- مازندران - عدم حمایت از بانوان در موسیقی محلی مازندران

عدم حمایت از بانوان در موسیقی محلی مازندران

تاریخ 21 تیر 1399 ساعت 14:06:43
منبع: ایسنا
کد خبر: 000833
مازندران موسیقی محلی یکی از هنرهای ناب در استان مازندران محسوب می‌شود که برگرفته از فرهنگ هنر اصیل این دیار است، این موسیقی ریشه در هویت مردمان این دیار دارد و در این راستا برگزاری کنسرت‌های محلی (موسیقی فولکلور) که برگرفته از گویش‌های تبری است، در سالیان اخیر در مازندران رونق گرفته است.
عدم حمایت از بانوان در موسیقی محلی مازندران

به گزارش واژه روز به نقل از ایسنا، برگزاری این کنسرت‌ها در قالب جشنواره‌های مختلف و در شهرهای گوناگون نشان از اهمیت بالای این نوع از موسیقی‌ در این استان دارد اما در این میان، برخی فعالان این عرصه با مشکلاتی رو به رو هستند، به عنوان مثال، بانوانی در مازندران حضور دارند که اجازه فعالیت مستقل ندارند و همواره در حاشیه قرار دارند.

«زهرا نبوی» سرپرست یک گروه موسیقی محلی در مازندران است، با وجود اینکه جوان است و در سال ۱۳۷۸ به دنیا آمد و در سن ۸ سالگی به دلیل علاقه فراوان به کلاس‌های موسیقی رفته، اما در مقطع کارشناسی کامپیوتر تحصیل می‌کند، وی به این موضوع اشاره کرد که، مهم‌ترین مشکل، عدم‌ حمایت از بانوان در اجرای موسیقی محلی است، سفارشی بودن و نداشتن آشنا، بزرگترین مشکل در دعوت به برنامه‌ها است، با وجود آنکه مردان در برنامه‌های خود از حضور بانوان استفاده می‌کنند اما اجازه فعالیت مستقل به بانوان داده نمی‌شود.

سرپرست گروه موسیقی محلی مازندران با بیان اینکه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان، باید گروه‌های فعال را شناسایی و با آنها در تعامل باشد، تصریح کرد که، از آنجایی که اهل مازندران هستم حفظ و توسعه موسیقی محلی هدف اصلی‌ام است و به نوعی آواها و گویش‌های محلی، فرهنگ تبری باعث شده به سمت موسیقی فلکلور بروم در همین راستا تمایل دارم به فرهنگ و هنر مازندران خدمت کنم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون در کنسرت‌های آموزشی، همایش‌ها و جشنواره‌ها در شهرهای مختلف شرکت کردم و لوح تقدیر های زیادی کسب کردم، خاطرنشان کرد که، قصد داشتیم موسیقی اصیل مازندرانی با پوشش و لباس محلی و آیین‌های اصیل تبری در معرض نمایش قرار دهیم که به دلیل بیماری کرونا فعلا لغو کردیم.

نبوی یادآور شد که، به دنبال راه‌اندازی گروهی منسجم در شهرم بودم تا با کمک جوانان، به موسیقی فلکلور خدمت کنیم به همین منظور در سال 97 این کار را عملیاتی کردیم و استقبال پرشوری نیز صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد که، برای توسعه موسیقی محلی در استان نیاز به حمایت مسئولین و خیرین داریم تا بتوانیم استعدادهای خود را در این عرصه به ظهور برسانیم.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi