- مازندران - 14 تیر تاریخ جدید اختتامیه جایز کتاب سال مازندران

14 تیر تاریخ جدید اختتامیه جایز کتاب سال مازندران

تاریخ 08 تیر 1400 ساعت 11:22:57
کد خبر: 001156
در روز 14 تیر مصادف با روز قلم قرار است اختتامیه نخستین دوره جایزه کتاب سال برگزار شود.
14 تیر تاریخ جدید اختتامیه جایز کتاب سال مازندران

به گزارش واژه روز به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران،  عباس زارع  مدیرکل ضمن اعلام این خبر گفت: در بخش عمومی این جشنواره 4 اثر برگزیده و 6 اثر شایسته تقدیر شده‌اند و در بخش کتاب‌های تبری نیز یک اثر برگزیده و 2 اثر شایسته تقدیر هستند . زارع تصریح کرد :  فرایند داوری و ارزیابی کمی و کیفی آثار توسط داوران کتاب سال ایران در تهران انجام شده است و مواردی چون  کیفیت چاپ و نشر و  نیز بکر بودن و کیفیت محتوای اثر از شاخص های ارزیابی  این آثار بوده است.

شایان ذکر  است جشنواره کتاب سال مازندران که برای نخستین  بار برگزار می شود و  شامل کتاب های غیر درسی منتشر شده بین سالهای 1397 تا 1398 می باشد ، با همکاری خانه کتاب و ادبیات ایران و دانشگاه جامع علمی کاربردی فرهنگ وهنر آمل  و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و با رعایت پروتکل های بهداشتی با حضور بزرگان پژوهش و برگزیدگان و مسولان ملی و استانی در سالن همایش دانشگاه جامع علمی کاربردی فرهنگ و هنر آمل در ساعت 9/30 الی 11/30 روز دوشنبه 14 تیر برگزار می‌شود.

نخستین دوره جایزه کتاب سال مازندران زمستان پارسال فراخوان داد و مراسم اختتامیه آن هم قرار بود خرداد ماه امسال برگزار شود که بدلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران استقبال نویسندگان و ناشران از نخستین دوره جایزه کتاب سال مازندران را خوب توصیف کرد و گفت : با این که این اولین تجربه کتاب سال در استان مازندران به‌حساب می‌آید، ولی به خاطر اطلاع‌رسانی و تبلیغات انجام شده، کمیت و کیفیت آثار ارسالی بسیار خوب بود و هرکتاب تالیفی که از محتوا و مضمون ارزشمند و قابل ارزیابی در چرخه داوری به‌حساب می‌آمد، توسط نویسندگان اثر برای دبیرخانه فرستاده شد و از میان آن‌ها، آثار فاخر و برگزیده داوری و انتخاب شدند.

وی افزود : داوری آثار هم در دو بخش انجام شد؛ بخش اول داوری آثاری بود که به‌ زبان طبری نوشته ‌شده بود که این آثار توسط داوران استان مازندران که به این زبان تسلط کامل داشتند، صورت گرفت.

زارع کتاب های نوشته شده به زبان مازندرانی را که به دبیرخانه جشنواره ارسال شد ، بیش از ۴۰ عنوان اعلام کرد و گفت : در نهایت ۲۰ اثر به مرحله نیمه‌نهایی رسید.

وی افزود : بخش دوم داوری‌ها هم آثار ارسالی به زبان فارسی بود که توسط نویسندگان مازندرانی و یا غیر مازندرانی درباره مازندران تالیف شد و توسط داوران خانه کتاب در تهران و بنابر اولویت‌ها و آیتم‌های موجود داوری شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران آمار آثار ارسالی در این بخش را هم بیش از ۲۲۰ عنوان اعلام کرد و توضیح داد : البته آثار ارسالی به دبیرخانه بسیار بیشتر بود ، اما از آن‌جایی که بازه زمانی آثار از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ را شامل می‌شد، بسیاری از آثار از دور خارج شد تا در دوره‌های بعد مورد داوری قرار گیرد.

وی با اعلام این که در بخش دوم هم بر اساس داوری‌ها، چهار اثر به عنوان برگزیده و ۶ اثر هم شایسته تقدیر شد ، گفت : داوری آثار توسط متخصصان هر حوزه انجام گرفته ‌است .

زارع در خصوص دسته‌بندی موضوعات آثار جایزه کتاب سال هم توضیح داد : تمامی موضوعات رده‌بندی دیوئی شامل کلیات، تاریخ، ادبیات، دین، علوم اجتماعی، علوم نظری، زبان‌شناسی، تاریخ، جغرافیا و به‌ویژه ادبیات کودک و نوجوان بود که بنا بر آثار رسیده، هر داور براساس تخصصی که در آن حوزه داشت، کتاب‌ها را داوری کرد و آثاری که بالاترین امتیازها را در میان دیگر آثار گرفت ، به‌عنوان برگزیده و آثار تقدیری انتخاب شد.

بر اساس گزارش رسمی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران حدود ۱۵۰ انتشاراتی در این استان فعالیت دارد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi