- مازندران - فرصت‌های آموزشی در کارگاه‌های هنرمندان شاخص

فرصت‌های آموزشی در کارگاه‌های هنرمندان شاخص

تاریخ 16 آبان 1398 ساعت 15:13:59
منبع: واژه روز
کد خبر: 000003
اگر گالری‌ها را یکی از ویترین‌های هنر یک جامعه بدانیم، قطعا باید نگاهی هم به مراکز تولید آثار هنری آن جامعه نگاهی داشته باشیم. آثاری که در گالری‌ها به نمایش در می‌آیند حاصل فعالیت یک هنرمند یا هنرجو هستند که در محلی دیگر تولید شده‌اند. محلی که بسیاری از هنرمندان زمان زیادی را در آن سپری می‌کنند و مشغول به کار هستند؛ یعنی کارگاه‌های هنری.
فرصت‌های آموزشی در کارگاه‌های هنرمندان شاخص

به گزارش واژه روز، عموما کارگاه‌های هنری اساتید هنر و هنرمندان صاحبنام خودشان یکی از جاذبه‌های هنری محسوب می‌شوند. نقاشان، طراحان، مجسمه‌سازان، سفالگران، تولیدکنندگان صنایع دستی، خوشنویسان و بسیاری از هنرمندانی که آثارشان در گالری‌ها به نمایش در می‌آید، کارگاه‌هایی دارند که با مساحت‌های کوچک یا بزرگ، بسته به هنری که انجام می‌دهند، مکان‌های خاص هنری به حساب می‌آیند.

در مازندران تعداد هنرمندان صاحبنام از نسل قدیم تا همین امروز کم نیستند. هنرمندانی که در کارگاه‌های خود آثار هنری متفاوت و جذابی ار تولید می‌کنند که در گالری‌های مازندران، تهران و حتی خارج از کشور به نمایش در می‌آید و فروخته می‌شود. این کارگاه‌های هنرمندان شناخته شده و صاحبنام، می‌توانند یکی از مراکز اصلی تولید هنر و دانش هنری محسوب شوند که معمولا کمتر دیده شده‌اند. معمولا کارگاه‌های این هنرمندان محل آموزش برخی از آنان نیز هست. به همین دلیل ممکن است برخی از هنرجویان این فضاها را دیده باشند. اما فرصت این‌که این کارگاه‌ها و فعالیت آن استاد یا هنرمند شناخته شده در کارگاه‌اش به چشم تعداد بیشتری از علاقه‌مندان به هنر یا هنرجویان بیاید وجود ندارد.

یکی از اقداماتی که مدیران گالری‌های استان یا حتی مدیران فرهنگی شهرستان‌ها می‌توانند در این زمینه برای شناسایی ظرفیت‌های کارگاهی هنر در مازندران انجام دهند، معرفی و ثبت این کارگاه‌ها در هر منطقه از استان و حتی هماهنگی برای انجام بازدید گروهی هنرمندان و هنرجویان از این کارگاه‌هاست. در سراسر مازندران هنرمندان زیادی هستند که سال‌هاست مشغول تلید آثار هنری‌اند و کمتر محل فعالیت‌شان دیده شده است. تعدادی از این اماکن هنری خاص از زمان پخش برنامه تلویزیونی «اثر» در سیمای مازندران به چشم آمدند و برخی مخاطبان با وجود چنین ظرفیت‌هایی در مازندران به طور کامل آشنا شدند. اما تا کنون برنامه‌ای به این عنوان که کارگاه‌های هنر چهره‌های صاحبنام مازندران مورد بازدید گروه‌های هنری و فرهنگی قرار گیرد در استان اجرا نشد.

حضور هنرمندان و هنرجویان در کارگاه‌ها می‌تواند حتی از حضورشان در گالری‌ها اثرگذارتر باشد و نکات آموزشی فراوانی برای آن‌ها داشته باشد. در واقع حتی یک بار بازدید از این کارگاه‌ها قابلیت تبدیل شدن آن بازدید به یک کلاس درس را دارد. در این زمینه علاوه بر مدیران گالری‌ها، مدیران مراکز فرهنگی، دانشگاه‌های فرهنگ و هنر و حتی آموزش و پرورش نیز می‌توانند برنامه‌ریزی کنند تا از فرصت‌های بسیار خاص و مناسب موجود در مازندران بهره بگیرند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها