- مازندران - نگاهی کوتاه به زندگی نیمایوشیج

نگاهی کوتاه به زندگی نیمایوشیج

تاریخ 16 مهر 1402 ساعت 13:17:34
منبع: نسیم مهر آوا
کد خبر: 002527
نیما یوشیج (Nima Yooshij)، با نام اصلی علی اسفندیاری، در 21 آبان سال 1276 در یوش مازندران به دنیا آمد. پدر نیما یوشیج ابراهیم خان اعظام السلطنه بود که با دامداری و کشاورزی روزگار خود و خانواده‌اش را می‌گذراند. نیما یوشیج به‌طور سنتی در روستا و در یک مکتب تحصیلات ابتدایی خود را سپری کرد.
نگاهی کوتاه به زندگی نیمایوشیج

واژه روز-علی اسفندیاری، مردی که بعدها به «نیما یوشیج» معروف شد، در بیست‌ویکم آبان‌ماه سال 1276 در یکی از مناطق کوه البرز در منطقه‌ای به‌نام یوش، از توابع نور مازندران، دیده به جهان گشود. او 62 سال زندگی کرد و اگرچه سراسر عمرش در سایه‌ی مرگ مدام و سختی سپری شد؛ اما توانست معیارهای هزارساله‌ی شعر فارسی را که تغییرناپذیر و مقدس و ابدی می‌نمود، با شعرها و رای‌های محکم و مستدلش، تحول بخشد.. در همان دهکده که متولد شد، خواندن و نوشتن را نزد آخوند ده یاد گرفت”.  از آثار نیما می‌توان به قصه رنگ پریده، منظومه نیما، خانواده سرباز، ای شب، افسانه، مانلی، روجا و ... اساره کرد. مقاله‌ها و نامه‌های نیما در برخی از نشریات آن دوران به چاپ رسیده است.

نیما در سال 1338 بر اثر بیماری ذات الریه از دنیا رفت و ابتدا او را در امامزاده عبدالله تهران دفن کردند، اما بنا به وصیت خودش، پیکر او به یوش منتقل شد

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها