- مازندران - هزار هنرمند صنایع‌دستی مازندران متقاضی تسهیلات کرونایی شدند

هزار هنرمند صنایع‌دستی مازندران متقاضی تسهیلات کرونایی شدند

تاریخ 21 اردیبهشت 1399 ساعت 17:00:44
منبع: ایرنا
کد خبر: 000687
معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشکری و صنایع دستی مازندران گفت: تا کنون یک‎هزار هنرمند تولیدکننده صنایع‌دستی استان متقاضی تسهیلات حمایتی دولت ناشی از ویروس کرونا شدند.
هزار هنرمند صنایع‌دستی مازندران متقاضی تسهیلات کرونایی شدند

به گزارش واژه روز به نقل از ایرنا، «حسین ایزدی» اظهار کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا از ابتدای اسفند ماه سال جاری و همزمانی آن با ایام نوروز تمامی نمایشگاه ها و بازارچه های صنایع دستی استان تعطیل و از این ناحیه بیش از ۴۵۰ میلیارد ریال خسارت به بخش صنایع دستی وارد شد.

وی خسارت ها را ناشی از صفر شدن درآمدهای نمایشگاهی، صادرات، فروش فروشگاهی و موارد دیگر برشمرد و گفت: بر اساس مصوبه وزارت میراث فرهنگی، بسته حمایتی دولت برای فعالان انفرادی صنایع دستی حدود یکصد میلیون ریال و برای کارگاه های تولیدی یک میلیارد ریال تسهیلات در نظر گرفته است.

ایزدی گفت: نرخ این تسهیلات با سود ۱۲ درصد محاسبه می شود و اولویت با مجموعه هایی خواهد بود که ثبت نام کرده یا از اشتغال بیشتری برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه هنوز ساز و کار پرداخت تسهیلات حمایتی مشخص نیست، پیش‌بینی کرد که تعداد هنرمندان متقاضی تسهیلات حمایتی بیشتر شود.

معاون میراث فرهنگی مازندران گفت: آیین نامه اجرایی نحوه تسهیلات ناشی از خسارت کرونا به صنایع دستی تا روز سه شنبه هفته جاری اعلام می شود که متعاقب آن شرایط به هنرمندان مازندرانی ابلاغ خواهد شد.

به گفته ایزدی این آییننامه اجرایی مربوط به نحوه بازپرداخت، میزان نهایی نرخ سود بانکی، نوع تنفس تسهیلات و موارددیکر خواهد بود.

وی افزود: اعتقاد ما بر این است که باید میزان نرخ سود بانکی در تسهیلات حوزه صنایع دستی کاهش یابد زیرا این بخش از حوزه های در حال رشد و بسیار آسیب پذیر است.

استان مازندران ۱۲ هزار هنرمند صنایع دستی در ۷۰ رشته دارد که از این تعداد حدود هشت هزار نفر دارای شناسنامه فعالیت تولیدی صنایع دستی هستند.

مازندران نوروز سال گذشته میزبان ۱۷ نمایشگاه صنایع دستی بود که طبق آمارها ۱۵۰ میلیارد ریال فروش داشته است.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
مقاله
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi