- مازندران - طی کردن وزارت میراث فرهنگی در دوران طلایی‌ خود

طی کردن وزارت میراث فرهنگی در دوران طلایی‌ خود

تاریخ 07 شهریور 1401 ساعت 11:30:23
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 002085
علی طلوعی در جلسه معارفه مدیرکل جدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران اظهار کرد: وزارت میراث‌فرهنگی یک مجموعه کاملا اجتماعی و فرهنگی است و قطعا در این مجموعه با شیوه سیاستمداران کار نمی‌کند.
طی کردن وزارت میراث فرهنگی در دوران طلایی‌ خود

به گزارش واژه‌روز به ‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران، علی طلوعی شنبه ششم شهریور ۱۴۰۱ در مراسم تکریم و معارفه مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران که در سالن سلمان هراتی اداره‌کل ارشاد اسلامی استان با حضور استاندار و مسئولین استانی برگزار شده بود؛ گفت: طی یک سال اخیر و با روی کار آمدن تیم جدید مدیریتی در این وزارتخانه، با اتکا به مرام‌نامه تبیین شده و بررسی نظام مسائل وزارتخانه اتفاقات خوبی افتاد و وزارت میراث‌فرهنگی دوران طلایی‌اش را طی می‌کند.

او خاطرنشان کرد: مرام‌نامه و نقشه راه وزارت میراث‌فرهنگی در این دوره مبتنی بر چهار گزاره است. نخستین گزاره فرمایش رهبر انقلاب است که می‌فرمایند در جمهوری اسلامی هر جا هستید آنجا را مرکز دنیا بدانید و مطمئن باشید کارها به شما مرتبط است. گزاره دوم نیز این جمله از مقام معظم رهبری است که با شیوه سیاستمداران نمی‌شود کار فرهنگی کرد. گزاره سوم فرمایش امام صادق(ع) است که فرموده‌اند خداوند اهل ثروت را با فقر امتحان نمی‌کند. گزاره آخر نیز از حضرت علی(ع) است که می‌فرمایند فرصت‌ها مانند ابر می‌گذرند و از فرصت‌هایی که پیش می‌آیند، استفاده کنید.

مشاور وزیر میراث‌فرهنگی افزود: بر اساس این چهار گزاره اساسی، از نظر ما وزارت میراث‌فرهنگی و اداره‌کل میراث‌فرهنگی مازندران حتما مرکز جهان است و کارها به ما مرتبط هستند و ما مؤثر هستیم. دوم این که مطمئنیم در این وزارتخانه با فقر دست و پنجه نرم نخواهیم کرد و فرصت کار در وزارتخانه را فرصتی بی‌بدیل و خیر می‌دانیم و غنیمت می‌شماریم.

طلوعی افزود: طبق همین مرام‌نامه و فرمایش مقام معظم رهبری، در وزارت میراث‌فرهنگی قطعا با شیوه سیاستمداران کار نخواهیم کرد. این وزارتخانه یک مجموعه کاملا اجتماعی و فرهنگی است و شیوه مدیریتی ما هم بر اساس گزاره‌های ساده و عمیقی که ذکر شد، کاملا فرهنگی است و در همین مسیر نیز پیش می‌رویم.

ویژگی‌های مدیر میراث فرهنگی در دولت سیزدهم

او با بیان این‌که برای بهبود فعالیت در وزارت میراث‌فرهنگی ۲۰ مساله کلان پیش‌بینی و مسیر سه ساله پاسخگویی طراحی و زمان‌بندی شد، گفت: علاوه بر این موارد، در این دوره مهندس ضرغامی ویژگی‌های مدیری را که در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کار می‌کند، تبیین کرد که به ادبیات مشترک ما تبدیل شده و تلاش می‌کنیم به عنوان یک راهبرد روی این موارد کار کنیم.

مدیرکل دفتر وزارتی و امور بین‌الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: نخستین ویژگی یک مدیر میراثی شجاعت در تصمیم‌گیری است. مدیری که شجاعت در تصمیم‌گیری نداشته باشد، حتما مدیر نیست. در صحنه‌های آکادمیک تصمیم‌گیری را معادل کل مدیریت می‌دانند.

طلوعی دومین ویژگی یک مدیر میراثی را مردمی بودن برشمرد و با تأکید بر این که مساله مردم باید مسئله مدیر میراث‌فرهنگی نیز باشد، اظهار کرد: سومین کاربست ویژگی‌های مدیریت در این مجموعه، اجتهاد مدیریتی است که پیش‌نیاز مدیریت جهادی است. لازمه اجتهاد مدیریتی هم مجتهد بودن در کار است. یعنی اگر مدیر به حوزه کاری‌اش اشراف نداشته باشد مدیری جهادی هم نخواهد بود.

او داشتن نگاه پروژه‌ای به مدیریت را از دیگر شرایط مدیران میراث‌فرهنگی عنوان کرد و افزود: مدیران ما در کارشان نگاه پروژه‌ای دارند و به حوزه مدیریت‌شان به عنوان یک پروژه نگاه می‌کنند، یعنی نیامدند که بمانند. آمدند پروژه‌ای تعریف و تمام کنند و سراغ پروژه بعدی بروند. اگر مدیریت پروژه را بپذیریم روال عادی زمان‌بندی و نظام‌بندی این حوزه هم رعایت می‌شود.

مشاور وزیر میراث‌فرهنگی خاطرنشان کرد: ویژگی دیگر یک مدیر در مجموعه میراث‌فرهنگی، اقتدار مدیریتی است. جلوگیری از دخالت دیگران در حوزه مدیریتی یک اصل مهم است. مدیر میراثی اجازه دخالت هیچ‌کس را در حوزه تصمیم‌گیری‌های مرتبط با این دستگاه نمی‌دهد. گاهی خبر می‌رسد که فلان دستگاه یا فلان شخص صاحب‌نفوذ امنیتی، قضایی یا انتظامی در جایی حفاری انجام داد و مدیرکل در جریان نیست. بعد هم که مدیر در جریان قرار می‌گیرد می‌شنویم تهدید می‌شود. این برای ما باعث سرشکستگی است.

او افزود: از نظر مهندس ضرغامی هیچ احدی در هر جایگاه و مسئولیتی حق ندارد در ماموریت‌های نیروهای این مجموعه دخالت کند. مسئله اکتشاف، حفاری، شناسایی، اقدام، استخراج باید بر اساس ضوابط دقیق میراث‌فرهنگی بر اساس نظر کارشناسان ما و با مجوز این دستگاه انجام شود. کسی حق ندارد جایی را حفر کند و بعد بگوید از فلان دستگاه هستیم. مدیران ما باید جلوی اصحاب قدرت و ثروت بایستند و حتما از حوزه وزارتخانه هم حمایت می‌شوند.

این مسئول اظهار کرد: ویژگی بعدی مدیران میراثی دوره کنونی این است که اهل تعامل و جهاد تبیین هستند و چون خیلی از مسائل حوزه این وزارتخانه بین دستگاهی است تعامل و تفاهم را مد نظر قرار می‌دهند. بر همین اساس نیز در این دوره نهضت تفاهم‌نامه‌نویسی را آغاز کردیم. طی یک سال اخیر در حوزه داخل دست‌کم با ۱۰ دستگاه مرتبط با خودمان تفاهم‌نامه امضا کردیم.

افق روشن میراث‌فرهنگی مازندران

مدیرکل دفتر وزارتی و امور بین‌الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به دوره سرپرستی مهدی ایزدی در اداره‌کل میراث فرهنگی مازندران گفت: به آقای ایزدی بابت فعالیت‌شان طی این مدت کوتاه مسئولیت خسته نباشید می‌گویم. با وجود محدودیت‌هایی که وجود داشت ایشان از نظر ارزیابی‌های وزارتخانه نمره قابل قبولی گرفت و امیدوارم کماکان در ادامه مسیر همراه با مجموعه پرانرژی و سختکوش ظاهر شوند.

طلوعی افزود: از قبول مسئولیت سنگین مدیرکلی میراث‌فرهنگی مازندران توسط دکتر برزگر هم تشکر می‌کنم. به حضور ایشان در این اداره‌کل خیلی خوشبینم. چهره‌ای آکادمیک و پژوهشگری خوب است که حوزه گردشگری را خوب می‌شناسد. مدیری بومی، دلسوز، کاربلد و بانشاط است که مصداق جوان کارآمد انقلابی محسوب می‌شود.

او تصریح کرد:این نکته را به دکتر برزگر تاکید می‌کنم که به حوزه‌های میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی نیز مانند گردشگری توجه داشته باشد. امیدوارم اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران که قطب گردشگری ماست با حضور ایشان و حمایت استاندار سایر مسئولان شاهد روزهای طلایی‌اش باشد.

آیین غبار‌روبی مزار شهدا و بازدید از دبیرخانه ساری پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در سال ۲۰۲۲ از دیگر مراسم امروز با حضور علی طلوعی بود.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها