- مازندران - بیش از نیمی از مساجد غرب استان مازندران نیاز به بازسازی دارند

بیش از نیمی از مساجد غرب استان مازندران نیاز به بازسازی دارند

تاریخ 01 آبان 1401 ساعت 13:14:05
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 002161
رئیس اداره اوقاف نوشهر، چالوس و کلاردشت گفت: ۵۰ درصد مساجد این شهرستان های غرب مازندران در انتظار کمک‌های خیرین برای بازسازی و نوسازی است.
بیش از نیمی از مساجد غرب استان مازندران نیاز به بازسازی دارند

به گزارش واژه‌روز به نقل از ایرنا، رشید رضاپور تعداد مساجد این شهرستانها را ۴۴۰ باب اعلام کرد و افزود: بیشتر این مساجد  در روستاها واقع شدند که تاکنون اعتبار چندانی برای عملیات عمرانی آن اختصاص داده نشده است.

به گفته وی ۲۰ درصد این تعداد مساجد به توسعه و ۲۵ درصد به بازسازی و ۱۰ درصد به نوسازی نیاز دارد.

وی تصریح کرد: عمر مساجد به اقلیم جغرافیایی ، بکارگیری مصالح ساختمانی و طراحی بستگی دارد و در این میان بازسازی، تعمیر و مرمت مساجد بویژه در روستاها دوچندان است با توجه به این که مراکز دینی مهم‌ترین پایگاه های فرهنگی محسوب می شود.

رییس اداره اوقاف نوشهر، چالوس و کلاردشت خاطرنشان کرد: براساس برآورد اولیه بیش از ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای نوسازی و توسعه و بیش از هشت میلیارد تومان برای بازسازی مساجد این سه شهرستان غرب مازندران اعتبار نیاز است.

وی تصریح کرد: سال گذشته از محل اعتبارات تملک دارایی برای تعمیر مساجد این شهرستان ها یکصد میلیون تومان هزینه شد که با توجه به افزیش قیمت مصالح این میزان اعتبار برای مرمت مساجد بسیار ناچیز است.

رضاپور به اهمیت و جایگاه مساجد به عنوان پایگاه های مردمی اشاره  و اظهارامیدواری کرد با کمک و یاری خیرین بتوان بسیاری از مشکلات را برطرف کرد و با اجرای ایده‌های نو و بدیع زمینه حضور جوانان را در مساجد را افزایش داد.

وی مساجد را یکی از ابزارهای مهم بهبود اوضاع اجتماعی برشمرد و گفت: در صورت افزایش گرایش مردم به مسجد می توان پیش بینی کرد که بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی کاهش می یابند.

در  شهرستان نوشهر ، چالوس و کلاردشت افزون بر هزار موقوفه ثبت شده وجود دارد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها