- فرهنگ عمومی - امام رضا«ع»؛تنها عشق و ارادت

امام رضا«ع»؛تنها عشق و ارادت

تاریخ 25 مهر 1399 ساعت 21:53:13
منبع: واژه روز
کد خبر: 001215

به گزارش واژه روز، بنا بر گفته مورخان امام رضا (ع) در روز یازدهم ذی‌القعده سال 148هجری  در مدینه منوره متولد شدند.مشهورترین لقب امام هشتم شیعیان، «رضا» به معنای خشنودی، است وپس از شهادت پدرش امام کاظم (ع) در سال ۱۸۳ق امامت را عهده‌دار شد؛ مدت امامت آن حضرت ۲۰ سال (۱۸۳-۲۰۳ق) بود که با خلافت هارون الرشید (۱۰ سال)، محمد امین (حدود ۵ سال)، مأمون (۵ سال) همزمان شد.

هجرت امام رضا (ع) از مدینه به مرو در سال ۲۰۰، یا ۲۰۱ قمری بود. پس از تصمیم مأمون مبنی بر دادن پیشنهاد ولایتعهدی به امام، او یکی از افراد خویش به نام رجاءبن ابی ضحاک را به مدینه فرستاد تا امام را به مرو محل اقامت مأمون بیاورد. به عقیده برخی، مأمون مسیر مشخصی برای سفر امام رضا (ع) به مرو انتخاب کرد تا آن حضرت از مراکز شیعه‌نشین عبور نکند، زیرا از اجتماع شیعیان بر گرد امام می‌ترسید. او دستور داد تا حضرت را از مسیر کوفه نیاورند بلکه از طریق بصره،خوزستان و فارس، به نیشابور بیاورند.

امام پیش از رفتن به خراسان به داخل مسجد پیامبر (صلّى اللّه علیه و آله و سلم) وارد شد و دستش را بر لبه قبر شریف نهاد و فرزندش را به قبر چسباند و نزد جدّش رسول خدا (صلّى اللّه علیه و آله) طلب حفاظت براى او کرد و سپس به فرزندش گفت: «به تمام وکلا و خدمتکارانم گفته‌‌ام که از تو شنوایى داشته باشند و پیرویت کنند»، و به اصحابش او را معرفى کرد که جانشین وى خواهد بود.

در طول سفر امام به مرو ، هرکجا توقف می‌فرمودند، برکات زیادی شامل حال مردم آن منطقه می‌شد؛ از جمله هنگامی که امام در مسیر حرکت خود وارد نیشابور شدند و در حالی که در محملی قرار داشتند از وسط شهر نیشابور عبور کردند. مردم زیادی که خبر ورود امام به نیشابور را شنیده بودند، همگی به استقبال حضرت آمدند.

 مأمون پس از آوردن امام رضا(ع) به مرو، جلسات علمی متعددی با حضور علمای گوناگون تشکیل داد. در این جلسات، مذاکرات زیادی میان امام و دیگران صورت می‌گرفت که به طور عمده درباره مسائل اعتقادی و فقهی بود. این مجالس به تدریج مشکلاتی را برای مأمون درست کرد. زمانی که وی متوجه شد، تشکیل چنین جلساتی برای وی خطرناک است، اقدام به محدود کردن امام کرد.

در نحوه به شهادت رسیدن امام نقل شده است که مأمون به یکی از خدمتکاران خویش دستور داده بود تا ناخن‌های دستش را بلند نگه دارد و بعد به او دستور داد تا دست خود را به زهر مخصوصی آلوده کند و در بین ناخن‌هایش زهر قرار دهد و اناری را با دستان زهر‌آلودش دانه کند و او دستور مأمون را اجابت کرد. مأمون نیز انار زهرآلوده را خدمت حضرت گذارد و اصرار کرد که امام ازآن انار تناول کنند. اما حضرت از خوردن امتناع فرمودند و مأمون اصرار کرد تا جایی که حضرت را تهدید به مرگ نمود و حضرت به جبر, قدری از آن انار مسموم تناول فرمودند. بعد از گذشت چند ساعت، زهر اثر کرد و حال حضرت دگرگون شد و صبح روز بعد در سحرگاه روز 29 صفر سال 203 هجری قمری امام رضا (علیه السلام) به شهادت رسیدند.

عشق و ارادت به امام رضا«ع» پس از گذشت قرن‌ها هم چنان در دل و ذهن مردم ایران و سایر کشورها نشسته است، به گفته محمدصادق براتی، معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی سالانه بیش از 35میلیون زائر و گردشگر مهمان بارگاهش می‌شوند.

 براساس آمار پژوهشی در سال ۹۸،بیشترین زائران در فصل بهار به مشهد سفر می‌کنند که از این میان تهران با ۲۰ درصد در رتبه اول، اصفهان با ۱۱ درصد در رتبه دوم، آذربایجان شرقی با ۹ درصد در رتبه سوم و مازندران و کرمان در رتبه‌های چهارم و پنجم قرار دارند.

شاعران و نویسندگان هم ارادت خاصی به امام رضا «ع» دارند که نمونه‌ای از آن را در شعر« قیصر امین پور» می‌خوانیم:

چشمه‌های خروشان تو را می‌شناسند                     موج‌های پریشان تو را می‌شناسند

پرسش تشنگی را تو آبی، جوابی                           ریگ‌های بیابان تو را می‌شناسند

نام تو رخصت رویش است و طراوت                   زین سبب برگ و باران تو را می‌شناسند

هم تو گل‌های این باغ را می‌شناسی                     هم تمام شهیدان تو را می‌شناسند

از نشابور بر موجی از «لا» گذشتی                    ای که امواج طوفان تو را می‌شناسند

بوی توحید مشروط بر بودن توست                   ای که آیات قرآن تو را می‌شناسند

گرچه روی از همه خلق پوشیده داری                آی پیدای پنهان تو را می‌شناسند

اینک ای خوب، فصل غریبی سر آمد                 چون تمام غریبان تو را می‌شناسند

کاش من هم عبور تو را دیده بودم                 کوچه‌های خراسان تو را می‌شناسند

عشق و ارادت به امام رضا«ع» پس از گذشت قرن‌ها هم‌چنان در دل و ذهن مردم ایران و سایر کشورها نشسته است، به طوری که سالانه بیش از 35میلیون زائر و گردشگر مهمان بارگاهش می‌شوند.
Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
logo-samandehi