- مازندران - عزاداری مازندرانی ها در سالروز شهادت حضرت فاطمه(س)

عزاداری مازندرانی ها در سالروز شهادت حضرت فاطمه(س)

تاریخ 09 بهمن 1398 ساعت 16:02:43
منبع: ایرنا
کد خبر: 000305
مردم مازندران، دیار علویان در سالروز شهادت دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) سوگواری و عزاداری کردند.
عزاداری مازندرانی ها در سالروز شهادت حضرت فاطمه(س)

همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) آیین عزاداری در بیش از پنج هزار مسجد، حسینه و تکایای شهرها و روستاهای مازندران طی شب گذشته و امروز چهارشنبه برگزار شد و فاطمیون دیار علویان در سوگ دخت نبی مکرم اسلام سینه زنی و نوحی خوانی کردند.

بر اساس اعلام هیأت های عزاداری، عصر امروز نیز شام غریبان شهادت حضرت فاطمه (س) با عنوان «بانوان فاطمی» در برخی شهرهای این خطه شمال کشور به خصوص در گلزار شهدای گمنام و بیش از ۲۵۰ امامزاده و بقاع متبرکه استان برگزار می شود.

همچنین در برخی شهرهای استان مازندران در سالروز شهادت دخت پیامبر اکرم (ص)، بانوان با پهن کردن سفره های نذری و صلوات در قالب جلسات عزاداری زنانه  و همایش سوگواره «کوثر ولایت» به نوحه خوانی و عزاداری کردند.

بیوت علمای مازندران نیز طی شب گذشته و صبح امروز میزبان عزاداران در مناطق مختلف بود که شرکت کنندگان علاوه بر سینه زنی و زنجیرزنی، به سخنرانی وعاظ گوش فرا دادند.

درباره روز شهادت حضرت زهرا (س) روایات و نقل‌های تاریخی مختلفی وجود دارد. در ایران روزهای ۱۳ جمادی‌الاول و سوم جمادی‌الثانی به عنوان روزهای احتمالی‌ شهادت حضرت زهرا (س) معتبرتر تشخیص داده شده است.

مردم مازندران مراسم عزاداری در این دو مناسبت را از ۱۰ روز قبل شروع می کنند و به همین دلیل هم فاطمیه دارای دو دهه اول و دوم است.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها