- مازندران - توسعه همه‌جانبه مازندران در گرو حفاظت از فرهنگ و طبیعت

توسعه همه‌جانبه مازندران در گرو حفاظت از فرهنگ و طبیعت

تاریخ 27 فروردین 1399 ساعت 13:12:23
کد خبر: 000614
توسعه مازندران نیازمند عزم جدی در حفاظت از میراث طبیعی، محیط زیست پویا و فرهنگ غنی نیاکان است.
توسعه همه‌جانبه مازندران در گرو حفاظت از فرهنگ و طبیعت

واژه روز - سیف‌الله فرزانه - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران: جنگل‌های هیرکانی که جنوب استان مازندران را در بر گرفته و حد فاصله بین شهرهای کویری و نیمه‌کویری ایران با منطقه جلگه‌ای و سبز شمال ایران محسوب می‌شود قدمتی به درازای ۴۰ میلیون سال دارد. با توجه به اهمیت این موهبت مهم و حیاتی تردیدی نیست که بدون توجه به این میراث گران‌بهای طبیعی پرداختن به هر موضوع توسعه‌ای، کاری عبث خواهد بود.

میراث گران‌بهای چند میلیون ساله محیط طبیعی در استان مازندران به نیاکان‌مان این اجازه را داده که در حاشیه حاصل‌خیز شمال ایران از جمله مازندران نخستین جوامع بشری را شکل دهند و به مرور پس از آن با توسعه روستاهای اولیه و سلسله مراتب‌های اجتماعی نخستین شهرها در استان مازندران در تاریخ نزدیک به ۴۰۰۰ سال پیش تشکیل شد.

پرداختن به هر موضوع اقتصادی بدون توجه به ریشه‌های فرهنگی نهفته در محیط زیست سالم و پایدار استان مازندران، کاری بیهوده، هزینه‌بر و فاقد کارایی لازم خواهد بود. بر این اساس برنامه‌ریزی‌های آینده ما در تولید ثروت و به دست گرفتن بازار اقتصاد گردشگری در استان مازندران، باید با تکیه بر محیط زیست پایدار و فرهنگ اجتماعی و انسانی پویا باشد که بتوانیم با استفاده از این ظرفیت‌ها و مکانیزم‌های توسعه و استفاده از ابزارهای دانش و متدهای جدید علمی، مازندران متفاوت را در سال ۱۴۰۰ شاهد باشیم.

بی‌شک پدیده ویروس کرونا به ما این درس بزرگ را آموخت که جهان، در مسیر خطی توسعه به پیش نمی‌رود، بلکه دارای شرایط خاص در زمان‌های متفاوت است و در میان شرایط بحرانی و اجتماعی، طبیعت، مسیر خودش را خواهد رفت و به بازتولید حیات گیاهی و جانوری دست خواهد زد.

ما انسان‌ها فقط زمانی می‌توانیم در دل این طبیعت زیبا زندگی کنیم که یا به بازتولید تمدنی و فرهنگی که پیش‌نیاز هر توسعه اقتصادی است، اقدام کنیم تا بتوانیم روش همزیستی مسالمت‌آمیز با طبیعت را بیاموزیم. این موضوع، اساس آینده برنامه‌ریزی توسعه گردشگری در مازندران برای تولید ثروت اقتصادی و فرهنگی خواهد بود.

با این نگاه توجه به بنگاه‌های کوچک اقتصادی در جغرافیای غنی مازندران در کنار سرمایه‌گذاری‌های کلان، اولویت فرهنگی و اقتصادی در نظام برنامه‌ریزی توسعه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نشست‌های تصمیم‌گیری پس از رفع پدیده شوم کرونا در سال جاری خواهد بود.

تلاش‌مان بر این است که در حوزه گردشگری با نگاهی همه‌جانبه به توسعه در محیط زیست ویژه و خاص مازندران به ساختاری منسجم از اقتصاد گردشگری برسیم که همه اجزای فرهنگ، طبیعت و معیارهای اجتماعی مازندران در آن جایگاه درست و واقعی خود را داشته باشند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi