- مازندران - نخستین جشنواره موسیقی فجر مازندران پایان یافت

با استقبال کم نظیر مازندرانى ها از اجراى گروه «کایر»

نخستین جشنواره موسیقی فجر مازندران پایان یافت

تاریخ 01 اسفند 1398 ساعت 10:37:16
منبع: واژه روز
کد خبر: 000413
برگزاری سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در مازندران دیشب با اجرای دو گروه موسیقی «کایر» و «اقبال آذر» در سالن هلال احمر پایان یافت.
نخستین جشنواره موسیقی فجر مازندران پایان یافت

به گزارش واژه روز، در سومین شب از جشنواره موسیقی فجر، گروه موسیقی اقوام «کایر» به سرپرستی سید جمال محمدی از ساعت 18:30 در سالن هلال احمر ساری روی صحنه رفت.

این اجرا با استقبال کم نظیر مردم هنر دوست مازندران همراه بود، به طورى که ظرفیت سالن هلال احمر سارى به طور کامل پر شد. گروه محلی کایر تاکنون اجراهای فاخری در کارنامهٔ هنری خود داشته و با انتشار آلبوم‌های موسیقی محلی در سطح ملی و بین المللی درخشیده است.

در اجرای دوم دیشب نیز گروه موسیقی سنتی «اقبال آذر» به سرپرستی «سبحان مهدی‌پور» از استان البرز روی صحنه سالن هلال احمر حاضر شد و به اجرای قطعاتی از موسیقی ایرانی را روی شعرهایی از حافظ، سعدی و فروغی بسطامی پرداخت. این گروه اجرای خود را با پیش‌درآمد آواز افشاری از علی‌اکبر شهنازی آغاز کرد و پس از آن با اجرای قطعاتی همچون تصنیف «در بهار امید» اثر «محمدعلی جاهد» و قطعه «ضربیِ سعدی»، ساز آواز روی اشعاری از فروغی بسطامی و قطعه ضربی رهاب به روایت اقبال آذر را اجرا کردند.

خوانندگی گروه را «سبحان مهدی‌پور» به عهده داشت و امین دادوری(دف)، حمیدرضا برزویی(سنتور)، کامران یعقوبی(تنبک)، مرتضی صنایعی(نی) و علی درویش نوری(تار و عود) وی را در اجرای جشنواره موسیقی فجر در ساری همراهی کردند.

این گروه یکی از گروه‌های اصلی حاضر در سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر است که شامگاه 25 بهمن در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه رفته بود.

نخستین جشنواره موسیقى فجر مازندران که همزمان با سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر از از روز دوشنبه در سارى برگزار شده بود با اجراى گروه موسیقى سنتى اقبال آذر در عصر سه شنبه ٣٠ بهمن با حضور عباس زارع مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامى مازندران و تقدیر از گروه ها و برگزار کنندگان این جشنواره به کار خود پایان داد.
شایان ذکر است مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر پنجشنبه اول اسفند در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها