- مازندران - معرفی برگزیدگان اولین دوره جشنواره «نمایشخونه»

معرفی برگزیدگان اولین دوره جشنواره «نمایشخونه»

تاریخ 22 مهر 1399 ساعت 10:55:39
منبع: ایرنا
کد خبر: 001201
برگزیدگان نخستین جشنواره مجازی «نمایشخونه» ویژه کودکان و نوجوانان مازندران با رأی هیأت داوران این جشنواره معرفی شدند.
معرفی برگزیدگان اولین دوره جشنواره «نمایشخونه»

به گزارش واژه روز به نقل از ایرنا، مسئول کمیته کودک و نوجوان انجمن هنرهای نمایشی مازندران با بیان این که جشنواره «نمایشخونه» در سه محور نمایش، نمایش عروسکی و قصه‌گویی برگزار شد، گفت: هیأت داوران نخستین جشنواره استانی نمایشخونه با در نظر گرفتن معیارهایی مانند خلاقیت، فضاسازی، انتخاب داستان، طراحی صحنه، کادر دوربین و برخی معیارهای فنی دیگر پس از بررسی ۶۰ اثر راه یافته به بخش نهایی از بین بیش از ۱۰۰ اثر متقاضی حضور در جشنواره، ۱۹ کودک و نوجوان و یک گروه نمایشی را شایسته کسب رتبه‌های برتر بخش‌های مختلف این جشنواره دانستند.

«مینو طوسی» افزود: در مرحله نهایی ۴۰ اثر مربوط به بخش قصه‌گویی و ۲۰ اثر نیز مربوط به بخش نمایش و نمایش عروسکی بود که هیأت داوران این بخش متشکل از رجبعلی فلاح، تقی اسفندیار و یوسف یونسی پس از بررسی ۲۰ اثر در بخش نمایش عروسکی سیده مهتا یوسفی را به عنوان برگزیده این بخش معرفی کردند و آدرینا لنگوری را شایسته تقدیر دانستند.

وی گفت: در بخش نمایش نیز «آرام محمد نتاج، مانلی فرخ‌زاد و امیرعباس گلچین» به ترتیب رتبه‌های اول، دوم و سوم را کسب کردند. همچنین در این بخش از «سامیا خلیل‌نژاد و حسین زارعی» و گروه نمایش وجود با بازی «پارمین الفیان، ترنم پیراسته و متانت بابانژاد» نیز تقدیر شد.

 

 

مسئول کمیته کودک و نوجوان انجمن هنرهای نمایشی مازندران با اشاره به داوری آثار بخش قصه‌گویی توسط «علی‌مراد خرمی، عارفه ذراری و علیرضا سعیدی» خاطرنشان کرد: در بخش قصه‌گویی گروه‌های سنی «ب» و «ج» «آریانا شکری، محمدمهدی مرادی و هلیا محمدی» رتبه‌های اول تا سوم را کسب کردند و از «رایکا رنجبر» تقدیر شد.

به گفته وی در بخش کتابخوانی این گروه سنی هم «آدرینا فروزش» اول شد، سیده «فرنیا واحدی» رتبه دوم را کسب کرد و «آنیسا التفاتی» شایسته تقدیر معرفی شد.

طوسی درباره برگزیدگان بخش قصه‌گویی و کتابخوانی گروه سنی «د» نیز اظهار کرد: در بخش قصه‌گویی این گروه سنی به ترتیب« فرحناز دریایی، فرنیا عباسیان و یگانه خوشخو» اول تا سوم شدند و در بخش کتابخوانی هم «سرنا اسدی اول و مریم طالبیان» دوم شد.

دبیر نخستین جشنواره مجازی نمایشخونه خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط کرونایی موجود، آثار برگزیده و منتخب جشنواره در صفحه اینستاگرام انجمن نمایش مازندران به نشانی mazandarantheater_a منتشر خواهد شد.

وی درباره برنامه‌ریزی برای برگزاری دوره دوم این جشنواره گفت: با توجه به استقبال مناسبی که در نخستین دوره این جشنواره دیده شد و همچنین کشف استعدادهای نمایشی در رده‌های سنی کودک و نوجوان استان، در نظر داریم که در صورت حمایت نهادهای فرهنگی مرتبط و دریافت اعتبار لازم، دوره بعدی این جشنواره را به صورت منطقه‌ای برای کودکان و نوجوانان استان‌های شمالی برگزار کنیم. اما این موضوع منوط به حمایت شدن از دبیرخانه این جشنواره مجازی است.

طوسی یادآور شد: سعی می‌کنیم با برگزاری دوره‌های آموزشی برای برگزیدگان این جشنواره، استعدادهای کشف شده را رها نکنیم و در مسیر حرفه‌ای شدن تشویق کنیم و پرورش دهیم.

نخستین جشنواره مجازی نمایشخونه توسط کانون تئاتر کودک و نوجوان انجمن هنرهای نمایشی مازندران با توجه به محدودیت‌های دوران شیوع کرونا و دور ماندن کودکان در فضاهای فرهنگی و هنری، به منظور تولید آثار نمایشی با محوریت حضور و فعالیت کودکان و نوجوانان با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و مشارکت نهاد کتابخانه‌های عمومی استان، حوزه هنری، کانون پرورش فکری و سازمان صدا و سیمای مازندران برگزار شد.

متوقف نشدن آموزش و رویدادهای نمایشی در دوره شیوع کرونا برای کودکان و نوجوانان و همچنین ترغیب خانواده‌ها به تولید آثار نمایشی خلاقانه در منزل بر اساس قصه‌ها از اهداف برگزاری این جشنواره بودند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi