- هنرهای نمایشی - مشخص شدن سرنوشت برگزاری جشنواره‌ها تا پایان مرداد

مشخص شدن سرنوشت برگزاری جشنواره‌ها تا پایان مرداد

تاریخ 21 مرداد 1399 ساعت 14:28:10
منبع: ایرنا
کد خبر: 000959
«سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبرداد که تکلیف برگزاری جشنواره‌های سینمایی و هنری تا پایان مردادماه مشخص می‌شود.
مشخص شدن سرنوشت برگزاری جشنواره‌ها تا پایان مرداد

به گزارش واژه روز به نقل از ایرنا، صالحی گفت: اسفندماه همه در هیأت دولت با پدیده‌ای ناشناخته روبه‌رو بودیم که تمامی صحبت‌های مطروحه در آن زمان براساس شناخت و بررسی وزارت بهداشت از آن مقطع و شکل پیشروی ویروس کرونا بود و امیدوار بودیم که نهایتاً تا پایان فروردین این ویروس کاملاً مهار شود اما کم‌کم دامنه و شناخت از ادامه مسیر با اما و اگرهایی روبه‌رو شد و هنوز هم به‌وضوح و قطعی مشخص نیست که این رویه و شرایط تا چه زمانی طول خواهد کشید.

پس با توجه به اینکه چشم‌انداز روشن و دقیقی وجود ندارد طبیعتاً امکان برنامه‌ریزی دقیقی نیز وجود ندارد و ما تنها می‌توانیم برای شرایط مختلف سناریوهای مختلف را پیش‌رو بگذاریم تا ببینیم در شکل‌ها و شرایط مختلف، چه اقداماتی را می‌شود متصور بود و براساس آنها پیش رفت.

صالحی در این گفت‌وگو در تشریح این شرایط و سناریوهای مختلفی که در نظر گرفته شده نیز می‌گوید: سناریوی اول این بود که اگر کم‌کم با افول و وضعیت سفید کشور روبه‌رو شدیم، سعی کنیم جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی که در شش ماه اول امکان برگزاری‌اش نبود را در شش ماه دوم اجرا کنیم و در نیمه دوم سال جبران کنیم و تا حدودی هم پیش رفتیم و حتی دبیران جشنواره فیلم فجر را هم معرفی کردیم. امروز اما به نظر می‌رسد با روند فعلی، امکان تحقیق سناریو اول تقریباً غیرممکن شده و مجبوریم در چنین شرایطی روی سناریوهای دیگر متمرکز شویم.

جمعبندی از شرایط پیش‌رو تا پایان مردادماه کامل خواهد شد و آن زمان می‌توانیم تصمیم بگیریم که جشنواره و رویدادهای نیمه دوم سال را برگزار کنیم یا نه. در واقع اگر به لطف خداوند شرایط به سمتی رفت که وضعیتی آرام‌تر را پیش‌رو داشتیم می‌توانیم جشنواره را در مدل‌هایی تازه که متناسب با وضعیت امروز کشور است برگزار کنیم و اگر هم چنین اتفاقی نیفتاد درباره جایگزین‌های دیگر و متناسب از قبل تصمیم‌گیری و در موعد مقرر آن را اجرا خواهیم کرد.

سیدعباس صالحی همچنین در این گفت‌وگو با اشاره به بحث‌ها و جلسه‌های کارشناسی او با معاونت‌های مختلف درباره آسیب‌هایی که هنرمندان در دوران کرونا متحمل شده‌اند می‌گوید و ضمن آن از رشد چشمگیر حمایت صندوق حمایت از هنرمندان و نویسندگان در یک سال اخیر شاهد مثال عددی و رقمی می‌آورد. صالحی می‌گوید: رشدی که به تفکیک و برحسب آمار میزان آن بزودی و در نمایی شفاف و در اتاقی شیشه‌ای منتشر خواهد شد گویای این مسأله است که ما در این مسیر حرکت روبه رشدی داشته‌ایم اما بی‌شک به پایان راه و هدفی که مدنظر داشته‌ایم نرسیده‌ایم و هنوز اقدامات بسیار زیادی مانده که باید عملیاتی شود تا طیف وسیع‌تری از هنرمندان زیر چتر حمایتی این صندوق قرار گیرند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حاصل جلسات متعدد با معاونین خود در حوزه‌های مختلف و همچنین سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف که با حوزه فرهنگ و هنر سروکار دارند (علی‌الخصوص در حوزه صنفی) را کاری زیرساختی و دامنه‌دار می‌داند و امیدوار است این تلاش و هم‌افزایی بستری برای اقدامات بعدی حتی در دولت‌های بعدی فراهم کند تا یک بار برای همیشه مسأله صنف و حمایت از هنرمندان و جایگاه دولت در این میان را با توجه به قانون به صورت جدی عملیاتی کند. صالحی در پایان ابراز امیدواری کرد که نهادهای دیگر به کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیایند تا در کنار هم و در گفت‌وگو با یکدیگر مسائل و دغدغه‌ها را مرتفع و در آینده چشم‌اندازی همسوتر با منافع فرهنگی و هنری کشور پیش برده شود.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi