- مازندران - نخبگان مرکز مازندران تجلیل شدند

نخبگان مرکز مازندران تجلیل شدند

تاریخ 27 دی 1398 ساعت 12:50:03
کد خبر: 000248
نخستین همایش مجمع عالی نخبگان منطقه مرکز استان مازندران عصر چهارشنبه 25 دی با حضور تعدادی از مسئولان و جمعی از چهره‌های علمی، فرهنگی و دانشگاهی در ساری برگزار شد. 
نخبگان مرکز مازندران تجلیل شدند

به گزارش واژه روز، مجمع عالی نخبگان منطقه مرکز مازندران با هدف معرفی و تجلیل از نخبگان حوزه‌های مختلف، همایشی با محوریت نخبه ایثار، سردار سپهبد قاسم سلیمانی برگزار کرد.

مدیر مجمع عالی نخبگان مازندران در این مراسم با بیان این که مجمع عالی نخبگان مازندران در ۹ منطقه فعال و دارای شعب مستقل است، گفت: استان ما یکی از استان‌های نخبه‌پرور و پر از استعداد در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی، پژوهشی و سایر حوزه‌هاست. خوشبختانه در هر ۹ منطقه استان نیز مدیران توانمندی داریم که در شناسایی و ساماندهی ظرفیت‌ها و استعدادهای استان فعال هستند.

دکتر «یوسفعلی جوانی قادیکلایی» با اشاره به تعداد بالای نخبگان در مازندران اظهار کرد: مازندران بر اساس آمارهای موجود ۲ برابر متوسط کشوری نخبه دارد که بسیاری از این نخبگان در چند زمینه علمی نخبه هستند. بیشترین تعداد نخبگان استان را نیز در دو منطقه ساری و بابل داریم.

وی افزود: وظیفه مجمع عالی نخبگان مازندران شناسایی نخبگان جامعه و بهره‌مندی از توان آنان در رفع نیازهای مختلف جامعه است. بر این اساس سهم و تقش نخبگان در توسعه حیاتی است.

جوانی خاطرنشان کرد: اگر حضور و توانایی نخبگان علمی و دانشگاهی در جامعه تاثیری نداشته باشد، حضورشان با نبودن‌شان در جامعه تفاوتی نخواهد داشت. برای هر نخبه دست‌کم یک میلیارد تومان هزینه می‌شود تا مراحل آموزش و تحصیل را پشت سر بگذارد. پس ما موظف به شناسایی و بهره‌مندی از این استعدادها هستیم.

مدیر مجمع عالی نخبگان مازندران با انتقاد از کم‌توجهی به علوم بین رشته‌ای در ایران گفت: متاسفانه در کشور ما به علوم بین رشته‌ای که امروز یکی از فاکتورهای اساسی پیشرفت کشورهاست توجه لازم نمی‌شود و نگاه به این حوزه کمرنگ است. با استفاده از نخبگان و تقویت بهره‌گیری از دانش‌های بین رشته‌ای توسط نخبگان مسیر پیشرفت جامعه هموار می‌شود.

فرمانده سپاه کربلای مازندران نیز در این مراسم با اشاره به جایگاه خاص ایرانیان به عنوان مردمی اهل علم و نخبه در نگاه پیامبر (ص) گفت: حضرت رسول (ص) فرموده بودند که دانش اگر ثریا باشد نیز مردانی از فارس آن را به دست می‌آورند. حتی در دینداری نیز اشاره داشتند که ایرانی‌ها از پیشگامان دوران می‌شوند.

سردار محمدحسین بابایی افزود: گام دوم انقلاب با تلاش نخبگان بخش‌های مختلف محقق می‌شود. مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب تاکید کردند که در پیشرفت دانش باید به سطحی برسیم که در آینده از کشورهای مختلف برای آموختن دانش‌های گوناگون به ایران بیایند. تا جایی که آموختن زبان فارسی برای تحصیل در ایران به یکی از اولویت‌های سایر کشورها تبدیل شود.

وی با بیان این که با تلاش نخبگان حوزه‌های مختلف در اوج تحریم‌های ظالمانه به پیشرفت‌های علمی چشمگیری دست یافتیم، اظهار کرد: ابتدای جنگ توان تولید ساده‌ترین تجهیزات نظامی و حتی سیم‌خاردار را هم در اختیار نداشتیم و باید به سختی تحریم‌ها را دور می‌زدیم و با واسطه موفق به تامین آن‌ها می‌شدیم. اما امروز در حوزه نظامی به فناوری تولید موشک‌های بالستیک نقطه‌زن دست یافتیم.

فرمانده سپاه کربلای مازندران تصریح کرد: دشمن بارها و بارها دست به ترور نخبگان ما زد تا پیشرفت علمی ما را متوقف کند و اگر قدرت دفاعی امروز ما نبود قطعا باز هم به ما حمله می‌کرد. بخش مهمی از پیشرفت ما در دانش مرهون امنیتی است که با تلاش نخبگانی همچون سردار سلیمانی تامین شد تا نخبگان در سایر حوزه‌ها بدون دغدغه فعالیت کنند.

بابایی خاطرنشان کرد: سردار سلیمان به اعتقاد همه و حتی دشمنان، یک نخبه در علوم نظامی بود. او یکی از موثرترین نخبگان کشور بود که تمام طرح‌های دشمن در عرصه نظامی و امنیتی را خنثی کرد.

مدیر منطقه مرکز مجمع عالی نخبگان مازندران نیز در سخنانی کوتاه به سخنان و تاکیدات رهبر انقلاب در به کارگیری توان نخبگان برای رسیدن به اهداف گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب فرهیختگان و نخبگان را مخاطب اصلی قرار دادند.

دکتر احمد زیارلاریمی افزود: امیدواریم با کمک نخبگان بتوانیم به چشم‌اندازی که برای توسه استان و کشور ترسیم شده برسیم.

در این مراسم از حدود ۳۰ چهره شاخص در حوزه‌های دانشگاهی، پژوهش، اختراعات، محیط زیست، تاریخ، ایثار و شهادت، زیست‌فناوری، نفت و گاز، کشاورزی، نرم‌افزار، پزشکی، ورزش، آموزش، رسانه، شیلات، کنکور و گردشگری با اهدای تندیس و لوح سپاس تقدیر شد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi