به بهانه بی نظمی های نشست خبری استاندار

دورهمی خبری

تاریخ 13 بهمن 1398 ساعت 15:26:36
منبع: واژه روز
کد خبر: 000321
فضای رسانه‌ای مازندران سال‌هاست که به واسطه استمرار برخی رفتارهای غیرحرفه‌ای در مدیران و اصحاب رسانه در حال درجا زدن است و به نظر می‌رسد که کسی هم در استان تلاشی برای بهتر شدن حتی ظاهر و ویترین این فضای رسانه‌ای نمی‌کند.
دورهمی خبری

واژه روز - اشکان جهان‌آرای: نشست خبری دیروز استاندار مازندران ویترینی از کلیت فضای رسانه‌ای مازندران بود. از ضعف‌های حرفه‌ای بسیاری از رسانه‌ای‌های استان، نوع نگاه مدیران استان به رسانه‌ها، بی‌نظمی خبرنگاران در نشست‌های خبری، نگرش‌های قومی و مرزبندی‌های شهرستانی، میل به تعریف شنیدن مدیران، آشنا نبودن خبرنگاران به قواعد حضور در نشست خبری، زیرکی برخی مدیران در بهره‌برداری از ضعف‌های رسانه‌ای‌ها، مدیریت نشدن کلیت جلسه و برخی موارد دیگر که فضای رسانه‌ای استان سال‌هاست به واسطه همین رفتارها یا به عبارتی سوءرفتارها در حال درجا زدن و حتی پسرفت است.

این که بالاترین سطح نشست خبری در یک استان که با حضور عالی‌ترین مقام اجرایی آن استان برگزار می‌شود بارها از فضای رسمی خارج شود یعنی نشست خبری مفهوم و هویت‌اش را در آن استان از دست داده است.

«احمد حسین‌زادگان» را همه به خوشرویی و رفتارهای دوستانه می‌شناسند؛ اما این که استاندار مدیری خوش‌اخلاق باشد با رعایت تشریفات اداری حضور در یک نشست خبری به عنوان بالاترین مقام اجرایی استان منافاتی ندارد.

شوخی با خبرنگاران برای نشاط بخشیدن به نشست خبری و دور کردن فضای خشک خبری از جلسه ناپسند نیست، اما با این که بارها فضای جلسه از رسمیت خارج شود کاملا در تضاد است.

استاندار نماینده مستقیم و بی‌واسطه رئیس‌جمهور در استان است و زمانش قطعا به همان اندازه اهمیت دارد. بد نیست که در آغاز نشست خبری از خبرنگاران بخواهد به جای کشتن زمان جلسه با تمجیدها و قدردانی‌های بی‌ثمر که سریال‌های طنز «پاورچین» و «نقطه‌چین» مهران مدیری را یادآوری می‌کند، مستقیم سر اصل موضوع بروند و پرسش خود را بپرسند. یک «به نام خدا» و یک «سلام» کافی است. یا از مدیر روابط عمومی بخواهد که این موضوع را مطرح کند. مگر این که از شنیدن این خوشایندها خوشش بیاید.

سال‌هاست که نشست‌های خبری استانداری بدون رعایت و در نظر گرفتن ساختاری منظم و قاعده‌مند برگزار می‌شود. برخی ادارات کل هم همین‌طور. اما گامی برای بهتر شدن وضعیت برداشته نشد. چرا؟ چون کسی حاضر نیست خودش را مقابل رسانه‌ها یا رسانه‌ای‌هایی قرار دهد که ممکن است به دلیل دیده نشدن در ساختار حرفه‌ای برگزاری نشست خبری زبان به انتقاد باز کند.

نقش اداره کل روابط عمومی استانداری مازندران در بهبود فضای رسانه‌ای استان کم از خانه مطبوعات و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ندارد. نقشی که تا کنون هیچ کدام از این نهادها به آن متعهد نبودند. در نشست خبری دیروز نیز این طور به نظر رسید همکار رسانه‌ای ما که پس از یک رفت و برگشت اداری باز هم مسئولیت روابط عمومی استانداری را به عهده گرفته نیز مایل به برداشتن گامی برای بهبود این روند نیست.

مهدوی حتماً قواعد حضور در نشست خبری را می‌داند. کما این که سال‌ها به عنوان خبرنگار در نشست‌های خبری حضور یافت و سال‌ها نیز به عنوان مدیر روابط عمومی در دو اداره کل نشست خبری برگزار کرد. با این حساب منفعل بودن او در نشست خبری دیروز را شاید باید به حساب بی‌میلی‌اش برای مقابله با ساختار موجود دانست، نه ناآگاهی!

نظم دادن به یک نشست خبری آن هم در این سطح از برگزار کردن آن مهم‌تر است. این که هر فرد مجاز به پرسیدن تعداد محدود و مشخص پرسش باشد، زمان پرسیدن و پشت تریبون قرار گرفتن برای خبرنگاران محدود و معین باشد و حتی نوبت برای خبرنگاران از قبل مشخص شود. از نشست‌های خبری سطح ملی نمی‌شود الگوبرداری کرد؟ رسانه‌ای‌ها مقاومت می‌کنند؟ کسی مخالف نظم نیست. اگر مخالفی پیدا شد قطعا منظم نیست.

اما خودمان –اول از همه خودم-؛ هر رفاقتی که با مسئول داریم مربوط به خارج از جلسه است. و حتی خارج از روابط کاری. تعریف و تمجیدها را –درست یا غلط- خصوصی یا در فضای غیررسمی انتقال دهیم. زمانِ دیگران بیلبورد تبلیغاتی ما نیست.

خواسته‌های شخصی را در جلسه رسمی بیان نکنیم. نشست خبری جلسه ملاقات عمومی با مدیران نیست.

درباره پرسشی که طرح می‌کنیم اطلاعات کافی داشته باشیم و بدانیم هر پرسشی ارزش پرسیده شدن ندارد.

رفتار ما در مواجهه با مسئول نوع رفتار او نسبت به ما را تعیین می‌کند.

استمرار این وضعیت هیچ کمکی به توسعه استان نمی‌کند.

و در آخر:
از نشست خبری دیروز چند مطلب تولید و منتشر شد؟!

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها