- مازندران - نوروزخوانی؛ یک با م و دو هوای مقابله با کرونا در مازندران

نوروزخوانی؛ یک با م و دو هوای مقابله با کرونا در مازندران

تاریخ 16 اسفند 1398 ساعت 11:53:43
منبع: واژه روز
کد خبر: 000482
یک بام و دو هوای برنامه‌ریزی‌ها برای مقابله با کرونا و پیشگیری از شیوع بیشتر آن در مازندران، سبب شده که در ذهن برخی از شهروندان باور عادی بودن شرایط و سیاه‌نمایی درباره کرونا بیشتر تقویت شود.
نوروزخوانی؛ یک با م و دو هوای مقابله با کرونا در مازندران

به گزارش واژه روز، در حالی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته یک بار دیگر تعطیلی همه فعالیت‌های فرهنگی و هنری را در سراسر کشور تمدید کرد و تقریبا همه اقدامات و برنامه‌های این حوزه تعطیل شده است، از برخی شهرهای مازندران تصاویری مبنی بر اجرای کاروان نوروزخوانی توسط تعدادی از هنرمندان منتشر می‌شود. دیروز فیلمی از بازار قائمشهر منتشر شد که در آن تعدادی از هنرمندان در حال اجرای نوروزخوانی هستند و آمدن بهار را به مردم نوید می‌دهند. موضوعی که در تناقض با اظهارات مسئولان استان مبنی بر اضطراری بودن شرایط مازندران در بحث کروناویروس است. جالب این که این اقدام در فضای مجازی مورد انتقاد بسیاری از کاربران نیز قرار گرفته است.

مصوبات استان به سطحی از جدیت رسیده که برخی از ورودی‌های مازندران به روی مسافران مسدود شده است و فقط خودروهای حمل سوخت و مواد غذایی اجازه تردد به مازندران را دارند. همه بانک‌ها و ادارات مازندران شنبه 17 اسفند تعطیل اعلام شده‌اند. بسیاری از بازارهای هفتگی استان تعطیل هستند و حتی برخی کسبه نیز در شهرهای مختلف کسب و کار خود را به حالت تعلیق درآوردند تا از خطر ابتلا به این ویروس در امان بمانمند و کمکی به خلوت‌تر شدن خیابان‌ها کنند. اما در این شرایط نوروزخوانی هم برگزار می‌شود! اقدامی عجیب که هم سلامت هنرمندان اجرا کننده این برنامه را به خطر می‌اندازد و هم به عادی نشان دادن وضعیت مازندران برای مردم سراسر کشور کمک می‌کند.

چند سال است که در مازندران از میانه‌های اسفند گروه‌های نوروزخوانی اقدام به برنامه‌ریزی و فعالیت می‌کنند تا حال و هوای بهار را با شکلی بومی و آیینی به مردم نوید بدهند. این اقدام معمولا با هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران انجام می‌شد و امسال نیز قطعا این اداره کل در جریان برنامه‌ریزی‌ها برای این فعالیت فرهنگی اجتماعی وجود دارد. اما از ابتدای فعالیت این گروه تا کنون اقدامی برای پیشگیری از آن انجام نشد.

آن طور که سرپرست این گروه نوروزخوانی می‌گوید، آن ها اجرای نوروزخوانی را از 27 بهمن در گلوگاه آغاز کردند و به ترتیب از سمت شرق به سمت مرکز استان آمدند و برنامه‌شان نیز این است که تا غرب مازندران اجرا داشته باشند.

«قاسم رجبی» می‌گوید: با حفظ نکات بهداشتی تلاش می‌‌کنیم که به مردم روحیه بدهیم و نشاط را در جامعه حفظ کنیم. حتی در این اجراها به شهروندان تأکید می‌کنیم که مسائل بهداشتی را رعایت کنند و این بیماری را جدی بگیرند.

وی می‌افزاید: تا کنون در شهرهای گلوگاه، نکا، بهشهر و قائمشهر نوروزخوانی کردیم و قرار است در قراخیل و جویبار نیز نوروزخوانی کنیم. در عین حال نکات ضروری را به مردم گوشزد می‌کنیم. به نوعی ما در آموزش مسائل بهداشتی به مردم پیشتاز بودیم و خیلی زود این مسأله را آغاز کردیم.

رجبی به عنوان یک هنرمند تلاش می‌ند که به رسالت هنری‌اش عمل کند. اما این روزها رسالت هنری و مسئولیت اجتماعی ایجاب می‌کند که همه افراد کمتر از خانه خارج شوند. در شرایطی که از سوی مسئولان و مردم استان پویش‌های «من هم در خانه می‌مانم» و «هر خانه یک کتابخانه» راه‌اندازی شده، هر گونه اقدام محیطی که سبب عادی نشان دادن وضعیت استان شود می‌تواند در تضاد با پویش‌های ایجاد شده و اقدامات انجام شده باشد.

در چنین وضعیتی باید مسئولان حوزه فرهنگ و هنر مازندران با نگاهی به اضطراری بودن شرایط از استمرار این برنامه و سایر برنامه‌های مشابه احتمالی جلوگیری کنند تا هم سلامت این هنرمندان به خطر نیفتد و هم خلاف آن چه که مسئولان استان درباره خاص بودن شرایط عنوان می‌کنند دیده نشود.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها