- مازندران - لزوم حمایت مسئولان از سراهای سالمندان

لزوم حمایت مسئولان از سراهای سالمندان

تاریخ 10 مهر 1399 ساعت 15:00:31
منبع: واژه روز
کد خبر: 001142
مقدسی می‌گوید با توجه به اینکه تعدادی از سالمندان بی‌سرپرست در سرای سالمندان نگهداری می‌شوند و همین موضوع سبب افزایش هزینه مراکز می‌شود، لازم است که مسئولان از سراهای سالمندان حمایت کنند
لزوم حمایت مسئولان از سراهای سالمندان

 به گزارش واژه روز،سرای سالمندان یا همان «خانه سالمندان مهرآوران شمال »در سال 71 درشهرستان ساری کلنگ زنی شد و از سال 1378به صورت رسمی شروع به فعالیت کرد.

مدیریت خانه سالمندان مهرآوران شمال را «مهدی مقدسی» پزشک متخصص مغز و اعصاب برعهده دارد.

به گفته وی از ابتدای فعالیت خانه سالمندان مهرآوران شمال تاکنون در حدود 1هزار نفر در این مرکز پذیرش شدند که برخی ماندند و برخی هم بعد از مدتی مرخص شدند.

مقدسی می‌گوید 400 مرکز نگهداری از سالمند در کشور داریم که همه آن‌ها تنها وظیفه تهیه غذا، استحمام و مراقبت از سالمند برای پیشگیری از زخم بستر را برعهده دارند و بعید است که در همه این مراکز پزشک برای درمان سالمند وجود داشته باشد.

وی ادامه می‌دهد: اما خانه مهرآوران شمال با توجه به اینکه خودش پزشک متخصص مغز و اعصاب و دامادش دکتر افتخاریان متخصص mphسالمندان است در حد توان و بضاعت به درمان سالمندان هم می‌پردازند و اگر بیماری سالمندی خارج از تخصص آنان باشد از سایر متخصصان کمک می‌گیرند.

مقدسی معتقد است که با توجه به مکان خانه مهرآوران شمال که در دل طبیعت قرار دارد و همین‌طور ارائه امکانات متنوع، می‌توان آن را با استانداردهای مراکز نگهداری از سالمندان در خارج از کشور مطابقت داد.

وی ادامه می‌دهد:مرکز مهرآوران شمال در حال حاضر از 80سالمند نگهداری می‌کند که 50الی 60نفر در بخش عمومی و مابقی در سوئیت‌ها مراقبت می‌شوند.

بیمار کرونائی در مرکز دیده نشد

مقدسی می‌گوید برخی خانواده‌ها علاقه‌ای به معرفی سالمند خود و اینکه در مرکز نگهداری می‌شود، ندارند به همین دلیل تقاضای نگهداری آنان در سوئیت را می‌دهند؛ البته این سوئیت‌ها در زمان شیوع بیماری کووید-19 برای مرکز مفید بود و از دی ماه سال گذشته به عنوان مکان قرنطینه سالمندان تازه وارد از آن استفاده شد.

این پزشک متخصص ادامه می‌دهد:سالمندان تازه وارد پس از ورود به مرکز به مدت 2هفته در سوئیت‌ها نگهداری می‌شوند تا از نداشتن بیماری کرونا اطمینان حاصل شود و پس از آن به جمع وارد می‌شوند؛ با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکنون هیچ بیمار کرونایی دیده نشد.

لزوم حمایت مسئولان از سراهای سالمندان

وی با توجه به تمام مشکلات مادی و سختی‌هایی که در طول این مدت گذرانده است، رضای خداوند را ملاک عمل خود قرار داده است.

مقدسی می‌گوید:در حال حاضر یک سوم سالمندان بی سرپرست هستند و نمی توانند هزینه درمان و نگهداری بپردازند و با توجه به هزینه بالای مراقبت از سالمندان، تأمین تمام هزینه‌های مرکز واقعا مشکل است.

وی ادامه می دهد:در حال حاضر 78سال سن دارد و در طول این مدت تمام سختی‌ها را گذرانده است و مرکز سالمندان را سرپا نگه داشته است اما برای ماندگاری اینگونه مراکز در سراسر استان باید از آنان حمایت شود تا بسته نشوند.

 این پزشک می افزاید: اگر راه‌اندازی مرکز نگهداری از سالمندان مورد تایید مسئولان است برای اینکه دیگران هم ادامه دهنده مسیر ما باشند رفتارشان متفاوت از رفتاری که با ما داشتند، باشد و از آنان حمایت کنند.

عکس:خزرنما

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi