- مازندران - برخی افراد با خرید یک دوربین، عکاس می‌شوند

عکاس مازندرانی دارنده نشان سال مطبوعاتی ایران در گفت و گو با واژه:

برخی افراد با خرید یک دوربین، عکاس می‌شوند

تاریخ 24 شهریور 1399 ساعت 14:48:37
منبع: واژه روز
کد خبر: 001056
عکاس دارنده نشان سال مطبوعاتی ایران گفته است که برخی افراد با خرید یک دوربین، عکاس می‌شوند که همین موضوع سبب مشکلاتی برای جامعه عکاسان می‌شود
برخی افراد با خرید یک دوربین، عکاس می‌شوند

به گزارش واژه روز، چهارمین دوره اعطای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران صبح روز 19شهریورماه سال جاری به صورت مجازی برگزار شد.

انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران به عنوان نخستین انجمن عکاسی در ایران دارای سابقه 21ساله است که به صورت مستقل و غیردولتی فعالیت می‌کند؛این انجمن که اعضای آن همه عکاس و فعال رسانه‌ای هستند هر ساله مراسم نشان عکس سال مطبوعاتی ایران را برگزار می‌کنند که در سال جاری به دلیل شیوع بیماری کوید19 به صورت مجازی برگزار شد.

احسان فضلی اوصانلو، عکاس خبرگزاری ایرنا مازندران در شهریورماه سال جاری  رتبه برتر بخش محیط زیست  نشان عکس سال مطبوعاتی ایران را دریافت کرد.

علاقه خانوادگی به هنر

وی در گفت‌وگو با واژه روز، با بیان اینکه از سال 79فعالیت در رشته عکاسی را شروع کردم، گفت: خانواده‌ام علاقه‌مند به هنر هستند به‌طوری که دایی بزرگم پیش از انقلاب مغازه عکاسی داشت و دو دایی دیگر هم تصویربردار صداوسیما بودند.

فضلی با اشاره به اینکه در سن 13سالگی با دوربین آنالوگ کار می‌کردم، افزود: پس از مدتی  دوربین دیجیتال معمولی 2مگا پیکسل عکاسی خریدم و به تدریج دوربین‌های مدل بالاتر را تهیه کردم.

دارنده نشان عکس سال مطبوعاتی ایران با بیان اینکه از سال 87فعالیت رسمی خود را به عنوان عکاس خبری آزاد آغاز کردم، اضافه کرد: از سال 94الی 97به عنوان عکاس پایگاه خبری تیتر امروز و از سال 97تاکنون به عنوان رابط عکس در خبرگزاری ایرنا مشغول به کار هستم.

وی با اشاره به اینکه دارای مدرک لیسانس معماری و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته عکاسی است، افزود: افراد علاقمند به رشته عکاسی می‌توانند از طریق آموزشگاه‌ها و مشاهده عکس افراد باتجربه، مهارت لازم را کسب کنند.

فضلی با اشاره به اینکه بیشتر عکاسان به صورت آزاد و حق التحریری فعالیت دارند، گفت: در حال حاضر بیمه صندوق اعتباری هنر هستم و به صورت حق التحریری در خبرگزاری ایرنا کار می‌کنم.

بیمه و تجهیزات، مهم‌ترین دغدغه‌های عکاسان خبری

وی مهم ترین دغدغه های عکاسان خبری را بیمه و داشتن تجهیزات عنوان کرد و افزود:متأسفانه هیچ دستگاهی از یک عکاس خبری حمایت نمی‌کند و با توجه به افزایش قیمت دوربین که به 80میلیون تومان رسیده است، دستمزد ما با یک خبرنگار برابری می‌کند.

فضلی با بیان اینکه عکاسان خبری آزاد با تجهیزات شخصی خودشان در رسانه‌ها کار می کنند، گفت: رسانه‌ها تنها به عکاسان رسمی خودشان حقوق ثابت و امکانات می‌دهند؛ اگر زمانی برای تجهیزات ما اتفاقی بیفتد ما بیکار می‌شویم.

برنده نشان عکس سال مطبوعاتی ایران با اشاره به اینکه یک عکاس باید به صورت 24ساعته آماده به کار باشد، افزود: در سال جاری برای تهیه گزارش تصویری از رانش کوه در نخستین روز عید نوروز مشغول به کار بودم.

نادیده گرفتن حقوق پدیدآورنده اثر از جانب برخی نشریات 

وی بیان کرد: عکاسان با هزار زحمت گزارش تصویری تهیه می‌کنند، اما متأسفانه برخی نشریات بدون رعایت کردن حقوق پدیدآورنده اثر اقدام به انتشار آن می‌کنند که ضربه سختی به عکاس می‌زند؛ از طرفی برخی افراد که تجربه عکاسی ندارند با خرید یک دوربین خود را عکاس می‌دانند که این موضوع یکی از مشکلات حوزه کاری ماست.

فضلی با بیان اینکه در سال 2012 یکی از عکس‌هایم به نمایشگاه عکس قبرس راه یافت، گفت:پس از آن در جشنواره‌های استانی هم به عنوان عکاس برتر معرفی شدم.

وی با اشاره به اینکه نخستین مازندرانی بودم که نشان عکس سال مطبوعاتی ایران را دریافت کردم، افزود: این نشان معتبرترین جایزه در رشته ماست و این خبر واقعا خوشحالم کرد چون به عکاسی علاقه دارم.

فضلی با بیان اینکه ازدواج کرده و یک فرزند پسر 2ساله دارد، گفت:در حال حاضر عضو هیچ انجمن یا صنفی در استان نیستم چون عقیده دارم حمایتی از جانب آنان برای ما عکاسان صورت نمی‌گیرد؛ البته انجمن عکاسان ایران هر‌ساله نرخی برای حق‌الزحمه خبرنگاران تعیین می‌کند اما رسانه‌ها توجهی ندارند.

گفت‌وگو: نداکلائی

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi