- مازندران - عزاداری ماه محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مازندران برگزار می‌شود

عزاداری ماه محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مازندران برگزار می‌شود

تاریخ 08 مرداد 1401 ساعت 15:06:43
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 002012
پیوست مناسبت های دینی و مذهبی همواره با حضور پر شور مردم معنا و مفهوم پیدا می کند و با آغاز ماه محرم ، بر اساس اظهارات کارشناسان رفع نگرانی بابت  شیوع و ابتلا به بیماری کرونا را می توان با جدی گرفتن اجرای پروتکل های بهداشتی در این ایام برطرف کرد .

به گزارش واژه‌روز به نقل از ایرنا ،مسوولان و کارشناسان مازندران معتقدند مراسم ایام محرم هیچ وقت تعطیل نخواهد شد و امسال همچون سنوات گذشته با رعایت پروتکل های بهداشتی و چهارچوب های تعیین شده از سوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ،مردم استان با حضور پرشور در این مراسم عشق و دلدادگی های خود را به امام حسین (ع) نشان می دهند.

شیوع کرونا در کشورمان باعث شده که هر هفته تعداد شهرها با رنگ قرمز افزایش یابد و این موضوع باعث شده تا مراسم و برنامه های مذهبی و دینی تحت شعاع آن قرار گیرد اما با تغییر در ظاهر اجرای برنامه های عزاداری که با شکل و شمایل رعایت دستورات و پروتکل های بهداشتی همراه است ،تلاش ها بر حول این محور است که جایگاه ارزش های دینی این ماه همچنان حفظ و پابرجا باقی بماند .

مازندران که همواره از آن به عنوان دیار علویان نام برده می شود مردمش عشق و ارادت خاصی به ائمه اطهار دارند و مصداق سرسپردگی مردم این دیار به ائمه را می توان در حجم بالای نیات واقفان به عزاداری امام حسین (ع) دید به طوریکه ۷۰ درصد نیات موقوفات مازندران به این امر اختصاص داده شده است .

یکهزار و ۳۶۱ بقعه امامزاده ، بیشتر از چهار هزار مسجد و تکیه در مازندران وجود دارد که همواره در مناسبت های مذهبی و دینی این اماکن به عنوان کانون برگزاری مراسم ها و اجتماعات مردم قلمداد می شوند .

در حال حاضر با تغییر رنگ شهرستان های چالوس، کلاردشت و عباس آباد از نارنجی به زرد تعداد شهرستان های نسبتا پرخطر در مازندران به هشت شهرستان افزایش یافت و شهرستان های میاندرود، بابل، نور، نوشهر،چالوس، کلاردشت، عباس آباد و رامسر در محدوده زرد کرونایی قرار دارند.

عزادارای ماه محرم در اماکن تعطیلی ندارد

اوقاف و امور خیریه مازندران نهادی که یکهزار و ۳۶۱ بقعه امامزاده ها را زیر پوشش خود دارد ،اماکنی که کانون های مهم برگزاری برنامه های دینی و مذهبی از جمله ماه محرم در استان به شمار می روند و بالتبع اجرای ضرورت های کرونایی در این حوزه  در کنترل بیماری نقش آفرین است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر این که برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در اماکن مذهبی استان تعطیل نمی شود ،  گفت : اوقاف تلاش کرده است تا تمامی تمهیدات لازم برای رعایت پروتکل های بهداشتی در این اماکن را اجرا کند و برای این منظور ضدعفونی مکرر محوطه امامزاده ها و نیز توزیع ماسک میان عزاداران از جمله این اقدامات است .

حجت الاسلام ابراهیم حیدری جناسمی افزود :با توجه به این که بیش از ۸۰ درصد بقاع امامزاده های مازندران حیاط و محوطه باز دارند ،از هیات امنای این اماکن خواسته شد تا با نصب داربست برگزاری مراسم های ماه محرم را به این فضاها منتقل کنند.

وی ادامه داد : در خصوص محیط های بسته برگزاری مراسم ماه محرم هم تمام نکات لازم به متولیان گوشزد شد تا در این ایام ضمن روشن کردن سیستم تهویه هوا ، مدت سخنرانی ها و عزاداری طولانی نشود.

مدیر کل اوقاف مازندران اضافه کرد : حضور هیات های مذهبی از نقاط مختلف در بقاع امامزاده ها را در این ایام خواهیم داشت و به متولیان این هیات ها اعلام شده تا مراسم سینه زنی و مداحی های خود را در قسمت رواق و فضای باز بقاع انجام دهند

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi