- مازندران - موسیقی می‌تواند مردم کشورهای مختلف را به یک خانواده تبدیل کند

موسیقی می‌تواند مردم کشورهای مختلف را به یک خانواده تبدیل کند

تاریخ 10 آبان 1399 ساعت 11:31:50
منبع: واژه روز
کد خبر: 001288

به گزارش واژه روز،رضا دزایی پور که دانشجوی کارشناسی رشته موسیقی از دانشگاه گرگان و مدرس «دف» است، گفت: هدف از اجرای طرح همدلی معرفی «دف‌نوازی ایران» به سایر کشورها و ایجاد روحیه همکاری با نوازندگان خارجی بود.

دزایی پور در گفت‌و گو با واژه روز با بیان اینکه موسیقی توانایی برقراری ارتباط نزدیک میان مردم کشورهای مختلف را دارد، گفت:یک ساز می‌تواند مردم کشورهای مختلف را به یک خانواده تبدیل کند و تجربه‌ای که برای همکاری شبانه‌روزی در برگزاری طرح همدلی با هنرمندان خارج از کشور داشتم، این موضوع را ثابت کرد.

وی ادامه داد: طرح همدلی در 16قسمت با هنرمندان کشورهایی، مانند:هند، برزیل، کلمبیا،آمریکای جنوبی، اسپانیا، پروو عمان به اجرا درآمد که از سوی مخاطبین استقبال شد.

دزایی پور با بیان اینکه ازدوران کودکی به موسیقی علاقه مند بود، گفت:از سال 1389آموزش دف را زیر نظر «استاد محمدافرازی»آغاز کرد که هم‌چنان ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه یادگیری موسیقی محدود به زمان نیست، اضافه کرد:موسیقی  مانند دریایی است که هنرجو برای رسیدن به اهدف مورد نظر خود باید زمان کافی برای آموزش و تمرین بگذارد؛در کنار آن یک دف‌نوازباید از نظر جسمانی  سالم باشد و دستانش توانایی نگه داشتن دف را  داشته باشد.

 این مدرس با بیان اهمیت داشتن «علاقه»در یادگیری موسیقی، گفت:افرادی که قصد یادگیری یک ساز را دارند ابتدا باید درباره آن تحقیق و مطالعه کنند و پس از آن به دنبال آموزش بروند.

دزایی پور با اشاره به اینکه تاکنون دو گروه آموزشی آوا و نوا را برای آموزشگاه‌های مختلف تأسیس کرد، افزود: در حال حاضر با همکاری دانیال نوائی نژاد، یاسین معصومی، نرگس قربانی، نیایش ذاکری مهرو امیرحسن عاشوری گروهی با عنوان «نجما» تشکیل دادیم که در نهمین جشنواره بین‌المللی «دف نوای رحمت» در کردستان وجشنواره موسیقی «نیایش» در قزوین حضور داشته است.

وی انسان‌های بزرگ و موفق را الگوی خوبی برای موفقیت در هنر«دف‌نوازی» می‌داند.دزایی پور درباره معرفی بیشتر هنر دف‌نوازی در میان بانوان استان، افزود:شناسایی ومعرفی بانوان نخبه‌ی دف نواز، تقدیر و حمایت از آنها و ایجاد شرایطی که نوازندگی آنها به رویت سایر بانوان برسد، تاثیر بسیاری در معرفی این هنر دارد.

این هنرمند در پاسخ به سئوالی درباره تأثیر هنر«دف نوازی» بر روحیه انسان، گفت: دف‌نوازی پایه علم موسیقی و ریتم را در فرد مستحکم و به انسان نوعی حس تخلیه و آرامش می‌دهد.

وی با بیان اینکه عضو انجمن یا مؤسسه حمایتی نیست، افزود:متأسفانه آن‌طور که باید از هنرمندان حمایت نمی‌شود به طوری که پس از تشکیل گروه موسیقی مورد حمایت هیچ ارگانی برای ثبت گروه یا حمایت قرار نگرفت؛ درواقع  گروه موسیقی مانند یک جامعه است که باید ثبت و قابل پذیرش تمامی گروه‌ها باشد.

دزایی‌پور با اشاره به اینکه هر کدام از حالات شادی، غم، اضطراب و آرامش بر روی نوازندگی مانند رانندگی  تاثیرگذار است، اضافه کرد: یک ضرب المثل اروپایی می‌گوید : شما همانید که می‌رانید در موسیقی هم می‌توانیم بگوییم شما همانید که می‌نوازید. اگر انسانی عجول و شتابزده هستید، همانگونه شتاب زده نوازندگی می‌کنید و اگر انسانی آرام و صبور هستید این آرامش در نوای سازتان تجلی خواهد کرد.

دزایی پور درباره تأثیر افزایش قیمت آلات موسیقی بر روی میزان علاقه‌مندی مردم به یادگیری آن، گفت:گرانی آلات موسیقی طبعا قدرت خرید مردم را پایین می‌آورد و مشارکت در کلاس‌های موسیقی را با اشکال مواجه می‌کند.

در ویدئوی زیر قطعه هیمه با هم‌نوازی گروه «نجما»به سرپرستی رضا دزائی‌پورو با حضور او، دانیال نوائی نژاد، یاسین معصومی، نرگس قربانی ونیایش ذاکری‌مهر به اجرا درآمده است.

 

یک جوان دف‌نواز ساروی که از طریق ارتباط با هنرمندان سایر کشورها «طرح همدلی» را به اجرا درآورد، معتقد است که موسیقی می‌تواند مردم کشورهای مختلف را به یک خانواده تبدیل کند.
Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
logo-samandehi