- مازندران - تماشاخانه‌ی سیار، نوید دهنده‌ی شادی

تماشاخانه‌ی سیار، نوید دهنده‌ی شادی

تاریخ 31 تیر 1399 ساعت 13:25:21
منبع: روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان
کد خبر: 000874
پنج تماشاخانه‌ جدید به ناوگان تریلی‌های سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌پیوندند تا تعداد این صحنه‌های سیار نمایشی به ۷ خودرو در کشور افزایش پیدا کند.
تماشاخانه‌ی سیار، نوید دهنده‌ی شادی

به گزارش واژه روز به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ۴۸ سال پیش یعنی در سال ۱۳۵۱ نخستین تریلی سیار کانون راه جاده‌های کشور را انتخاب کرد و با حضور هنرمندان جوان آن روزها که اکنون به هنرمندان نام‌آشنای تئاتر و سینما تبدیل شده‌اند شادی و نشاط را با بهره‌گیری از هنر و رسانه ارزشمند تئاتر به کودکان و نوجوانان شهرها و روستاهای ایران هدیه کرد.

این تریلی پیر پس از ۴۶ سال فعالیت سرانجام ۲ سال پیش و در آبان ۱۳۹۷ بازنشسته شد و به موزه خاطره‌های کانون پیوست و البته جای خود را به ۲ تریلی جدید داد که یکی تماشاخانه سیار نام گرفت و دیگری در خدمت کاروان پیک امید بود.

تماشاخانه سیار اکنون هم‌پای پیشرفت‌های فناوری دیگر، تنها یک صحنه برای اجرای تئاتر کودک و نوجوان نیست و با استفاده از امکانات نوین صدا و تصویر، امکان نمایش فیلم برای کودکان و نوجوانان را نیز فراهم کرده است.

تریلی دوم نیز در ۲ سال گذشته با حضور در مناطق محروم و مناطق بحران‌زده از سیل و زلزله در قالب طرح «پیک امید و مهربانی» در کنار کودکان و نوجوانان شهرها و روستاهای کم‌برخوردار و آسیب‌دیده از حوادث طبیعی بود و مربیان کانون در کنار این تریلی مجموعه‌ای از فعالیت‌های کانون را در اختیار این بچه‌ها قرار می‌دادند.

اکنون با همراهی و مشارکت وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران ۵ تریلی جدید یا تماشاخانه سیار در اختیار کانون قرار گرفته و در حال آماده‌سازی است تا نقاط بیشتری از پهنه وسیع ایران بزرگ تحت پوشش این خدمات فرهنگی و هنری کانون قرار بگیرد و تعداد بیشتری از کودکان و نوجوانان شادمانه به تماشای فیلم‌ها و تئاترهای کانون بنشینند.

۵ تماشاخانه جدید تا ۲ ماه آینده تجهیز و آماده‌سازی می‌شود و قرار است جای خالی تریلی قدیمی کانون را پر کنند که سال‌ها یادآور خاطره‌ شیرین تماشای تئاتر در ذهن کودکان و نوجوانان ایران بوده است.

از سویی افزایش تعداد تریلی‌های سیار، هم امکان تماشای فیلم و تئاتر برای تعداد بیشتری از بچه‌ها را در گوشه گوشه سرزمین ایران فراهم می‌کند هم بر تعداد گروه‌های نمایشی فعال در عرصه تئاتر کودک و نوجوان خواهد افزود و حمایت کانون از این گروه‌ها را درپی خواهد داشت.

کانون پرورش فکری بسیار امیدوار است با راه‌اندازی این امکان جدید، سفر این تریلی‌ها به شهرها و روستاهای ایران آغاز شود و پس از دوران سخت شیوع بیماری کرونا، تماشاخانه‌های سیار کانون نوید‌دهنده روزهای شاد و پر از سلامت و امید در بین ایرانیان باشند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi