- مازندران - ۲۰۳ پروژه گردشگری مازندران در انتظار تسهیلات بانکی

۲۰۳ پروژه گردشگری مازندران در انتظار تسهیلات بانکی

تاریخ 29 خرداد 1399 ساعت 13:52:55
منبع: ایرنا
کد خبر: 000741
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: تاخیر در پرداخت تسهیلات بانکی در این استان ۲۰۳ پروژه گردشگری در حوزه اماکن اقامتی اعم از هتل و مهمانپذیر را نیمه تمام گذاشت.
۲۰۳ پروژه گردشگری مازندران در انتظار تسهیلات بانکی

به گزارش واژه روز به نقل از ایرنا، سیف الله فرزانه اظهار کرد: تاکنون از محل آورده بخش خصوصی برای این واحدهای اقامتی و گردشگری حدود ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

وی اضافه کرد: در صورت پرداخت ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی از سوی بانک های عامل این واحدهای اقامتی که در دولت یازدهم عملیات اجرایی آنها شروع شد ، به بهره برداری خواهد رسید و برای حدود ۴۰ هزار بیکار در استان ایجاد اشتغال می شود.

وی خاطرنشان کرد : در سال جاری نیز ۳۱ پروژه اقامتی در حوزه گردشگری در استان مازندران در دست اجرا قرار گرفت که بخش خصوصی برای اجرای این پروژه ها حدود ۱۳ هزار میلیارد ریال اعتبار از محل آورده سرمایه گذار هزینه کرد.

مدیرکل گردشگری مازندران اظهار کرد: در صورت تخصص حدود ۵۵۰ میلیارد ریال اعتبار از سوی بانک های عامل این واحدهای اقامتی به بهره برداری می رسد که می تواند ضمن افزایش ظرفیت های اماکن گردشگری، اشتغال این بخش را نیز رونق بخشد.

ابتر ماندن ساماندهی مجتمع های اقامتی دولتی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران گفت : براساس برنامه چهارم توسعه ، باید تمام مجمتع های اقامتی دولتی و حاکمیتی حاشیه دریای خزر با کاربری عمومی ساماندهی می شد که به دلیل زیر نرفتن دستگاههای متولی این برنامه در استان ابتر ماند.

فرزانه خاطرنشان کرد : در مجموع ۴۷ واحد مجتمع اقامتی دولتی و حاکمیتی در حاشیه دریای خزر در مازندران استقرار دارند که براساس قانون برنامه چهارم صرفا متولیان ۷ واحد اقامتی با طرح ساماندهی موافقت کردند و این برنامه اجرایی شد و ۴۰ مجتمع اقامتی این برنامه به اجرا نرسید.

وی خواهان ادامه اجرای این طرح در برنامه ششم توسعه کشور شد و اظهارداشت : اجرای طرح ساماندهی ۴۰ واحد دیگر اقامتی دولتی و حاکمیتی با کاربری عمومی می تواند ظرفیت های گردشگری داخلی و خارجی را برای پذیرش مسافران افزایش دهد.

۳ هزار کارگر حوزه گردشگری از بیمه بیکاری کرونایی بازماندند

مدیرکل میراث فرهنگی استان مازندران گفت: با همه گیری ویروس کرونا و تعطیلی امکان اقامتی و پذیرایی حدود ۵ هزار کارگر در این خطه شمال کشور بیکار شدند.

فرزانه افزود: با وجود برقراری بیمه بیکاری، صرفا ۲ هزارو ۲۰۰ کارگر حوزه گردشگری مشمول این طرح قرار گرفته و حدود ۲ هزار و ۸۰۰ نفر با وجود داشتن بیمه تامین اجتماعی تاکنون از بیمه بیکاری برخوردار نشدند.

استان مازندران با وجود پذیرایی از حدود ۲۰ میلیون مسافر در سال حدود ۷۰ هزار تخت برای پذیرایی مسافران دارد که کمبود اماکن اقامتی باعث گرانی نرخ و بی بهره شدن اکثر مسافران از این اماکن شد به طوری که بیشتر مسافران در سفر به مازندران به دلیل گرانی این اماکن در چادرها و کنار جاده ای اطراق می کنند.

بر اساس آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی حدود ۵۰ درصد از اشتغال استان مازندران در حوزه خدماتی است که بیشتر آنها را بخش گردشگری تشکیل می دهد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
مقاله
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi