- مازندران - ساحل سیترای نوشهر در زمان کرونا؛ منطقه‌ای پرمشتری اما خطرناک

ساحل سیترای نوشهر در زمان کرونا؛ منطقه‌ای پرمشتری اما خطرناک

تاریخ 27 شهریور 1399 ساعت 19:11:11
منبع: ایرنا
کد خبر: 001070
منطقه نمونه گردشگری ساحلی سیترای نوشهر با وجود ممنوعیت خودرو به داخل آن، میزبان شمار زیادی از مسافران و گردشگران است
ساحل سیترای نوشهر در زمان کرونا؛ منطقه‌ای پرمشتری اما خطرناک

 

به گزارش  واژه روز به نقل از ایرنا ، ستاد مقابله با کرونای مازندران از تیر ماه امسال به دنبال شیوع موج دوم کرونا در استان ، اجرای تمامی طرح های دریا را معلق و پارک‌های جنگلی و بوستان‌های شهری و غیرشهری را تعطیل کرده است.

مجموعه سیترای نوشهر با مساحتی حدود ۱۹ هکتار و برخورداری از امکانات رفاهی، اقامتی، پذیرایی و خدماتی نظیر رستوران دریایی، سوئیت‌های ثابت اجاره‌ای، منطقه شنای مردانه و زنانه، امکانات تفریحی مانند موتورهای چهار چرخ، جایگاه اسب‌‌سواری، سینمای ۴بعدی، فضای ورزش‌های فوتبال و والیبال ساحلی، واحدهای تجاری تحت مدیریت شهرداری از مناطق ساحلی و تفریحی پرمتقاضی در مازندران به شمار می‌رود.

بازدیدهای میدانی خبرنگار ایرنا حاکیست که این روزها ساحل سیترا و مجموعه تفریحی آن مملو از مسافرانی است که خودروهای خود را خارج از منطقه پارک می‌کنند و برای تفریح و سرگرمی وارد محدوده مجموعه می‌شوند.

در همین حال خودروهای پارک شده در خارج از مجموعه و مسیرهای منتهی به آن تبدیل به معضلی برای شهروندان نوشهری شده است .

افرادی که خودروهایشان را در خارج از محدوده پارک می‌کنند ، به راحتی وارد محدوده منطقه سیترا می‌شوند. اگر چه طرح دریا به صورت رسمی تعطیل است، ولی محوطه مجموعه تبدیل به مکانی برای پهن کردن بساط دور همنشینی و صرف ناهار و شام و حتی چادر زدن و گذران شب برای بسیاری از مسافران شده است.

بخش خصوصی متولی سیترا 

شهردار نوشهر علت وضعیت موجود در ساحل ستیرا را اداره آن توسط بخش خصوصی دانست و گفت : پس از ابلاغ دستورالعمل ستاد ویژه شهرستانی پیشگیری از کرونا اقدام به تعطیلی و منع تردد خودروها به این مجموعه شد، ولی جمعیت زیادی که بیشترشان مسافر و گردشگر هستند وارد ساحل می‌شوند.

علی امانی در نشست هفته اخیر ستاد ویژه پیشگیری از کرونای شهرستان نوشهر، افزود: این مجموعه از سال‌ها پیش به بخش خصوصی واگذار شده و مسئولیت جلوگیری از ورود افراد برعهده این پیمانکار است ولی بلای بی‌سابقه کرونا به منابع درآمدی پیمانکار خسارت زیادی وارد کرده به طوری که در پرداخت حقوق پرسنل درمانده شده است.

وی ادامه داد : نیروی انتظامی هم در روزهای نخست تا حدودی در این زمینه همکاری داشت، اما اصرار شهروندان اعم از گردشگر و مسافر و یا مجاور سبب شد تا جلوگیری مستمر امکان پذیر نباشد و خانواده‌ها برای رفع خستگی روحی و روانی ناشی از شیوع کرونا وارد منطقه می‌شوند.

شهردار نوشهر گفت : هم‌اکنون خودورهای پارک شده در بیرون از مجموعه ساحلی سیترا مزاحمت‌های فراوانی را  برای ساکنان این منطقه فراهم کرده و بیشتر شهروندان اطراف سیترا خواهان این هستند که این مجموعه به روی وسائط نقیله موتوری هم باز شود، چرا که می‌گویند وقتی جمعیت زیادی وارد مجموعه می‌شود، دیگر دلیلی ندارد که خودروهایشان را بیرون مجموعه پارک و برای ساکنان مزاحمت ایجاد کنند.

وی همچنین به فعالیت ۱۲ باب مراکز اقامتی، پذیرایی و خدماتی در این مجموعه اشاره کرد و افزود : این مراکز از سوی اتحادیه صنفی پروانه دارند، بنابراین برابر ضوابط و دستورالعمل این مراکز می‌توانند با ظرفیت حدود ۵۰ درصد به مردم خدمات ارائه دهند و ممنوعیت  ورود خودروها به این مجموعه باعث شده تا از این مراکز استقبال کمتری شود و در نتیجه چنین وضعیتی با نارضایتی بیشتر کاسبان این مراکز همراه باشد.

مدیر اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نوشهر نیز گفت : برابر مصوبه ستاد مقابله با کرونا ، سیترا نیز باید مانند دیگر مراکز گردشگری نظیر بوستان جنگلی سی سنگان و یا سد آبی خاکی آویدر تعطیل باشد، ولی از آنجایی که در ساحل سیترا تعداد زیادی خانه مسافر و مراکز پذیرایی فعالیت و از اتحادیه صنفی پروانه دارند ، بنابراین باید با ۵۰ درصد ظرفیت و  رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مردم خدمات ارائه دهند.

محمد ولی‌پور، ضمن تائید حضور چشمگیر مسافران و گردشگران در این مجموعه ، افزود : در نشست‌های مختلف ستاد ویژه شهرستانی مقابله با کرونا هم توصیه شد که این مجموعه با رعایت ملاحظات و الزامات پروتکل‌های بهداشتی پذیرای تعداد اندکی از مسافران و گردشگران باشد، در حالی جمعیتی که این روزها در این مجموعه مشاهده می‌شود با دستورالعمل‌ها مغایرت دارد.

وی ابراز امیدواری کرد در نشستی که قرار است راجع به این موضوع هفته آینده با حضور مسئولان شهرستان برگزار شود، یک تصمیم درست اتخاذ و راهکار اساسی برای حل این مشکلات ارائه گردد.

مدیرشبکه بهداشت و درمان نوشهر نیز گفت: اگرچه باید فضاهایی که سبب تجمع افراد و احتمال گسترش ویروس کرونا می‌شوند با جدیت مدیریت و نظارت شود، ولی از طرفی موضوع چرخیدن چرخ اقتصادی و معیشت مردم هم مطرح است.

دکتر سیدرحیم سیدپور افزود : باز شدن مجموعه سیترا بر روی خودروها برخلاف میل باطنی مسئولان بهداشت و درمان است، ولی از طرفی اگر با همراهی مسئولان دست اندرکار و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی پیشگیری از کرونا همراه و نظارت شود، مشکلی نخواهد داشت.

فرماندار نوشهر نیز گفت : این گونه که در حال حاضر سیترا فعالیت دارد و طی آن در شرایط کرونایی افراد می‌توانند وارد آنجا شده و تفریح کنند ولی ورود خودرو ممنوع است، افکار عمومی اینگونه برداشت می‌کند که گویی خودروها ویروس کرونا را پخش می‌کنند و تجمع افراد مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

سعید یزدانی در گفت‌و گو با خبرنگار ایرنا، افزود : در یک دوره زمانی پس از موج نخست کرونا ، وضعیت کرونایی این شهرستان به خاطر رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی سفید شد، ولی پس از یک دوره زمانی کوتاه موج دوم کرونا در برخی از شهرستان‌های مازندران از جمله نوشهر شروع شد که همچنان ادامه دارد.

وی با اعلام این که وضعیت کرونایی مازندران از جمله شهرستان نوشهر همچنان قرمز است، گفت : موج دوم کرونا در مازندران و نوشهر وقتی شروع شد که مردم با فروکش کردن موج اول و تغییر وضعیت احساس کردند که دیگر مشکل رفع شده و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را یا نادیده گرفتند و یا جدی نگرفتند.

فرماندار نوشهر افزود : آنچه در باره شیوع کرونا و مقابله با آن مطرح است و اهمیت دارد، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نظارت بر آن است و بنابراین اگر قرار است سیترا به طور کامل به روی مسافران و گردشگران باز شود باید به دور از هرگونه ملاحظه‌کاری در نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی باشد چون این مجموعه پرمشتری است و هرگونه سهل انگاری می‌تواند خطرساز باشد.

عکس تزیینی است

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi