- مازندران - تقویت شعر بومی، تقویت هویت فرهنگ و زبان مازندرانی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان مازندران

تقویت شعر بومی، تقویت هویت فرهنگ و زبان مازندرانی است

تاریخ 18 آبان 1402 ساعت 11:47:06
کد خبر: 002574
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در دومین همایش استانی شعر بومی «شورِم» که به مناسبت بزرگداشت روز ملی مازندران با حضور شاعران برجسته‌ی استان در شهرستان محمودآباد برگزار شد گفت: تمام تلاش ما این است تا برای ترویج و تعمیق فرهنگ اصیل مازندران گام‌های موثری برداشته شود و افزود: مهمترین رسالت ما تبیین و ترویج فرهنگ اصیل مازندران برای نسل نو است.
تقویت شعر بومی، تقویت هویت فرهنگ و زبان مازندرانی است

به گزارش  واژه روز به نقل روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، احسان آهنگر دومین همایش استانی شعر بومی «شورِم» که به مناسبت بزرگداشت روز ملی مازندران با حضور شاعران برجسته‌ی استان به میزبانی شهرستان محمودآباد برگزار شد، با بیان اینکه تقویت شعر بومی تقویت گویش، زبان و فرهنگ بومی است، اظهار کرد: تقویت شعر بومی در حقیقت تقویت هویت فرهنگ و زبان مازندرانی است.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با بیان اینکه هویت مردم هنر دوست و هنرمند این مرز و بوم در تاریخ باشکوه و ارزشمندی که با مردمان این سرزمین گره خورده ریشه دارد، افزود: ما امانت دار این تاریخ و فرهنگ با افتخار هستیم باید برای حفظ و انتقال این فرهنگ ناب تلاش کنیم.

 

آهنگر با بیان اینکه برای انتقال فرهنگ ناب استان مازندران اولین خاستگاه تشکیل حکومت علویان در ایران، ابزاری بهتر از هنر وجود ندارد، گفت: تمام تلاش ما این است برای ترویج و تعمیق فرهنگ اصیل مازندران گام‌های موثری برداشته شود.

 

وی با بیان اینکه مازندران را به دریای قشنگ، جنگل‌های هیرکانی، درختان بلند وسرسبز، مشاهیر، مفاخر دینی، علمی، هنری و فرهنگی نظیر علامه حسن زاده آملی(ره)، نیما یوشیج، آیت الله کوهستانی(ره)، سلمان هراتی، امیر پازواری، جوادی آملی، حسن یزدانی و... می شناسند، افزود: مازندران را به شهیدان بصیر، طوسی، شیرودی و ... می شناسند.

 

آهنگر با بیان اینکه مهمترین رسالت ما تبیین و ترویج فرهنگ اصیل مازندران برای نسل نو است، گفت: بخش عظیم هویت مردم مازندران مشاهیر و مفاخر علمی، دینی، فرهنگی و هنری است که نام مبارک آن ها بر تارک تاریخ دیار علویان می درخشد نباید با برخورداری از این هویت غنی فرهنگی، دینی و هنری نوجوانان و جوانان استان مشکل هویت داشته باشند.

به مناسبت هفته گرامیداشت مازندران دومین همایش استانی شعر بومی محلی شورم با همت شهرداری و شورای اسلامی شهر،  انجمن شعر بومی و محلی بینج نوج و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان محمودآباد برگزار گردید .

این همایش با حضور مدیر کل و معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر ، شاعران برجسته   بومی سرای استان مازندران و استقبال بسیار خوب هنرمندان و اقشار مختلف مردم قرار گرفت .

همایش استانی شعر بومی شب چهارشنبه ۱۷ آبان ماه  در سالن غدیر اداره ارشاد و با خوانش شعر بومی محلی مازندرانی و اجرای موسیقی سنتی برگزار و در پایان از سوی شهرداری و شواری اسلامی شهر محمودآباد و با حضور مسئولین با اهداء لوح تقدیر و هدایا تجلیل به عمل آمد.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها