- مازندران - خوشرو دائرةالمعارف زنده موسیقی مازندران بود

خوشرو دائرةالمعارف زنده موسیقی مازندران بود

تاریخ 13 اسفند 1398 ساعت 16:33:54
منبع: واژه روز
کد خبر: 000475
استاد ابوالحسن خوشرو دائرةالمعارف زنده موسیقی مازندران و از آخرین حلقه های زنجیره ی نسل طلایی و درخشان این فرهنگ و هنر به شمار می آمد.
خوشرو دائرةالمعارف زنده موسیقی مازندران بود

واژه روز - خشایار پارسا:با بررسی و شناخت موسیقی مردمی هر کشوری می شود به ریشه های عمیق فرهنگی و هنری آن نزدیک شد.

کشور ایران با تنوع اقلیمی و فرهنگی دارای نمونه ها بسیار زیبا و تاثیر گذار در موسیقی مردمی است، که متاسفانه با سوءمدیریت، این هنرها در حال فراموشی است.

وقتی در دور افتاده ترین روستاهای مازندران یا خراسان می بینیم که برای مراسم جشن از ساز کیبورد استفاده می کنند، عمق فاجعه مشخص می شود.

موسیقی مردمی هر منطقه مجموعه ای از باورها گویشها نگرش ها سنت ها و زیباشناسی مردم منطقه است، که از پدر و مادر به پسر و دختر، به دور از کسب شهرت و منافع مالی منتقل میشده است.

اما در حال حاضر این ریشه ها در حال فراموشی است و امثال استاد ابوالحسن خوشرو آخرین بازماندگان این میراث کهن محسوب می شدند.

استاد ابوالحسن خوشرو دایرةالمعارف زنده موسیقی مازندران و از آخرین حلقه های زنجیره ی نسل طلایی و درخشان این فرهنگ و هنر به شمار می آمده و تمام کسانی که شیفته موسیقی مازندران بودند، مستقیم یا غیر مستقیم از ایشان درس گرفته بودند.

اهمیت جایگاه استاد خوشرو نه تنها در ارائه هنر بکر و زیبایشان، بلکه در دانش بالا و جامع ایشان نیز بود. منبع مطمئنی برای رجوع هر علاقمند به موسیقی مردمی مازندران.

امیدوارم قدر باقی این ستارگان با ارزش فرهنگ و هنر کشور را بدانیم و مسئولین فرهنگ و هنر کشور این میراث گرانبها را حفظ کنند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi