- مازندران - نگاهی به کتاب سرواد

یادداشت اسدالله عمادی بر کتاب جدید محمدابراهیم عالمی

نگاهی به کتاب سرواد

تاریخ 29 تیر 1399 ساعت 13:41:22
منبع: واژه روز
کد خبر: 000858
چندی پیش کتابی از «محمد ابراهیم عالمی» به نام «سرواد» منتشر شد که شامل ترانه‌های دهه پنجاه مازندران می‌شود. «اسدالله عمادی» نویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی، در یادداشتی نگاهی به این مجموعه گردآوری شده داشت.
نگاهی به کتاب سرواد

واژه روز- اسدالله عمادی: از« محمدابراهیم عالمی» خوانندۀ توانا و نام‌آشنای مازندران که در حوزۀ پژوهش موسیقی نیز تلاش بایسته‌ای دارد، به تازگی کتاب «سرواد» منتشرشد.

از او پیش از این کتاب‌های «نغمه‌های سرزمین بارانی» (کار مشترک با اسدالله عمادی) و«جستاری در موسیقی مازندران» (کارمشترک با بهمنیار شریفی، ارسلان طیبی و مختار عظیمی) انتشار یافته بود.

کتاب سرواد در 519 صفحه، به کوشش نشرنت، در پاییز 1398 انتشاریافت. سرواد کتاب ویژه‌ای است و تا کنون کسی در این راه گام برنداشته است. این کتاب به معرفی ترانه‌های دهۀ پنجاه و خوانندگان این دهه پرداخته است؛ نام‌های آشنایی که برخی ناآشنا مانده‌اند.کتاب با معرفی منصور ایزدی شروع می‌شود و با کیومرث وندادی به پایان می‌رسد.

دراین کتاب با احمد بختیاری، خوانندۀ ترانه‌های معروف «چپون کیجا و ته مله سنگتراشون»، محمد دنیوی خوانندۀ تصنیف‌های محبوب «شوپه وگلنسا»، «نظام شکارچیان» یکی از راویان بزرگ موسیقی شرق مازندران، «رمضان شکارچیان» (ارزمون)، دیگر راوی موسیقی شرق مازندران، «حسین طیبی»، نوازندۀ بزرگ للـه‌وا و یکی از ستون‌های موسیقی مازندران، «اسماعیل عبدی»، خوانندۀ «بلبل دار سر و  لاره»، «حسین علی طالبی»، «اصغرکتولی»، «صدیقه ماهوتی»، «رقیه دارابی» و بسیاری دیگر آشنا می‌شویم. البته به گمانم جای نام «نورمحمد طالبی» خوانندۀ «ته گره ته امشوبرو» خالی است.

با خواندن کتاب درمی‌یابیم که استاد «احمد محسن‌پور» برای برخی از بانوان خواننده آهنگ ساخت که هرگز پخش نشد.

کتاب با وسواس کم‌نظیری تایپ و صفحه‌آرایی و همراه با سی دی فشرده روانۀ بازار شد. کتاب سرواد، آثاری کم نظیر و مرجع خوبی  برای پژوهشگران آینده است. امیدکه شاهدآثار تازۀ این خواننده و پژوهشگر توانا باشیم.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi