- مازندران - اعتبار 18 میلیارد تومانی برای افتتاح تالار مرکزی ساری

اعتبار 18 میلیارد تومانی برای افتتاح تالار مرکزی ساری

تاریخ 03 تیر 1399 ساعت 10:19:53
منبع: واژه روز
کد خبر: 000755
تکمیل تالار مرکزی ساری به عنوان بزرگترین پروژه فرهنگی مازندران که پس از 13 سال هنوز به بهره‌برداری نرسید، به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اختصاص 4.5 میلیارد تومان اعتبار از سوی استانداری دوباره به جریان افتاده و تا یک سال دیگر دست‌کم فاز نخست آن به بهره‌برداری می‌رسد.
اعتبار 18 میلیارد تومانی برای افتتاح تالار مرکزی ساری

واژه روز - اشکان جهان‌آرای: سال‌ 1386 در انتهای بلوار تبرستان شهر ساری و مقابل دانشگاه فنی امام محمد باقر(ع) عملیات ساخت بنایی آغاز شد که قرار بود به بزرگترین مجموعه فرهنگی و هنری مازندران تبدیل شود و محلی برای فعالیت گروه‌های مختلف هنری و برپایی رویدادهای فرهنگی و هنری شاخص در مرکز این استان باشد. ساخت تالار مرکزی ساری همزمان با آغاز عملیات اجرایی تالارهایی مشابه در قم، گیلان و ارومیه آغاز شد. اما با گذشت 13 سال از زمان آغاز ساخت و پیشرفت بیش از 90 درصدی، این پروژه کماکان به بهره‌برداری نرسیده است.

 این مجموعه با داشتن یک سالن هزار نفره، یک سالن 200 نفره ویژه کودکان، یک سالن 400 نفره، محیط کارگاهی و تمرینی، سالن همایش و نگارخانه، کتابخانه، فضای خدماتی و رفاهی و مجتمع اداری با توجه به دسترسی مناسب و قرار داشتن در منطقه‌ای دورتر از هسته اصلی شهر، از نظر فعالان فرهنگ و هنر استان و به ویژه ساری، بهترین زیرساخت برای رونق فعالیت‌های هنری محسوب می‌شود. اما تأخیر طولانی در بهره‌برداری از آن، سال‌هاست که اهالی فرهنگ و هنر استان و به ویژه ساری را با چالش مواجه کرده است.

نیاز هنرمندان به فضای اجرا و تمرین

«یاسر محمودی برنتی» رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران درباره ضرورت بهره‌برداری از این مجموعه بزرگ هنری می‌گوید: طی سال‌های اخیر ظرفیت هنری شهر ساری و استان مازندران افزایش یافته و طبیعتا نیاز به زیرساخت‌های به روز هم بیشتر شده است. دو سالن موجود در مجموعه فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد مازندران و یک سالن در ساختمان حوزه هنری داریم که کفاف نیاز تمرینی و اجرایی اهالی تئاتر را نمی‌دهد. از طرفی مازندران یکی از استان‌هایی است که هنوز تئاتر شهر ندارد. این مجموعه شرایط مناسبی برای دریافت مجوز تأسیس تئاتر شهر دارد که امیدواری پس از سال‌ها بلاتکلیفی بالاخره به سرانجام برسد.

نبود یک سالن مناسب و با ظرفیت بالا برای برگزاری کنسرت‌های شاخص سبب شده که اجراهای پرمخاطب موسیقی در مرکز مازندران طی سال‌های اخیر به میزبانی سالن ورزشی «سید رسول حسینی» یا سینما سپهر ساری برگزار شود که معمولا به دلیل استاندارد نبودن فضا نارضایتی مجریان کنسرت‌ها، هنرمندان و مخاطبان را به همراه دارد.

خلاء سالن هنری استاندارد در مازندران

«محمد غلامی» یکی از فعالان حوزه اجرایی موسیقی در مازندران و مدیرعامل شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا نداشتن یک مجموعه سالن مناسب و با کیفیت را ضعف بزرگی برای مازندران می‌داند و می‌گوید: مهم‌ترین اصل برای مخاطب کنسرت این است که اجرایی با کیفیت را ببیند و بخش مهمی از کیفیت هم به واسطه فضای مناسب اجرا قابل دستیابی است. هر چند که تمام تلاش‌مان را طی سال‌های اخیر برای ارائه بهترین صدا و کیفیت در اجراها به کار گرفتیم، اما باز هم به خاطر ضعف‌های موجود و غیراستاندارد بودن فضاهای اجرا آن چه که دلخواه خودمان و هنرمندان برای ارائه به مخاطب است محقق نشد.

ساخت این مجموعه صرفا مورد تقاضای اهالی تئاتر یا موسیقی نیست. «امیرعلی رزاقی» عکاس مستند اجتماعی که تا کنون چندین نمایشگاه عکس گروهی و انفرادی را در مازندران و تهران برگزار کرده می‌گوید: ایده‌های متنوعی برای برپایی نمایشگاه‌های عکس داریم که تجربه نشان داده مورد توجه عموم هم قرار می‌گیرد. اما بزرگترین مشکل ما در مازندران نبود یک فضای حرفه‌ای برای برپایی نمایشگاه‌های هنری است. تکمیل این مجموعه می‌تواند این نیاز را در مرکز استان برطرف کند.

پیامد دیگر تکمیل نشدن این سالن تأثیر روی میزان استقبال از رویدادهای هنری است. بخش مهمی از مخاطبان به دلیل مشکل جای پارک قید حضور در برنامه‌های فرهنگی مرکز استان را می‌زنند. مجتمع فرهنگی «سلمان هراتی» که در حاشیه میدان امام(ره) جای پارک خودرو ندارد و حتی گاهی خودروی مخاطبان به دلیل پارک ممنوع بودن محدوده اطراف سالن به پارکینگ پلیس راهور منتقل می‌شود. سینما سپهر و سالن ورزشی «سید رسول حسینی» هم در دو خیابان پرترافیک شهر، با مشکل نداشتن فضای پارک مواجه هستند.

اعتبار ویژه برای تالار مرکزی

 استاندار مازندران بهمن پارسال از اختصاص 20 میلیارد تومان برای تکمیل تالار مرکزی ساری به دستور دکتر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور خبر داده بود که هنوز تخصیص نیافت. اما «عباس زارع» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از اختصاص اعتباری دیگر برای تکمیل این تالار خبر می‌دهد و می‌گوید: ساختمان اداری مجموعه تکمیل شده و در حال پیگیری برای تخصیص بودجه جدید هستیم که به زودی محقق می‌شود.

وی اظهار می‌کند: امسال برای نخستین بار با همراهی استاندار، 4.5 میلیارد تومان از محل بودجه متوازن استانداری ردیف اعتباری برای تالار مرکزی ساری اختصاص یافت. ضمنا وزارت فرهنگ و ارشاد اعلام کرد هر میزانی که استان برای تکمیل مجموعه مشارکت کند، سه برابر آن رقم را وزارتخانه تأمین خواهد کرد.

به گفته زارع در صورت تخصیص این اعتبار که مجموع آن حدود 18 میلیارد تومان خواهد شد، سالن هزار نفره و بخش‌های دیگری از مجموعه تکمیل و تجهیز می‌شود و به بهره‌برداری می‌رسد. اما برای تکمیل کل مجموعه به 45 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در صورت به نتیجه رسیدن اعتبار 20 میلیارد تومانی وعده داده شده توسط رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، این اتفاق خواهد افتاد.

وی می‌افزاید: پیش‌بینی ما این است که دست‌کم تا یک سال آینده بخش‌های اصلی این مجموعه به بهره‌برداری برسد. پس از تخصیص اعتبار مناقصه برای انتخاب پیمانکار تکمیل و تجهیز برگزار می‌شود و کمتر از 10 درصد باقیمانده تالار به سرانجام خواهد.

هرچند که علاوه بر تالار مرکزی ساری چند پروژه مهم فرهنگی دیگر در مرکز مازندران مانند کتابخانه مرکزی یا پردیس سینمایی همچنان بلاتکلیف هستند، اما با توجه به فراگیر بودن این پروژه و گستردگی اقشاری که از خدمات و امکانات آن می‌توانند بهره‌مند شوند، تکمیل این پروژه از اهمیت بیشتری برخوردار است. مازندران طی سال‌های اخیر رویدادهایی مانند جشنواره بین‌المللی فیلم وارش، جشنواره بین‌المللی موسیقی لیلم، جشنواره ملی تئاتر بومی تیرنگ و چندین جشنواره دیگر را برگزار کرده که ضعف زیرساخت‌ها در آن به طور مشهودی به چشم می‌آمد. تا کنون وعد‌ه‌های زیادی در مورد تکمیل این مجموعه داده شد و تکمیل این پروژه پس از نزدیک به 14 سال می‌تواند پایانی بر ده‌ها وعده بی‌سرانجام مربوط به ساخت و تکمیل این پروژه باشد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها