- مازندران - در محل تشکیل نخستین حکومت شیعی در جهان مراسم بزرگداشت روز ملی مازندران برگزار شد

در محل تشکیل نخستین حکومت شیعی در جهان مراسم بزرگداشت روز ملی مازندران برگزار شد

تاریخ 14 آبان 1401 ساعت 21:21:24
منبع: ایسنا
کد خبر: 002198
مراسم روز ملی مازندران امروز ۱۴ آبان و طی آیینی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار مازندران، نماینده مردم شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس و تنی چند از مسئولان کشوری و استانی و منطقه ای در مضجع شریف «امامزاده سلطان محمد کیا(ع)» در روستای صالحان بخش کجور نوشهر که سنگ بنای نخستین حکومت شیعی و علوی در جهان در این منطقه بنیان نهاده شد برگزار گردید.
در محل تشکیل نخستین حکومت شیعی در جهان مراسم بزرگداشت روز ملی مازندران برگزار شد

به گزارش واژه‌روز به نقل از ایسنا، محمدمهدی اسماعیلی چهاردهم آبان در با حضور در همایش بزرگداشت روز ملی مازندران در جوار آستان بنیانگذار نهضت و قیام علویان «امامزاده سلطان محمد کیا» در روستای صالحان بخش کجور نوشهر با گرامیداشت یاد و خاطره بزرگانی که در طول قرون متمادی عشق و علاقه به خاندان آل الله، عدالت، دانش و علم دوستی را برای ما به میراث گذاشتند، گفت: امروز وارث یک تاریخ پرشکوه هستیم؛ تاریخ پرشکوهی که با عظمت این سرزمین گره خورده است.

وی با بیان اینکه حضور در این منطقه خاص که مطهر به وجود امامزاده واجب التعظیم سلطان محمدکیا، بنیان گذار حکومت علویان در مازندران است، تجلیل از ریشه های تاریخی نظام دینی است افزود: این قدرت الهام بخش از گستره مرزهای جغرافیایی و سیاسی فعلی عبور کرده و باعث بیداری و خیزش در جهان اسلام شده و به مردم ایران عظمت، قدرت و سرافرازی بخشیده و به مکتب رهایی بخش مسلمین و آزادی خواهان و مستضعفان تبدیل شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تلاش همه جانبه دشمنان برای مقابله با قدرت ایران اسلامی گفت: امروز دشمن می خواهد مقابل این مکتب قرار گیرد. امروز نزاع، یک نزاع تمدنی و فرهنگی است. آن چیزی که در اتفاقات اخیر مشاهده می کنید گردهمایی قدرت شیطانی، غربی، عربی و عبری در منطقه و تمامی سرویس های جاسوسی است که با انواع شگردها و عملیات های روانی خود به صحنه آمده اند تا جلوی الهام بخشی  حرکت نورانی این مکتب را بگیرند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: بسیار ساده لوحانه است اگر تصور کنیم جنگ رسانه ای استکبار و امپریالیسم در کشور ما یک اختلاف و مشکل سطحی است. همه این اتفاقات بهانه ای برای جلوگیری از پوست اندازی و شکل گیری یک قدرت جدید در جغرافیای سیاسی دنیاست که داعیه عدالتخواهی، معنویت، آزادی و گسترش مرزهای علم و دانش دارد.

اسماعیلی یادآور شد: دشمن تلاش می کند با تحریف، جعل، دوقطبی سازی و دروغ جامعه منسجم ایرانی را دچار انشقاق کند. آن ها از عظمت مردم ایران، قدرت مکتب اهل بیت و ریشه های تاریخی کشور می ترسند و بنابراین با نزاعی بزرگ روبرو هستیم. رسالت تاریخی ما زمینه سازی استقرار دولت صالحان به پیشوایی امام عصر (عج) است و نمادسازی و انگاره های هویتی در جامعه باید مبتنی بر این تفکر و این رسالت باشد.

وزیر فرهنگ با اشاره به نامگذاری روز مازندران گفت: برای مازندران عزیز و با عظمت که قرن هاست برای این رسالت و ایفای این ماموریت الهی جانشفانی کرده است باید نمادی انتخاب می شد که با این ماموریت تاریخی هم نوا باشد و چه روزی پربرکت تر از آن روز که مردم با فرزندی از فرزندان رسول گرامی و امیرالمومنین بیعت کردند و استقرار دولت عدالتخوان علوی را در قرن سوم هجری در منطقه صالحان رقم زدند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: مردم ایران با همه تفاوت سلایق و تنوع های زبانی، مذهبی و قومیت ها در کنار هم و زیر یک پرچم، این مسیر را تا رسیدن به قله نهایی و سپردن پرچم به صاحب اصلی انقلاب تداوم می بخشند.

در ادامه این مراسم سیدمحمود حسینی پور نوری، استاندار مازندران با اشاره به اینکه ۱۲ قرن قبل شخصیت بزرگی به این منطقه آمد و باعث تشکیل حکومتی شیعی شد، اظهار کرد: در این منطقه برای نخستین بار حکومت علویان شکل گرفت. مازندران در شکل گیری حکومت علویان و نیز انقلاب اسلامی نقش بسیار مهم داشته و شهدای زیادی از این منطقه در راه انقلاب اسلامی تقدیم شده است.

حسینی پور با ابراز گلایه از وضعیت نامناسب بارگاه امامزاده برای میزبانی مراسم روز مازندران گفت: این منطقه مورد بی مهری قرار گرفته است بنابراین اداره کل اوقاف و امور خیریه و سایر دستگاه های مرتبط باید هرچه زودتر نسبت به تکمیل پروژه بارگاه اقدام کنند.

استاندار همچنین از وجود نخبگان بسیار در مازندران یاد کرد و  با اشاره به اینکه ۱۲ درصد سبد غذایی کشور در اختیار مازندران است اظهار کرد: همچنین این استان در ۱۴ محصول رتبه اول را دارد و مقام نخست را در تولیدات کشاورزی داراست اما با وجود همه این موارد فاصله زیادی با آن مازندرانی که باید باشد دارد.

در ادامه مراسم محمدعلی محسنی بندپی، نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی با بیان اینکه بیعت مردم این منطقه و مازندران از ۱۲ قرن قبل با ائمه اطهار بوده است، افزود: این موضوع نشان دهنده این است اهل بیت با پوست و استخوان مردم این منطقه عجین شده است.

محسنی بندپی، با تاکید بر اینکه فرهنگ استان مازندران و کشور باید از این مظلومیت خارج شود، اظهار کرد: برای ارتقا و حفظ فرهنگ و تاریخ دینی این منطقه باید کار زیادی صورت گیرد چراکه برای محفوظ ماندن از جنگ ترکیبی که در اولویت دشمن است باید از فرهنگ دینی حفاظت شود.

گفتنی است مضجع شریف و مطهر امامزاده محمدبن ابراهیم معروف به سلطان محمد کیا(ع) در استان مازندران، شهرستان نوشهر و منطقه کجور در روستای صالحان قرار گرفته و حضرت سلطان محمد کیا(ع) با ۶ واسطه به امام حسن مجتبی(ع) منسوب است. در واقع اولین نقطه ای که مازندرانی ها با علویان و شیعه بیعت کردند در همین نقطه یعنی رویان قدیم و کجور فعلی است.

۱۴ آبان روز ملی مازندران است چراکه مردمان این دیار در سال ۲۵۰ هجری قمری اولین حکومت شیعی جهان را تشکیل دادند. این قوم در روز خجسته عید سعید فطر سال ۲۵۰ هجری قمری در مسجد جامع کجور نماز عید را به امامت حسن بن زید علوی برگزار کردند و با برپایی این نماز سنگ بنای نخستین حکومت شیعی در جهان را بنیان نهادند و طی چند سال اخیر در این مکان که نخستین حکومت شیعی بنا نهاده شد برنامه روز مازندران برگزار می شود.

این روز (۱۴ آبان سال ۲۴۳ شمسی مطابق با عید سعید فطر ۲۵۰ هجری قمری) سرآغاز بیعت مردم این استان با حسن بن زید علوی بنیان گذار نخستین حکومت شیعی علوی در جهان است و ارادت عمیق و خالصانه مردم مازندران به ائمه اطهار موجب شد تا مازندرانی ها طی ۱۲ قرن، شیعه مانده و با افکار و باورهای شیعی زندگی کنند. بر این اساس و به جهت اهمیت این موضوع، در سال ۱۳۸۸، این روز به عنوان «مازندران، دیار سبز علویان» نامگذاری شد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها