- مازندران - کتاب تاریخ تئاتر مازندران تدوین می‌شود

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران:

کتاب تاریخ تئاتر مازندران تدوین می‌شود

تاریخ 08 بهمن 1398 ساعت 19:29:27
کد خبر: 000303
رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران از برنامه‌ریزی این انجمن برای تدوین و انتشار کتاب «تاریخ تئاتر مازندران» خبر داد.
کتاب تاریخ تئاتر مازندران تدوین می‌شود

به گزارش واژه روز، «یاسر محمودی برنتی» با بیان این که تئاتر مازندران پیشینه‌ای قوی و درخشان در کشور دارد، گفت: مازندران یکی از قطب‌های تئاتر کشور محسوب می‌شود و در دهه‌های اخیر هنرمندان برجسته‌ای در عرصه تئاتر داشت. اما امروز کمتر نامی از هنرمندان پیشکسوت تئاتر مازندران بین نسل جدید شنیده می‌شود که یکی از عوامل آن نبود منبع و مرجع اختصاصی ویژه تئاتر استان است.

وی افزود: متأسفانه در مازندران بانک اطلاعاتی درستی از هنر تئاتر نداریم. در حالی که بسیاری از استان‌ها اقدام به گردآوری چنین مجموعه‌ای کردند که اکنون به عنوان مرجعی برای پژوهشگران و هنرجویان و هنرمندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال در خراسان رضوی کتاب «صد سال تئاتر مشهد» در 3 جلد منتشر شده که این اقدام پیشینه هنری یک منطقه را برای همیشه ثبت می‌کند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران تصریح کرد: یکی از وظایف انجمن‌های هنری انجام چنین اقداماتی برای ثبت تاریخچه تئاتر در هر استان و شهرستان است. به همین منظور تصمیم گرفته‌ایم که کتاب «تاریخ تئاتر مازندران» را تهیه و منتشر کنیم.

محمودی برنتی خاطرنشان کرد: یکشنبه هفته آینده قرار است نشست رؤسای انجمن نمایش شهرستان‌های مازندران با حضور کارشناس مسئول هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و معاون هنری این اداره کل برگزار شود که یکی از دستورجلسه‌های این نشست، برنامه‌ریزی برای گردآوری اطلاعات مربوط به کتاب «تاریخ تئاتر مازندران» است.

مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری مازندران افزود: پس از این نشست رؤسای انجمن نمایش شهرستان‌ها موظف هستند که طی 3 ماه در هر شهرستان اطلاعات مختلف مربوط به تئاتر هر شهرستان اعم از پیشینه، نام افراد و پیشکسوتان، اتفاقات مربوط به نمایش و تئاتر، محل‌های اجرای نمایش، تصاویر هنرمندان و نمایش‌ها را گردآوری کنند تا پس از آن در اختیار پژوهشگر قرار بگیرد.

وی افزود: این اطلاعات در هر شهرستان باید پس از تشکیل یک گروه متشکل از پیشکسوتان و فعالان هنرهای نمایشی تهیه و گردآوری شود تا در تهیه اطلاعات سلیقه‌ای عمل نشود.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران تصریح کرد: اطلاعات مربوط به این اقدام پس از 3 ماه به پژوهشگر مد نظرمان ارائه می‌شود تا پس از آن کاستی‌ها توسط پژوهشگر بررسی و با تشریح نکات لازم توسط پژوهشگر برای رؤسای انجمن‌های شهرستانی، گروه‌های پژوهش در هر شهرستان نسبت به تکمیل اطلاعات اقدام کنند.

محمودی برنتی درباره پژوهشگر مد نظر برای اجرای این پروژه گفت: آقای «جهانگیر نصری اشرفی» گزینه مد نظر ما برای سرپرستی این پروژه است که به واسطه آشنایی عمیق‌اش با فرهنگ و هنر و به ویژه هنرهای نمایشی مازندران و پیشینه‌ای که در گردآوری دانشنامه‌ها دارد حضورش در ثبت یک اثر ارزشمند در زمینه تئاتر استان قطعا اثرگذار است.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران خاطرنشان کرد: امیدواریم که این کتاب را تا پایان این دوره از هیأت رئیسه انجمن نمایش مازندران بتوانیم به مرحله چاپ برسانیم.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها