- هنرهای نمایشی - تئاتر را خوب بشناسیم

تئاتر را خوب بشناسیم

تاریخ 23 خرداد 1401 ساعت 12:44:30
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 001930
تئاتر شاخه‌ای از هنرهای نمایشی است که به بازنمودن داستان‌ها برابر تماشاکنان می‌پردازد. به جز سبک معیار گفتار دراماتیک، تئاتر گونه‌های دیگری نیز دارد.
تئاتر را خوب بشناسیم

معنوی/ واژه‌روز، تئاتر شاخه ای از هنر های نمایشی است که به انواع آن میپردازیم:

پانتومیم

 پانتومیم (ادابازی) یه نمایش ساکت و بی‌کلامه که تو این نمایش، بازیگر پانتومیم باید با استفاده از نمایش نشانه‌ها و حرکات بدنش، مفهومی آن موضوع را به بقیه انتقال بده.

در پانتومیم امروزی، بازیگر ممکن است خود مفهوم آن کلمه، عبارت یا عمل را انجام ندهد وبه‌جای، از ترکیب مفاهیم مختلف، درنهایت به اون مفهمو اصلی برسه.

امروزه بازی‌های زیادی ازجمله بازی‌های رومیزی و بازی‌های موبایلی برای پانتومیم (ادابازی) وارد بازار شده که کار شما را در انتخاب کلمه، روند بازی، امتیازشماری و... راحت‌تر میکند. هدف این سیستم‌هاهمین است که ابزاری باشند برای راحت‌تر بازی‌کردن شما در جمع دوستان و آشنایان.

نمایش روحوضی

 نمایش روحوضی یا سیاه بازی گونه‌ی کمدی و خنده دار نمایش های ایرانی است. این نوع نمایش معمولا بدون متن نمایشی به صورت بداهه اجرا می‌شود. داستان ها برگرفته از  زندگی مردم است. زبان این نمایش مانند زبان مردم کوچه و بازار عامیانه است و داستان ها ساده و حتی بعضی از آنها ممکن است تکراری باشند اما بداهه گویی و تبحر در سیاه بازی تماشاچیان را به خنده وا‌می‌دارد.

در زمانهای گذشته در خانه های قدیمی معمولا بر روی حوض آب وسط خانه تختی را قرار می دادند که محل استراحت اهالی در فصل گرمای تابستان بود و در ایام سرد نیز حوض را با تخته هایی می پوشاندند تا از یخ زدن و ترک خوردن حوض جلوگیری شود. گروه های نمایشی معمولا روی این تخت ها یا تخته های حوض به اجرای نمایش خود می پرداختند و مردم گرد حوض می نشستند و نمایش را می دیدند.

پرده خوانی

نمایشی که در آن تصاویری بر روی پرده نقاشی شده‌است را یک راوی با کلامی آهنگین روایت می‌کند. این نوع نمایش بیشتر در زمان‌های قدیم استفاده می‌شد و به نمایش قهوه‌خانه‌ای معروف است.

نمایش عروسکی

نمایش عروسکی یکی از گونه‌های هنر تئاتر می باشد با این تفاوت که در انها از عروسک ها یا اشیا متحرک استفاده می شود و این عروسک ها توسط انسان یا با استفاده از نخ هایی که به انها آویزان است حرکت داده می شوند. البته هنر نمایش عروسکی دارای انواع مختلفی می باشد. ما می توانیم از هنر نمایش عروسکی در هر زمینه ای برای رساندن مفهوم خود به مخاطبان استفاده کنیم.

در فرهنگ های مختلف به نوعی از نمایش عروسکی استفاده می شده است. به عنوان نمونه در اندونزی هنر نمایش عروسکی یک سنت دیرینه محسوب می شود. در فرهنگ بومی آمریکا نیز از هنر عروسکی در تشریفات قومی و قبیله ای نیز استفاده می شده است. در ایتالیا در قرون وسطی از نوعی هنر عروسکی به نام Marionettes در تولید نمایشنامه های مربوط به مباحث اخلاقی و مذهبی که توسط کلیسای مسیحیت برگزار می شد نیز استفاده کرده اند.

بهترین بازیگران تئاتر ایرانی:

سعدی افشار(روحوضی خان):

سعدی افشار، بازیگر کمدی ایرانی با نام سعدالله رحمت‌خواه متولد 1313، استان زنجان بود که در نمایش‌های سیاه‌بازی، تخته‌حوضی یا روحوضی به ایفای نقش می‌پرداخت. سعدی افشار، آخرین بازماندهٔ بازیگران نسل سیاه‌باز در نمایش‌های روحوضی در ایران بود و اولین باردر سال ۱۳۳۰ به روی صحنه رفته بود. در ایران بیشتر مردم، سعدی افشار را با بازی در نقش «سیاه» در نمایش‌های سیاه‌بازی می‌شناسند.

او در فرودین سال 1392 چشم از جهان فروبست.

علیرضا خمسه:

علیرضا خمسه  یکی از بهترین بازیگران پانتومیم است، او متولد ۹ بهمن ۱۳۳۱ در بروجن است، وی بازیگر تئاتر، سینما، تلویزیون ایرانی و فارغ‌التحصیل رشته روان‌شناسی از دانشگاه شهید بهشتی است. خمسه بازیگری در سینما را با فیلم مرگ یزدگرد آغاز کرد. او برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد مکمل از بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۸۷ برای بازی در فیلم بیست است.

پانته‌آ پناهی:

پانته آ پناهی‌ها متولد ۹ آذر ۱۳۵۶ در تهران است. خانم بازیگر فعالیت خود را در تئاتر با نمایش«سیاها» به کارگردانی حامد محمد طاهری آغاز کرده، فارغ‌التحصیل لیسانس رشته کارگردانی سینما از موسسه آموزش عالی سوره است.

بازی در نمایش‌های «هملت»، «کالیگولا»، «نامه‌های عاشقانه از خاورمیانه» و... ازجمله فعالیت‌های او در تئاتر به شمار می‌آیند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها