- مازندران - اختتامیه نمایشگاه بزرگ خوشنویسی«صفحه مشق» در شهرستان ساری

اختتامیه نمایشگاه بزرگ خوشنویسی«صفحه مشق» در شهرستان ساری

تاریخ 27 مهر 1400 ساعت 19:40:44
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 001371
آیین اختتامیه نمایشگاه بزرگ خوشنویسی«صفحه مشق» در سالن آمفی تئاتر سلمان هراتی فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در شهرستان ساری با حضور  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  در جمعی از هنرمندان خوشنویس و اساتید پیشکسوت و برگزار شد.
اختتامیه نمایشگاه بزرگ خوشنویسی«صفحه مشق» در شهرستان ساری

واژه‌روز، در ابتدای مراسم اختتامیه جناب آقای«سید پیام غضنفری»، رئیس انجمن خوشنویسان ساری سخنرانی کردند، ایشان در سخنرانی خود در مورد هنر خوشنویسی صحبت کردند:

هنر خوشنویسی بازتاب فرهنگ و کهن ماست اینک از پس هزاره های فرهنگ و تمدن ایران زمین عمق و بنای هنرمندانه‌ی آنرا اگر بکاویم در میابیم که چرا هنر ایرانیان با اندیشه و جان و روحشان عجین بوده است. حوزه ی تمدن فرهنگی ایران بسیار وسیع تر از حوزه ی سیاسی و جغرافیایی کنونی آن است.در میان هنر های گوناگون و فاخر ایرانی که از درون سنت غنی مردمان خردمند و اندیشه‌ورز ایران بیرون آمده است، هنروالای خوشنویسی پیش از از ورود اسلام در این سرزمین رواج داشته است.

رئیس انجمن خوشنویسان در ادامه سخنان خود گفتند: هنر خوش نویسی پس از طی گذشت پیچ و خم های 1400 ساله در دوره‌ی معاصر اندکی مهجوری را تجربه کرده اما به پایمردی مردمان ارجمندش به ویژه استاد غلامحسین امیرخانی همچنان پا برجا مانده  و بیش از پیش توسعه یافته، استان مازندران به موجب پیشینه ی تاریخی و اهتمام هنرمندان خوشنویس خود همواره شاهکارهایی را آفریده که در قاب هنر معاصر نیز جایگاه برجسته ای در هنر خوشنویسی ایران دارد.

سپس استاد «همایون حاج محمد حسینی» استاد برگزیده این نمایشگاه از شهرستان بابلسر پیرامون پیوند دو هنر موسیقی و خوشنویسی سخنرانی کردند و گفتند: خوشنویسی زمینه ی خیلی غنی و ریشه ی بسیار قدیمی دارد.خطوط  خودمان انحناهای زیبایی را داراست و این انحناها این هنر را طوری ریتمیک میکند و اینجاست که با موسیقی مرتبط می‌شود.

در پایان «عباس زارع» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد هنر خوشنویسی گفت:استان مازندران بیش از 500 هنرمند خوشنویس ممتاز و بیش از 100 هنرمند خوشنویس فوق ممتاز دارد و ظرفیت بی نظیری در هنرخوشنویسی داراست.

ایشان در ادامه سخنان خود گفتند : تالار مرکزی فرهنگ و هنری در مرکز استان در نظر گرفته شده برای کارهای هنری هنرمندان که اعتباراتش تمام شده است تا دهه فجر افتتاح خواهد شد و تمام هنرمندان میتوانند در آنجا مستقر شوند، این گالری سه سالن دارد که به طور مداوم برنامه ها و مراسمات فرهنگی و هنری اجرا میشود و به نمایش عموم در می‌آید.

«عباس زارع» در انتهای سخنان خود ابراز همدردی کردند با هنرمندان در شرایط  بد کرونا که برایشان بسیار سخت گذشت،افزودند ما امیدواریم بتوانیم با برگزاری بیشتر اینگونه نمایشگاه ها و فروش آثار هنرمندان  در سراسر استان و شهرستانها به آنها کمک کنیم.

بعد از سخنرانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری آیین رو نمایی از آلبوم موسیقی هونوواک که به شکل تلفیقی سنتی و بومی مازندرانی برگزار شد. این اثرتوسط شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا به خوانندگی استاد بزرگ موسیقی مازندران ، استاد محمدرضا اسحاقی و رامین اعتمادزاده و تنظیم آقای میرکا قاسمی انجام شد.

 

 

 

پس از آیین رونمایی استاد اسحاقی خواننده و نوازنده عزیزمان به جمع روحی تازه بخشیدند و محول را با صدای  دلنشین خود گرم کردند.

پس از آن اهدا گواهینامه درجه دو هنری از طرف مسئولین که به استاد سید زمان فراست داده شد برگزار کردند.

در پایان اختتامیه از هفت هنرمند پیشکسوت خوشنویس  تجلیل و قدردانی شد: استاد مرحوم «مهدی موظف رستمی»، استاد «عبدالحسین جلالی» که از سال 64 شروع به هنر خوشنویسی کردند، و در سال 75 مدرک ممتاز و در سال 90 مدرک فوق ممتاز را دریافت کردند، استاد«همایون حاج محمدحسینی» دکترای هنر اسلامی، محقق و خوشنویس، استاد«حسین ترقی» هیئت موسس انجمن خوشنویسی که چندین دوره رئیس انجمن خوشنویسان بودند و در سال 84 مدرک فوق ممتاز را دریافت کردند. استاد«علیرضا پاک بین» نقاش، کارشناس امور فرهنگی و مسئول واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری استان مازندران، استاد«ولی الله پارسا نیاکی» که در سال 64 مدرک فوق ممتاز را دریافت کردند و آخرین تجلیل شونده استاد«محمد امن‌زاده» بودند که ایشان در سال 65 مدرک فوق ممتاز خود را دریافت کرند، به صورت ویژه تجلیل و قدردانی شد.

لازم به ذکر است که بیش از100 آثار از63 خوشنویس برتر مازندران به نمایش عموم درآمد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi