- مازندران - تشکیل گروه «ری‌را» با هدف ارتقای سطح کیفی موسیقی اصیل مازندران

تشکیل گروه «ری‌را» با هدف ارتقای سطح کیفی موسیقی اصیل مازندران

تاریخ 08 دی 1400 ساعت 14:20:08
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 001566
«وحید میری » به همراه تنی چند از هنرمندان مازندرانی، یگ گروه موسیقی با نام «ری‌را» و با هدف گسترش بیشتر موسیقی فاخر مازندرانی، تشکیل داد.
تشکیل گروه «ری‌را» با هدف ارتقای سطح کیفی موسیقی اصیل مازندران

 «وحید میری» آهنگساز مازندرانی در مصاحبه با خبرنگار واژه‌روز چنین گفت: پدرم اولین معلم شعر و موسیقی من بوده اند و من بخاطر داشتن این نعمت بزرگ در زندگی ام، از سنین کودکی با موسیقی زیبای مازندرانی آشنا شدم.

 سپس به محضر اساتید «ابوالحسن خوشرو»،«احمد محسن پور»، «حمید رضا طالبی» و «ارسلان طیبی » رفته و تمرینات و مطالعات جدی ام در این بخش را کامل تر نمودم.

و صد البته بطور غیر مستقیم نیز از کارهای بزرگانی چون نظام شکارچیان،محمد مهدی  عباسی نوذری، آقاجان فیوج زادهو حسینعلی طیبی بهره ها برده ام.

 پس از یک دهه ، با هدف تکمیل نمودن بخش نظری موسیقی، چند سالی ساکن تهران شدم و زیر نظر دکتر «مسعود حیدری» و استاد «محمد علی مهرانی» دوره های مبانی نظری موسیقی را سپری نموده و در سالهای بعدی سعادت حضور در مسترکلاس های«دکتر شریف لطفی» نصیبم شد.

او همچنین افزود:

در زمینه آهنگسازی و تنظیم موسیقی، هنرمندان بسیار تاثیرگذاری داشته و داریم اما شخصا از  « استاد احمد محسن پور» سرپرست گروه شواشو بنیانگذار فرهنگخانه و همچنین «استاد رجب رمضانی» سرپرست گروه «امیر پازواری » بیشترین تاثیر را گرفته ام.

خوشبختانه در سالهای ابتدایی فعالیت موسیقیایی‌ام ، افتخار همکاری با گروه امیر پازواری بعنوان نوازنده و هنرآموز نصیب من شد و این ارتباط و همکاری کمک های شایانی به من کرد تا با بخش هایی همچون کار گروهی ، فضاها در آهنگ های مازندرانی و ساخت و شناخت قالب برای موسیقی فولکلریک آشنا شوم

این آهنگساز در مورد سابقه فعالیتش چنین اظهار داشت:

 اگر بنای شروع سابقه‌ کاری ام را بر اولین اجرای استیج بگذارم، خاطرم هست که سال ۱۳۷۶ برای اولین بار به طور رسمی بر روی صحنه قدم نهاده، بعنوان تکنواز لله وا برای حضار اجرای برنامه نمودم.از آن روز تقریبا ۲۵ سال میگذرد و طی این سالها با گروهای مختلفی فعالیت و افتخار همکاری داشته ام که بعنوان نمونه میتوان از گروههای «استاد خوشرو»، امیر پازواری و برادران و خواهران محمدی در زمره برترین های این گروهها نام برد.

این هنرمند در مورد چگونگی شکل گیری گروهی که خودش سرپرستی و آهنگسازی آن را بر عهده دارد ، گفت:

دوستی قدیمی و افتخار همکاری من با استاد شریفی از سالهای دور،  منجر به این شد که درسال ۱۳۹۴ به پیشنهاد بنده و لطف ایشان با هدف کار جدی تر بر روی دغدغه های خودمان در موسیقی، گروهی جدید تحت عنوان «ری‌را» تشکیل شود و از همان ابتدا تمام تلاشمان را برای ایجاد فضایی بهتر در موسیقی فولکلر به کار بستیم.

در ادامه دریافتم که برای کارهای اجتماعی و امروزی تر گروه به یک شاعر یا ترانه سرا نیاز داریم که هم فضای جامعه امروز را درک نماید و هم موسیقی این منطقه را به اندازه من و استاد شریفی بشناسد‌.

اینگونه شد که من با سابقه‌ی شناخت قبلی‌ام از آقای فدوی، ایشان را بعنوان شاعر و ترانه سرا به گروه ری را معرفی نمودم.

 در نتیجه با شروع همکاری ما سه نفر یعنی وحید میری بعنوان آهنگساز،  استاد محمود شریفی بعنوان خواننده و سامد فدوی بعنوان شاعر، هسته اصلی گروه ری را شکلی متمایز از گروههای دیگر به خود گرفته ، با اضافه شدن هنرمندانی همچون همت جوادیان، کوهیار یوسفی، پویا ایمانی، صبا رمضانی، رضا علی‌صدر، محمد صادق خانلری،حافظ محمدنژاد،محمد آهنگران، مهرداد آماده و آرش موسوی نیز بعنوان نوازنده اجرای برنامه های ما کلید خورد و در شهرهای مختلف ایران  به بهانه کنسرت یا اجرای موسیقی مازندرانی در جشنواره به روی صحنه رفتیم.

خوشبختانه امسال توانستیم به فستیوال های خارجی در کشورهای آلمان و سوئد نیز راه پیدا کنیم.

نام گروه نیز توسط بنده انتخاب شد، «ری‌را» نام یکی از اشعار نیما یوشیج ، این بزرگمرد هنر شعر و ادب پارسی است.

همچنین در باور مردم مازندران، ری‌را نام فرشته ای اساطیری و باستانی است که پس از عصر یخبندان ، سبزینگی و رویش دوباره را به جنگل‌های هیرکانی مازندران بازمی‌گرداند.

در حال حاضر نیز اولین آلبوم این گروه با نام «ری‌را» ضبط و آماده گردیده است که بزودی روانه بازار می‌گردد. در این آلبوم ۶ قطعه از کارهای این گروه، با نام های ۱. ری‌را  ۲. یاد استاد (به یاد استاد احمد محسن پور) ۳. کهنه درد  ۴. سوت حامد(سوت یا سود: مخفف سرود) ۵. مادر  ۶. زمستون آماده گردیده که تمامی قطعات این آلبوم در استودیو فرهنگ ،به مدیریت آرش محسن پور ضبط و ثبت گردید.

سرپرست گروه موسیقی ری را در ادامه از انتشار کارهایش گفت: برای دریافت مجوز و انتشار این آلبوم باید از شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا به مدیریت آقای محمد غلامی تشکر نمایم.

همچنین بغیر از اعضای گروه ری را ، یک تشکر ویژه از آقایان سامان نوروزیان ، آرش موسوی ، سامد فدوی و استاد شریفی دارم که در طول مسیر ثبت و ضبط این آلبوم نهایت همکاری را با بنده داشته اند.

وی در انتها افزود: اگر بخواهم ویژگی قطعات ساخته شده در این آلبوم را برشماریم ، مهمترین آنها تفاوت فضاهای موسیقیایی و مجزا بودن بافت هر یک از قطعات با دیگر کارهای این اثر می باشد.

هر ۶ قطعه در این آلبوم از نظر ترانه، آواز و آهنگسازی دارای فضایی مستقل هستند.

 اما در عین این تفاوت، مجموعه کلی این کارها نیز داری پیامی مشترک می باشد.

پیام کلی و مشترک اولین آلبوم گروه ری را این است: موسیقی فاخر مازندرانی ، چه به لحاظ فنی و چه از نظر زیبایی شناسی، این پتانسیل را داراست که در جامعه امروزی جایگاه ویژه ای داشته، آیینه تمام نمای تاریخ امروز کشورمان باشد.

به امید روزی که مسولان موسیقی این مرز و بوم، به دغدغه ی هنرمندان این بخش از موسیقی کشورمان توجه نمایند.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi