- مازندران - «ضیافت اهل دلان » در موسسه فرهنگی هنری آنا برگزار شد

«ضیافت اهل دلان » در موسسه فرهنگی هنری آنا برگزار شد

تاریخ 04 اردیبهشت 1401 ساعت 01:35:22
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 001857
اختتامیه ویژه برنامه هنری آیینی شب‌های ماه مبارک رمضان و هفته هنر انقلاب در موسسه آنای بهشهر صورت گرفت.
«ضیافت اهل دلان » در موسسه فرهنگی هنری آنا برگزار شد

به گزارش واژه‌روز به نقل از روابط عمومی حوزه هنری مازندران شامگاه جمعه ۲  اردیبهشت سال جاری با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و عموم علاقمندان، اختتامیه ویژه برنامه هنری آیینی « ضیافت اهل دلان » در شهرستان بهشهر برگزار شد.

گفتنی است، ضیافت اهل دلان  متشکل از « اجرای نمایش » « ترنا بازی، بهار صلوات» « نقالی و تعزیه» « نمایشنامه خوانی» «رونمایی از کتاب» «  آیین گهواره گردانی» « شاهنامه خوانی» و « مراسم احیای شب های قدر» با هدف بازخوانی و احیای آیین های رایج شب‌های ماه مبارک رمضان در استان مازندران ضمن پاسداشت هفته هنر انقلاب اجرا شد.

  «جهانگیر نصری اشرفی» فرهنگ پژوه در بخشی از این رویداد درباره بوجود آمدن آیین ها در جامعه، برخی آداب و سنن مذهبی مازندران و ارتباط دین با آیین نکاتی را مطرح ساخت و در ادامه «مهدی روحی»  به اجرای نقالی یتیم نوازی امام علی علیه السلام (با گریزی به مسائل اجتماعی) پرداخت.

«مهدی معصومی گرجی » در سخنرانی کوتاهی با اشاره به لزوم پرداختن به آیین ها و سنتهای حسنه، احیای آداب گذشتگان را (که همانا مسیر تعالی و جوشش شور زندگی در جامعه ای اخلاق مدار بوده) یک امر لازم برشمرد و گفت: باید با شیوه های هنری بویژه هنر نمایش به آیین ها پرداخت و نسل امروز را با سبک زندگی پیشرو و معنوی آشنا ساخت.

رییس حوزه هنری مازندران گفت: بسیاری از رسوم و آیین های این سرزمین از منظر وجوهات پهلوانی و حماسه، اخلاق گرایی، دینداری، روحیه مردم داری، گذشت و ایثار و ... راهی برای رستگاری و تعالی انسان بوده و بازخوانی و تحلیل آن، امروز بسیار حائز اهمیت است.

این مقام مسئول با ذکر این نکته که حوزه هنری مازندران به دنبال ایجاد هسته های هنر انقلاب در شهر های مختلف استان است افزود:  با توجه به پیشینه فعالیتهای فرهنگی هنری و نمایشی «مهیار هزار جریبی» مدیر موسسه  آنا در زمینه آثار آیینی، مذهبی و دفاع مقدسی، ما میتوانیم این مرکز را به عنوان یکی از هسته های هنری حوزه هنری مازندران در شرق مازندران تعیین کرده و از این طریق اهداف خود در زمینه تربیت هنرمندان متعهد، تولید آثار فاخر هنری و فعالیتهای جریان ساز را دنبال کنیم.

همچنین ضیافت اهل دلان که با محفل قرآن به سر آغاز شد،  در ادامه با برنامه هایی مانند اجرای نمایش سوگ امام علی ( ع) توسط هنرمندان نوجوان موسسه آنا ، تبری خوانی ( آواز مقام های مازندران)، قطعه کوتاه شبیه خوانی ابن ملجم توسط « استاد اکبری» از پیشکسوتان تعزیه مازندران، تشریح و اجرای ترنا بازی، و در نهایت رونمایی از  کتاب نمایشنامه «زنان بیشه گل» نوشته «مهیار هزار جریبی» و گهواره گردانی با اجرای تیم نمایشی به سرپرستی « سارا یزدانی»پایان گرفت.

شایان ذکر است که ضیافت اهل دلان از ۲۸ فروردین تا ۲ اردیبهشت با برنامه های متنوع  آیینی مذهبی از جمله برگزاری مراسم ویژه شب‌های قدر برگزار شد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi