قدردانی از همسر استاد خوشرو که در این روزها وظیفه پرستاری استاد خوشرو را بر عهده دارند، گفت: همسر استاد خوشرو در آن روزگاری که به خوشرو بی‌مهری شده بود و او روزگار سختی را می‌گذراند هم همیشه هم‌پا و همدم او بود.

وی با استفاده از ابیاتی از سروده های خود اظهار کرد: خوشرو امروز مثل دماوند است، سرود او برآمده از دل و سرگذشت مردمش است.

کاظمی سنگدهی از فرهنگدوستان و هنردوستان خواست تا حمایت خود را با خرید آثار تولیدشده نشان دهند.

محمدرضا اسحاقی خواننده نامی مازندران هم دقایقی حضار را مهمان ساز و آواز خود کرد و برای استاد خوشرو آرزوی سلامتی کرد.

اسحاقی پس از اجرای خود از نداشتن بیمه درمانی پس از حدود 5 دهه فعالیت هنری و فرهنگی انتقاد کرد و از مسئولین خواست تا بیشتر از هنرمندان بومی حمایت کنند.

در بخش پایانی مراسم نیز گروه موسیقی با خوانندگی «محمود شریفی» به اجرای قطعاتی از آلبوم پرداختند. صبا رمضانی (کوبه‌ای)، سامان نوروزیان (کمونچه)، سیاوش طالبی (نی) و محمود بتیار (دوتار) محمود شریفی را همراهی می‌کردند.

استاد خوشرو به دلیل بیماری در مراسم حضور نداشت و آیین رونمایی با حضور همسر ایشان انجام شد.

 در بخشی از مراسم «داوود کیاقاسمی» شاعر مازندرانی چند شعر برای حضار خواند و بعد از او «اکبر رستگار» که چندی پیش قطعه‌ای با عنوان «بخون خوشرو» را منتشر کرده بود به روی صحنه آمد و قطعاتی را اجرا کرد. 

در این مراسم به بهانه‌ی گرامیداشت چهارمین سالگرد درگذشت مرحوم «احمد محسن‌پور»، قطعه‌ای از این هنرمند فقید پخش شد و حضار به یاد آن استاد مرحوم بدان گوش جان سپردند.

در حاشیه مراسم تعدادی آلبوم با امضای استاد خوشرو فروخته شد که عواید آن مستقیما به خانواده خوشرو تعلق گرفت.

از دیروز و همزمان با رونمایی اثر، آلبوم «موسیقی حماسی و آیینی مازندران» در سایت‌های مجاز و فروشگاه‌های فرهنگی و هنری سراسر کشور عرضه شده است.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها