- مازندران - مجموعه سه جلدی «ادیان و مذاهب و ارتباط آنها با موسیقی» منتشر شد

جدیدترین اثر پژوهشگر مازندرانی موسیقی نواحی منتشر شد

مجموعه سه جلدی «ادیان و مذاهب و ارتباط آنها با موسیقی» منتشر شد

تاریخ 19 تیر 1399 ساعت 19:41:43
منبع: واژه روز
کد خبر: 000831
دکتر «کیوان پهلوان» مترجم، مؤلف و پژوهشگر مازندرانی موسیقی نواحی از انتشار آخرین کتاب پژوهشی خود پیرامون ارتباط موسیقی با مذاهب و ادیان خبر داد.
مجموعه سه جلدی «ادیان و مذاهب و ارتباط آنها با موسیقی» منتشر شد

واژه روز - مهدیه کیهانی: مجموعه سه جلدی «ادیان و مذاهب و ارتباط آنها با موسیقی» به عنوان تازه‌ترین اثر پژوهشی از دکتر کیوان پهلوان چندی پیش توسط انتشارات آرون به بازار کتاب روانه شد.

این پژوهشگر که در حوزۀ فعالیت‌هایش تأکید بسیار زیادی بر نقش دف و دایره در گسترۀ موسیقی فولک ایران فرهنگی -ایران، هند، تاجیکستان، آذربایجان، ترکیه و اعراب همسایه- دارد، این ‌بار به ژانر جدیدی از موسیقی نواحی ورود کرده و موسیقی فولک را از دریچۀ مذهب و آداب مذهبی مورد بررسی قرار داده است.

پهلوان در مورد موضوع کتاب به خبرنگار واژه روز می‌گوید: تمام ادیان و مذاهب کلاسیک جهان اعم از یهودیت، مسیحیت و اسلام، ادیان تاریخی ایران اعم از زرتشتی‌گری، مانی‌گری، مهرپرستی، تمام ادیان آسیای جنوب شرق آسیا مانند آیین هندو و آیین بودا با شاخه‌های مختلف‌شان، و همین‌طور شینتوئیسم، آیین ذِن و سایر آیین‌ها و ادیان در این کتاب بررسی شدند. به این شکل که پیشینه‌، پیامبران و آداب این ادیان مورد بررسی قرار گرفته و به آن دسته از آداب که در ارتباط با موسیقی هستند به صورت ویژه پرداخته شده است. هر آیین و دین توضیح داده شده و آن آدابی که در فضای هنر و موسیقی در آن‌ها وجود دارد نقد و بررسی می‌شود.

وی می‌افزاید: در این کتاب شناخت عرفان و موسیقی گنجانده شده است. عرفان در تمامیِ مذاهب بررسی می‌شود. اما در دین اسلام بسیار پرنقش‌تر به شمار می‌رود و ارتباط تنگاتنگی با موسیقی دارد که ما از این نظر شواهدی را به مخاطب ارائه می‌کنیم.

این پژوهشگر موسیقی نواحی درباره فرآیند پژوهش و تألیف این مجموعه اظهار می‌کند: تألیف این کتاب از سال‌های اول دهۀ هفتاد آغاز شد. البته در آغاز قصد تالیف کتاب را نداشتم و فقط یک علاقه و کنجکاوی شخصی بود که مرا به سمت مطالعۀ منابع و مقاله‌های این حوزه پیش برد. اما فکر تالیف این کتاب در فرآیند انجام این پژوهش به ذهنم رسید. با خودم فکر کردم که چرا این مطالعات را به شکل یک کتاب پژوهشی مدون درنیاورم؟

مؤلف مجموعه 17 جلدی «فرهنگ تعزیه در جهان ایرانی» می‌افزاید: سفرهای زیادی در این سال‌ها رفتم. معابد هند و موسیقی‌شان را از نظر گذراندم. خانقاه‌ها را بررسی کردم و وقت و انرژی زیادی گذاشتم. یک سال هم صرف تایپ، ویراستاری و اخذ مجوز از فرهنگ و ارشاد شد. خوشبختانه اکنون این کتاب وارد بازار شده و علاقه‌مندان می‌توانند آن را تهیه کنند.

این کتاب در سه جلد تالیف شده است و مجموعا 3000 صفحه است. قیمت جلد یک 140 هزار تومان و جلد دو و سه هرکدام 145 هزار تومان است.

«کیوان پهلوان» متولد سال 1339 در شهر کوهستانی آلاشت از توابع شهرستان سوادکوه مازندران، دانش‌آموخته مقطع دکترای فولکلور است و عضویت در شورای سیاست‌گذاری و تیم داوران جشنواره‌های معتبر فولکلور ایران را در کارنامه دارد. از او تا کنون مجموعه کتاب‌های متعددی در حوزه موسیقی ایران و موسیقی نواحی منتشر شد که مجموعه 17 جلدی «،رهنگ تعزیه در جهان ایرانی»، «تاریخ، فرهنگ و موسیقی»، «دف و دایره»، «موسیقی مازندران»، «فرهنگ عروسی در جهان ایرانی» و «فرهنگ گفتاری در موسیقی ایران» برخی از این آثار هستند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi