- مازندران - با نگاه مالی به دنبال موسیقی نروید

با نگاه مالی به دنبال موسیقی نروید

تاریخ 05 دی 1400 ساعت 15:32:04
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 001557
محمد ابراهیم عالمی خواننده  مازندرانی که در اردیبهشت سال 1344 در منطقه دودانگه ساری در روستای میانا متولد شد. او در ژانر موسیقی فولکور،  ناشران او شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا و پارپیرا و استادش احمد محسن پور بود.
با نگاه مالی به دنبال موسیقی نروید

محمد ابراهیم عالمی به سوالات خبرنگار واژه‌روز چنین پاسخ داد:

1-لطفا بیوگرافی کوتاهی از خودتون بگید، اینکه کجا بدنیا اومدید، کودکیتون چطور گذشت؟

من محمد ابراهیم عالمی متولد سال 1344 از بخش دودانگه ساری هستم. دوره ابتدایی و راهنمایی را در روستای امره گذراندم. دوره دبیرستان را در ساری و بعد از دریافت مدرک دیپلم به سربازی رفتم. اواخر سال 69 کلاس آواز خوانی آقای محسن پور در فرهنگخانه مازندران شرکت کردم و در این دوره از کلاس با آقایان حسین علم باز، نبوی، حسینی و جعفری همکلاسی بودم و دوره آواز خوانی را با هم گذراندیم.

 

2-فعالیت هنری شما چطور شروع شد؟

من در سال 71 رسما عضو گروه شواش شدم و درهمان سال آلبوم «بهارانه» را ضبط کردیم و سال 73 منتشر کردیم.

 

3- دلیل اصلی شما برای انتخاب خوانندگی چه بوده؟

باید به شما بگویم من پدرو مادر خوش صدایی داشتم و این صدا را قطعا از آنها به ارث بردم ، در دوران دبستان هم عضو گروه پیش آهنگ مدرسه  شدم. و استاد طیبی و دوستان گدرم و اهالی منطقه دودانگه نیز تاثیر به‌سزایی در انتخابم داشتند و همین طور برنامه دهقان که از اروپا پخش می‌شد و عزیزانی که من دوستشان داشتم  مانند آقایان عبدی، حسین‌زاده  در آن برنامه حضور داشتند و آواز میخوانند.  

 

4-چه تعداد آلبوم موسیقی منتشر کردید و از بین آلبوم‌هایتان به کدام بیشتر علاقه دارید و گوش می دهید؟

علاقه من به آلبوم هایم یکسان است اما بگویم بهارانه بهتر است چون اولین  آلبوم  انتشاری بنده بوده است در نتیجه برایم منحصرفرد تر است.

 

5- از کنسرت هایتان بگویید. حس اولین کنسرتتان چگونه بود؟استرس داشتید؟

نخستین کنسرت حرفه‌ای که حتی در مازندران برگزار شد و تکرار شدنی هم نیست با گروه شواش  در سال 76 بوده است . ولی یک کنسرتی که شور و شوق زیادی در آن نمایان بود کنسرتی که در دانشگاه  تهران در جمع جوانان برگزار شده بود.

6- نام تاثیر گذار موسیقی مازندران از نظر شما؟

حسین طیبی

 

9-آیا تا به حال از این هنر خسته شده‌اید بطوری که بخواهید آن را کنار بگذارید؟ چرا این کار را نکردید؟

آدم در هرکاری که قدم بر میدارد هدف و آرمان دارد بنده به شخصه در رکاب استادم محسن پور که انرژی خیلی خوبی به شاگردانش منتقل می‌کرد .در ادامه پاسخ به سوالتان باید بگویم خیر، خسته نشدم من استادم را با آن فیزیک و نابیتایی که داشت میدیدم که شب و روز مشغول به کار است و از نزدیک لمس میکردم که چطور برای موسیقی مازندران زحمت میکشد.

 

10-توصیه شما به کسانی که میخواهند به این رشته روی بیاورند چیست؟

کسی که بخواهد با نگاه مالی موسیقی مازندرانی را دنبال کند، ساز و آواز کار کند بهتر است وارد این عرصه نشود چون کنسرت و حتی آلبوم آن هم فروش ندارد ولی اگر به حالت علاقه  مطالعه شخصی باشد بله بسیار هم خوب است.

 

14-حمایت های وزارت فرهنگ و ارشاد چقدر در پیشرفت شما تاثیر داشت؟

بله ، موسیقی مازندران را بعد از انقلاب  مدیون آقای« روزبهی»، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  در آن زمان بودند میدانم.

 

 17- شرکت نسیم مهراوا رو چقدر میشناسید و لطفا نظرتون رو در رابطه با شرکت بفرمایید.

بنده تابحال بر اساس دانش خودم کوشیدم که واقع گرا باشم و میدانیم که تعداد بسیار زیادی موسسات فرهنگی در مازندران مشغول اند و کار میکنند، قطعا شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا قطعا ایراداتی دارد و بدون نقض نیست ولی در برابر موسسات دیگر که برای موسیقی مازندران کاری نکردند این موسسه تلاش فراوانی در راستای حفظ موسیقی مازندران انجام داده است  در همان سالهای گذشته که جشنواره موسیقی بومی البرز نشینان (لیلم) که در سالهای 95، 96و97 برگزار کرد.

شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا خیلی تلاش کرد  تا یک اتفاق بزرگ در مازندران رخ دهد و در آن مراسمات همه چیز عالی، با کیفیت، با نظم کامل برگزار شد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi