- مازندران - فراخوان سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان مازندران

فراخوان سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان مازندران

تاریخ 11 شهریور 1402 ساعت 15:51:36
کد خبر: 002495
 سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان مازندران منطبق با شیوه‌نامه ابلاغی از مرکز هنرهای نمایشی کشور، در دو بخش تئاتر خیابانی و صحنه‌ای، فراخوان خود را منتشر کرد.
فراخوان سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان مازندران

به گزارش واژه روز به نقل از خبرنگار ایران تئاتر در مازندران، سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان مازندران در دو بخش تئاتر خیابانی و صحنه‌ای، فراخوان خود را منتشر کرد.

در این فراخوان آمده است:

اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با همکاری انجمن هنرهای نمایشی استان، در نظر دارد در راستای منویات مقام معظم رهبری و تاکید معظم له مبنی بر مهارتورم، رشد تولید در سال 1402 و با توجه به شیوه‌نامه ابلاغی اداره‌کل هنرهای نمایشی به منظور تداوم و تثبیت جایگاه هنر نمایش، ارتقاء سطح کیفی تولید و اجرای عمومی سالانه و ایجاد ارتباط مؤثر با تماشاگران آثار نمایشی، اقدام به برگزاری سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان مازندران کند.

اهداف:

تقویت بنیه علمی تئاتر و آگاهی بخشی هنرمندان نمایشی استان و حمایت از نویسندگان بومی
رونق بخشیدن به اجرای عمومی آثار نمایشی
کشف استعدادهای جوان؛ آگاهی‌بخشی و افزایش بینش فرهنگی جامعه با  تکیه بر این استعدادها  
ایجاد بسترهای مناسب برای تولید آثار نمایشی با مضامین بومی
استفاده از بسترهای فرهنگی و هنری برای رشد و اعتلای فرهنگ عمومی
ایجاد روحیه نشاط و امیدبخشی در جامعه

محورهای جشنواره :

انتخاب موضوع آزاد است ولی آثار با موضوعات ذیل در اولویت انتخاب قرار خواهند گرفت:

الف) شعار سال 1402 (مهار تورم، رشد تولید)
ب) ایثار و شهادت
ج) موضوعات دینی با رویکرد اجتماعی و ترجیحاً متناسب با مسائل روز جامعه
د) پرداختن به سبک زندگی اسلامی- ایرانی
ه) نماز
و) عفاف و حجاب
ز) دفاع مقدس
ط) نگاه خلاقانه به زندگی پساکرونا
ی) توجه به اهمیت خانواده  
ک) رعایت بهداشت (فردی، روانی و اجتماعی)
ل) آسیب‌های اجتماعی
م) معرفی هنرمندانه مشاهیر، شخصیت‌ها،  قهرمانان و شهدای شاخص استان   

شرایط شرکت در جشنواره:

جشنواره در دو بخش صحنه‌ای و خیابانی به صورت رقابتی برگزار می‌شود و صرفا اختصاص به آثار و نمایشنامه‌های ایرانی دارد.

سی و پنجمین جشنواره تئاتر استانی، صرفاً میزبان یک اثر از هر کارگردان خواهد بود.

ارائه مجوز کتبی نویسنده، ایده‌پرداز (ویژه بخش تئاتر خیابانی)، مترجم یا ناشر برای شرکت در جشنواره تئاتر استانی سال 1402 به دبیرخانه جشنواره الزامی است. مسئولیت پذیرش آثار بدون کسب مجوز نویسنده، ایده‌پرداز (ویژه بخش تئاتر خیابانی ) مترجم یا ناشر به عهده شورای صدور پروانه نمایش شهرستان، استان (با توجه به اجرای عمومی آثار) و دبیرخانه جشنواره است.

تبصره 1 : طرح و ایده (ویژه بخش تئاتر خیابانی) و متون اقتباسی منوط به ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر، نوع اقتباس و با اخذ مجوز از نویسنده ، ایده‌‌پرداز، مترجم یا ناشر به صورتی که حقوق صاحب اثرحفظ شود، می‌توانند در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند. درصورت رعایت نشدن این مهم، مسئولیت حقوقی مترتبه در درجه اول متوجه نویسنده و یا ایده‌پرداز (ویژه بخش تئاتر خیابانی) و کارگردان و سپس هیئت انتخاب و دبیرخانه جشنواره استان خواهد بود و حتی در صورت انتخاب اثر برای حضور در جشنواره منطقه‌ای تئاتر فجر، ستاد جشنواره فجر می‌تواند اثر را در هر مرحله‌ای حذف کند.

تبصره 2: آثار بخش رقابتی صرفاً اختصاص به آثار  و نمایشنامه ها و طرح و ایده های (ویژه بخش تئاتر خیابانی) ایرانی دارد اما حضور گونه‌های مختلف نمایشی از جمله فیزیکال، آیینی سنتی، محیطی، خیابانی، هنرهای اجرایی بینارشته ای، خارج از صحنه، شورایی، میدانی، تئاتر در فضای باز و ... بلامانع است.

تبصره 3: متقاضیان حضور در جشنواره باید مرحله بازخوانی متن را در شورای ارزشیابی و نظارت گذرانده باشند.

آثار بخش رقابتی جشنواره تئاتر استانی صرفا مختص آثار نمایشی تولید شده هنرمندان استان است که اجرای عمومی آنها به انجام رسیده باشد. لذا گروه‌هایی می‌توانند در جشنواره استانی حضور داشته باشند که در فاصله زمانی اتمام جشنواره استانی 1401 تا دو هفته قبل از شروع جشنواره استانی 1402، در بخش تئاتر صحنه‌ای حداقل 5 نوبت و در بخش تئاتر خیابانی حداقل 6 نوبت به اجرای عمومی پرداخته باشند.

تنها ملاک تایید اجرای عمومی آثار نمایشی جهت شرکت در جشنواره تئاتر استانی و نیز حضور در جشنواره منطقه‌ای و بین‌المللی فجر، درج اطلاعات آثار نمایشی در بازه زمانی اجرا در درگاه جامع سایت ایران تئاتر با ذکر تاریخ اجرا عمومی اثر است. لذا در تهیه و گزارش اجراهای عمومی لازم است مولفه‌ها و مشخصات کامل آثار در پورتال‌های استانی ثبت شود.

فرآیند ثبت نام برای حضور در جشنواره از طریق درگاه جامع تئاتر استانی انجام می‌گیرد و گروه‌های نمایشی متقاضی، ضروری است فرم درخواست شرکت در جشنواره (فرم شماره 1 ) را در درگاه استانی تکمیل کنند. (فرم شماره 1 ملاک برنامه‌ریزی‌های آتی خواهد بود.)

حداکثر  آثار انتخابی در این جشنواره متناسب با تعداد نمایش‌های شرکت کننده در دو بخش مسابقه (صحنه‌ای و خیابانی) و مطابق با مقررات تعریف شده در شیوه‌‌نامه است. برای هر بخش، حداقل 1 اثر و حداکثر 3 اثر انتخاب و بدون اولویت معرفی خواهد شد

تبصره: معیار انتخاب آثار و معرفی به دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر، برخورداری از کیفیت فنی و تخصصی است و در صورت عدم احراز این شرایط توسط گروه‌های شرکت کننده، هیئت داوران مختار است هیچ گزینه‌ای برای انتخاب نداشته باشد‌.

متقاضیان حضور با ارسال اثر متعهد به پذیرش تمامی قوانین و سیاست‌های جشنواره می‌شوند.

شرکت کنندگان در جشنواره تئاتر استانی با تکمیل فرم در درگاه استانی، متعهد به پذیرش قوانین و سیاست‌گذاری‌های جشنواره هستند. چنانچه در هر مرحله‌ای از انتخاب آثار، مغایرتی با بندهای فوق‌الذکر مشاهده شود، دبیرخانه جشنواره مختار خواهد بود گروه نمایشی را از حضور در مراحل بعدی )منطقه‌ای، فجر) باز دارد.

برای موارد پیش بینی نشده، دبیرخانه جشنواره با مشورت اداره‌کل هنرهای نمایشی با توجه به شرایط  موجود ، اتخاذ تصمیم می‌کند و گروه‌های منتخب ملزم به رعایت آن خواهند بود.

انتخاب آثار:

بازبینی جشنواره حضوری و طبق تقویم جشنواره انجام خواهد شد.
اولویت با نمایش‌هایی است که با توجه به موضوعات و مسائل منطقه و استان با چشم انداز جهانی و بهره‌گیری از شیوه‌ها، شگردها و جریانات روز تئاتر جهان در حد فاصل انتهای سی و چهارمین تا شروع سی و پنجمین جشنواره تئاتر استان مازندران  تولید شده باشند.
تبصره: آثار نویسندگان بومی در اولویت است.

مدارک مورد نیاز:

تکمیل فرم شماره یک در درگاه جامع ایران تئاتر
مجوز کتبی نویسنده یا ناشر
خلاصه سوابق هنری کارگردان
یک قطعه عکس پرسنلی کارگردان
ارائه مجوز، پرینت خبر اجرای عمومی و مستندات آن از سایت ایران تئاتر
خلاصه نمایش به صورت تایپ شده
(متقاضیان پس از تکمیل فرم شماره یک و بارگذاری مدارک بالا در درگاه جامع ایران تئاتر، باید کلیه مدارک را به صورت فیزیکی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.)

یادآوری: در صورت شیوع مجدد پاندمی کرونا (یا هر شرایط خاصی) در کشور بر اساس اعلام ستادهای استانی، با هماهنگی اداره‌کل هنرهای نمایشی برنامه‌ریزی و اقدام خواهد شد.

گاهشمار جشنواره:

1-آخرین مهلت ثبت نام در جشنواره، 25 مهر 1402 است.
2-
بازبینی آثار، 29 مهر 1402 انجام خواهد شد.
3-
اعلام نتایج، ششم آبان 1402 صورت خواهد گرفت.
4-
جشنواره، از 20 تا 23 آبان برگزار خواهد شد.
متقاضیان تا 25 مهر مهلت دارند تا از طریق آدرس www.mazandaran.theater.ir، نسبت به تکمیل فرم شماره یک اقدام کنند.

برای  دریافت فایل  pdf این فراخوان می‌توانید  به لینک زیر مراجعه کنید.

لینک دانلود فراخوان

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها