- مازندران - نه به سد فینسک تنها یک شعار بود

نه به سد فینسک تنها یک شعار بود

تاریخ 04 دی 1400 ساعت 22:39:57
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 001555
با احداث سد فینسک مازندران در آینده با مشکل جدی کم آبی، خشکسالی و بهداشتی روبرو خواهد بود، سهل انگاری مسئولان و بی توجهی آنان تاج کشور که مازندران است را از بین خواهد برد. باید به شعار«نه به سد فینسک» همگی پایبند باشیم.  
نه به سد فینسک تنها یک شعار بود

سد فینسک یک سد مخزنی سنگریزه‌ای با هسته رسی و حجم مخزنی ۱۱٫۷۸ میلیون متر مکعب است. ارتفاع سد از بستر رودخانه ۵۷ متر و طول تاج سد ۴۱۱ متر است. این سد در فاصله ۷۰ کیلومتری شمال‌شرقی شهر سمنان در شهرستان مهدیشهر قرار دارد.

سد فینسک در نزدیکی روستای تلاجیم و بر روی رودخانه سفیدرود که از سرشاخه‌های تجن است، ساخته می‌شود؛ سفیدرود با آورد ۱۶ میلیون متر مکعب در سال از مهم‌ترین رودخانه‌های جاری این منطقه به حساب می‌آید.

هدف از احداث این سد، تأمین ۷٫۵ میلیون متر مکعب آب شرب شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه است.

مطالعات احداث سد فینسک از سال ۱۳۸۶ آغاز شد و تا سال ۹۱ به پایان رسید، پروژه احداث سد فینسک در سال ۱۳۸۹ مصوبه زیست‌محیطی را از سازمان حفاظت محیط زیست ایران دریافت کرد و در سال ۱۳۹۸ در مجلس شورای اسلامی بررسی شد.

آقای رمضانی پاجی در گفتگو با خبرنگار واژه‌روز گفته است: از سال ۹۱ آنها منطقه‌ی احداث سد فینسک را شناسایی کردند. اما بدون اینکه به مازندران هیچ اطلاعی بدهند طرح را مصوب کرده و به اجرا در آوردند. آنها این اقدامات را توسط پشتیبان و حامی که داشتند مانند آقای احمدی نژاد و آقای روحانی پیش بردند و توانستند خواسته های خود را به راحتی حتی در مجلس اجرایی کنند.

باید این واقعیت را هم بگویم که نمایندگان ما در مجلس هم بی تفاوت عمل کردند. ابتدا شعار نه سد فینسک را سر دادند اما در مجلس چیز دیگری را بازگو می‌کردند. ما از نمایندگان‌ خود در مجلس انتظار کار دقیق را داریم. باید کار خود را صحیح انجام دهند. به اصطلاح سیاسی کار باشند. اما آنها چیزی از این جزئیات سر در نمی‌آورند.

رمضانی پاجی در ادامه سخنان خود گفت: این طرح چون طرح ملی است باید از خود مجلس کنسل شود و طرح دیگری را جایگزین کنند، بنده با توجه به واسطه‌ای که در آنجا داشتم چند گروه را  تشکیل دادیم و این تصمیمات را به اطلاع  نمایندگان رساندم وآنها را برای خود مشاور‌هایی انتخاب و شروع به  بررسی کردند و پیگیری‌هایی هم از سوی آنها صورت گرفت.

باید بگویم این پیگیری‌هایی که توسط بنده و جناب دکتر اسلامی انجام شد موجب شکایت از آقای اسلامی شد اما چون نتوانستند شکایت را به جایی برسانند پرونده مختومه اعلام شد.

در جستجوی اسناد و اهداف احداث سد هم زمان زیادی را صرف کردیم اما به ما تحویل ندادند. چون عامل نفوذ آنها در مازندران «یخ کشی» مدیرعامل آب منطقه‌ای است. شواهد مهمی هم در دست است که سمنانی‌ها به حالت نفوذی عمل کردند. مشکل اصلی اینجاست که طرح ملی است وآنها طی اقداماتی زمین‌های اهالی آن منطقه را از دست صاحبان‌شان تسخیر کردند و گفتند این منابع ملی است و با اعتراض صاحبان آن املاک، آنها را تهدید کردند و مردم هم به دلیل نداشتن حامی و پشتیبان عقب نشینی کردند.

پاجی از پیگیر نبودن استاندار نیز چنین اظهار کرد: حتی می‌توانم به جرات  بگویم  استاندار سمنان  فرد بسیار پیگیری است و خود کار را نظارت می‌کند.این در حالی است که استاندار سمنان مکانی برای اسکان و اقامت خود را انتخاب کرده است تا مراحل پروژه احداث را از نزدیک نظارت کند اما استاندار مازندران هیچ کاری انجام نداده و می‌گوید این پروژه به ما مربوط نمی‌شود و حتی ترجیح به شنیدن حرفهای ما را ندارند و اراده‌ای در مازندران برای جلوگیری از آن وجود ندارد.

او در آخر افزود: با احداث این سد با مشکلات بسیار زیادی روبرو خواهیم شد. به طور کلی به تعداد ۳۰ روستا به طور مستقیم درگیرند و دچار چالش خواهند شد و۳ هزار هکتار از زمین کشاورزی و شالیزاری در این منطقه وجود دارد که همگی اینها با کم آبی و خشکسالی از بین خواهد رفت. و باید تذکر بدهم  تلاقی سه منطقه پرور منطقه سمنان، بولا(دودانگه) و بندبن(چهاردانگه) و جنگل‌های هیرکانی توسکا، سردار، راش در سالهای آینده از بین خواهند رفت و مردم شمال کشور هم با کمبود آب مواجه خواهند شد و دچار دردسر و مشکلات جدی و بهداشتی خواهند بود.

Bookmark and Share
حامد اسمعیلی
04 دی 1400 ساعت 23:05:44
- 0
ارسال پاسخ
اکو سیستم طبیعی را قربانی رفتار سیاسی نکنید، خشم طبیعت دیر می‌گیرد ولی سخت است.
محمد علی علیپور
05 دی 1400 ساعت 00:02:00
- 0
ارسال پاسخ
باسلام مطالب وموارد مطرح شده کاملا کارشناسانه وواقع گرایانه مطرح شده ودرست بودهوتایید میشودمافیا ی اب وسد سازی باتکا زروزورش می خواهد مازندران رابه سرنوشت خوزستانواصفهان دچار کند سدگتوند شما عبرت جهانیان شده .درهیج کجای دنیاپشت سد سددیگر نمیزنند امیدوارم باشید ونتیجه ومجازات اشتباهاترا بهچشید
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi