- مازندران - جبران آسیب‌های ناشی از کرونا برای فعالان فرهنگ و هنر

جبران آسیب‌های ناشی از کرونا برای فعالان فرهنگ و هنر

تاریخ 21 مرداد 1399 ساعت 13:09:02
منبع: ایرنا
کد خبر: 000957
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت که تاکنون حدود ۹۰۰ پرونده خسارت کرونایی برای فعالان حوزه فرهنگ و هنر استان تشکیل شده است تا بخشی از آسیب‌های این بخش جبران شود.
جبران آسیب‌های ناشی از کرونا برای فعالان فرهنگ و هنر

به گزارش واژه روز به نقل از ایرنا، عباس زارع گفت: اگرچه به ظاهر شیوع این ویروس تا حد زیادی به بنیان اقتصادی کشور و استان‌ها خسارت زد، ولی در حوزه فرهنگی نیز این خسارت‌ها به خاطر تاب‌آوری کمتر حوزه فرهنگ و هنر ملموس‌تر بوده است.
وی از بخش موسیقی و هنرهای نمایشی به عنوان خسارت دیده‌ترین بخش‌های حوزه فرهنگ و هنر مازندران یاد کرد و توضیح داد: علتش هم این بود که اجراهای این دو بخش تقریبا به طور کامل تعطیل شد در حالی که تنها ممر درآمدشان همین اجراها بود که حتی پیش از شیوع کرونا هم وضعیت چندان مناسبی نداشت.

زارع با اعلام این که در مازندران حدود ۷۰ گروه نمایشی فعالیت دارد، گفت که حدود ۵۰ گروه از این تعداد دارای مجوز هستند و بقیه هم اگر چه مجوز نداشتند ولی فعالیت می‌کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران آمار گروه های موسیقی شناسایی شده و دارای مجوز استان را هم در حال حاضر ۱۴۱ گروه اعلام کرد و افزود که تعداد گروه‌های موسیقی استان بسیار زیاد است و کار شناسایی و دادن مجوز به آنان از سال گذشته شروع شد و همچنان ادامه دارد.

وی فضای گردشگری استان را مهم‌ترین عامل تعدد و تکثر گروه‌های نمایشی و موسیقی و به طور کلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری دانست و توضیح داد: کرونا از اسفند ماه سال گذشته به صورت جدی بر فضای گردشگری مازندران اثرگذاری کرد و صنعت گردشگری تا حدود زیادی تعطیل شد در نتیجه این وضعیت به طور طبیعی بر فعالیت‌های فرهنگی و هنری در استان مانند فعالیت گروه‌های موسیقی و نمایشی اثرگذاری جدی داشت.

زارع با اعلام این که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با مساعدت استاندار مازندران و سایر نهادها با وجود محدودیت های مالی حوزه فرهنگی، کمک‌هایی را هر چند ناچیز به دست‌اندرکاران این حوزه جدای از تسهیلاتی که برای آن پرونده تشکیل شده، انجام داده است، گفت: با پیگیری‌های انجام شده مقرر شد تسهیلات کم بهره به دست اندرکاران حوزه فرهنگی استان از سوی برخی بانک‌های عامل پرداخت شود.

وی رتبه استان مازندران در تشکیل پرونده برای جبران خسارت کرونایی فعالان حوزه و فرهنگ را چهارم در کشور اعلام کرد و افزود: گذشته از تسهیلاتی که به صورت کشوری برای اهالی فرهنگ و هنر در نظر گرفته شد، در سطح استان نیز اقدامات مختلفی برای کمک به فعالان این عرصه تاکنون صورت گرفته است که از جمله آن پرداخت کمک های نقدی هر چند اندک بوده است.

زارع محدویت مالی را مهم‌ترین مشکل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در کمک و حمایت از فعالان عرصه فرهنگ و هنر استان برشمرد و گفت: میزان بودجه فرهنگی ارشاد استان در سال جاری حدود هشت میلیارد ریال است که نسبت به سال قبل ۵۰ درصد کاهش دارد و طبیعی است که این وضعیت دست ما را برای حمایت و کمک بسته است.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi