- مازندران - فردوسی، برگ زرین ادبیات فارسی

فردوسی، برگ زرین ادبیات فارسی

تاریخ 26 اردیبهشت 1400 ساعت 14:31:00
منبع: واژه روز
کد خبر: 001113
. اگر در جهان سخنی از ادبیات و فرهنگ ایران شنیده می‌شود، بی‌شک فردوسی یکی از دلایل آن به شمار می‌رود.
فردوسی، برگ زرین ادبیات فارسی

واژه روز، فردوسی شاعر بزرگ حماسه سرای ایران زمین است. این شاعر بزرگ با به نظم در آوردن حماسه‌های پهلوانان ایرانی، از میان داستان‌های اصیل و کهن ایران زمین، اثری جاودانه در ادبیات ما خلق کرده است. اگر در جهان سخنی از ادبیات و فرهنگ ایران شنیده می‌شود، بی‌شک فردوسی یکی از دلایل آن به شمار می‌رود. شاهنامه فردوسی برگ زرینی از ادبیات ایران زمین در طول اعصار و قرون گذشته بوده است و همچنین در آینده خواهد بود. فردوسی رزم‌نامه‌نویسی را بهانه‌ای ساخته تا در سایه آن بنشیند و واژه‌هایش را به پایکوبی وادارد و آهنگ پرشوری بنوازد و ایماژ بسازد و داستان بگوید و به مدد این‌ها به زبان فارسی و نیز فلسفه زندگی ایرانی برسد و خوشی آرزو کند:
چنین است کیهان ناپایدار تو دروی به جز تخم نیکی مکار
جهان سر به سر چون فسانه است و بس نماند بد و نیک بر هیچکس

نگاهی به دغدغه‌های فرهنگی جامعه طی دو دهه‌ی گذشته، به وضوح نشان می‌دهد که جامعه و به ویژه نسل جوان، توجهی در خور شایسته و در خور پیشینه‌ی فرهنگی این مرزوبوم نداشته است. این درحالی است که افزایش فاصله بین نسل‌های مختلف و تاریخ و فرهنگ پیشینان آسیبی جبران‌ناپذیر برای آیندگان بوده و موجب خواهد شد پشتوانه‌های فرهنگی به جا مانده از تاریخ درخشان میهن، از ابتدای تمدن ایرانی تا رشادت‌های دلیرمردان امروز از خاک و مال و ناموس وطن به فراموشی سپرده شود.

گروه ورشان پژوهشی با هدف تولید برنامه‌هایی با محتوا و ساختاری تاریخی در زندگی فردوسی انجام داده‌است. کارهای این‌چنینی در وادی موسیقی به یک فرد یا گروه خاص تعلق ندارد و از آن‌ همه‌ی مردمی است که احیای تاریخ درخشان نیاکانشان را ضرورتی برای آینده‌ی روشن خود می‌دانند.

 ایران‌نامه 3 «فردوسی» اثر ارزشمند گروه ورشان به خوانندگی پرویز سیاهدشتی و سرپرستی مهرداد عالمی است که در سال 1394 توسط شرکت نسیم مهرآوا  منتشر شد.

علاقه‌مندان می‌توانند از طریق زیر نسخه فیزیکی و دیجیتال این گنجینه تاریخی را تهیه کنند.

https://beeptunes.com

http://www.mehrava.com

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi