- مازندران - منطقه تاریخی«تویه دروار»خاستگاه فرهیختگان و ادیبان بزرگ

منطقه تاریخی«تویه دروار»خاستگاه فرهیختگان و ادیبان بزرگ

تاریخ 01 آذر 1400 ساعت 10:38:43
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 001450
در راستای برنامه های هفته کتاب ، آیین رونمایی از کتاب " تاریخ و فرهنگ جامع تویه دروار " برگزار شد.
 منطقه تاریخی«تویه دروار»خاستگاه فرهیختگان و ادیبان بزرگ

به گزارش واژه‌روز، عصر امروز آیین رونمایی از کتاب " تاریخ و فرهنگ جامع تویه دروار" نوشته : حسین رستمیان و با تصحیح و مقدمه : منصور علی اصغری با حضور عباس زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ، مهدی معصومی گرجی مدیرحوزه هنری مازندران ، اسماعیل احمدی معاون توسعه مدیرت و منبع ارشاد و جمعی از فرهیختگان و تویه درواری های مقیم ساری در سالن آمفی تاتر حوزه هنری مازندران برگزار شد .

در این مراسم پس از توضیحات منصورعلی اصغری در خصوص فرهنگ و تاریخ تویه دروار و مراحل نگارش کتاب ، دکتر علی رمضانی پاچی به نقد و بررسی این کتاب پرداخت.

در ادامه ، عباس زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در سخنانی ضمن تقدیر از پدید آورندگان این اثر گفت: منطقه تویه دروار که در جغرافیای فرهنگی تبرستان کهن و هزار جریب کهن واقع است وبا قرار گرفتن در مرز استان های مازندران و سمنان و شهرتاریخی صد دروازه ؛ پایتخت اشکانیان ، همواره دارای موقعیت ویژه بوده و دروازی میان البرز شمالی و جنوبی می باشد و هم اکنون نیز حضور تویه درواری ها در شهرستان ساری به رونق اقتصادی این شهر کمک شایانی نموده است .

وی تصریح کرد : آن چه تویه دروار را از لحاظ فرهنگی ویژه می کند ، علاوه برطبیعت زیبای کوهستانی و تاریخ کهن ، وجود بزرگان علم و ادب و فرهنگ از جمله : رضا قلی خان هدایت هزارجریبی و محقق نامی ، زنده یاد : حجت الاسلام وحید دامغانی و دارا بودن حوزه های علمی دینی از دوران قدیم بوده که طلبه های زیادی از دیگر نقاط برای علم آموزی به آنجا می رفتند.

زارع ، زنده نگاه داشتن فرهنگ ، زبان و تاریخ بومی را از ارزنده ترین کارهای فرهنگی دانست و گفت: با تالیف چنین کتاب هایی می توان آن ها را به نسل آینده انتقال داد و حفظ نمود .

در پایان با حضور مسئولین و بزرگان تویه درواری از کتاب " تاریخ و فرهنگ جامع تویه دروار" که ناشر آن انتشارات "ماه تیسا " است رونمایی شد و از پدیدآورندگان این اثر تقدیر به عمل آمد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi