- مازندران - جشنی به مناسبت هفته ملی مازندران در نور برگزار شد

جشنی به مناسبت هفته ملی مازندران در نور برگزار شد

تاریخ 18 آبان 1401 ساعت 15:33:02
منبع: ایسنا
کد خبر: 002201
یکی از اساتید دانشگاه و محقق و نویسنده چند کتاب در این باره می‌گوید: سرزمین مازندران از دیرباز پر از رمز و راز بوده است، دارای مردمانی سختکوش و مهربان است که این سرزمین آبستن حوادث گوناگون بوده و این شانس را داشته که مطلع دلیرمردان و نام آوران بزرگی بوده است.
جشنی به مناسبت هفته ملی مازندران در نور برگزار شد

به گزارش واژه‌روز به نقل از ایسنا، امام جمعه مرزن آباد در مورد روز 14 آبان روز ملی مازندران می گوید: بر اساس کتاب های تاریخی، روز ورود داعی کبیر حسن بن زید به طبرستان در روز  25 رمضان 250 قمری مصادف با 14 آبان 243 قمری است.

محمود علیخانی می‌افزاید: بر اساس همین در سال 88 شورای فرهنگ عمومی مازندران استان مازندران، روز ورود علویان را روز مازندران نامیدند که در واقع روز ورود حسن بن زید به سعید آباد (نام قدیم مرزن آباد) است  و به همین دلیل در مرزن آباد که نخستین بیعت مردم طبرستان با داعی کبیر بود  دبیر خانه دائمی همایش طبرستان در مرزن آباد تاسیس شد.

این روز (14آبان سال243شمسی مطابق با عید سعید فطر250هجری قمری) سرآغاز بیعت مردم این استان با حسن بن زید علوی بنیان گذار نخستین حکومت شیعی علوی در جهان است و ارادت عمیق و خالصانه مردم مازندران به ائمه اطهار موجب شد تا مازندرانیها طی 12 قرن شیعه مانده و با افکار و باورهای شیعی زندگی کنند. براین اساس این روز به عنوان "مازندران، دیار سبز علویان" نامگذاری شد.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها