- مازندران - پیام عباس زارع به مناسبت در گذشت سلمان هراتی

پیام عباس زارع به مناسبت در گذشت سلمان هراتی

تاریخ 09 آبان 1400 ساعت 14:24:45
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 001391
پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به مناسبت 9 آبان سالروز درگذشت شاعر معاصرسلمان هراتی.
پیام عباس زارع به مناسبت در گذشت سلمان هراتی

واژه‌روز، مازندران تنها به طبیعت بکر و برکت بخش دریای آبی اش شناخته شده نیست،  انسان های بزرگ با اندیشه های بارورِ فراوانی نیز بر رونق آن افزوده اند. شاعران و فرهیختگانی همچون «نیما یوشیج »،«طالب آملی» از آن جمله اند.

سلمان هراتی ، فرزند طبیعت سبز مازندران ، شاعری که از روستای مزردشت تنکابن به عرصه شعر معاصر ایران قدم نهاد یکی از همان اندیشه‌های بارور بود که طبع شعرش مانند باران های ریز شمال، طراوت خاصی به شعر امروز داد .

سلمان شاعری متعهد به جامعه و رویدادهای آن بود، وی در بین شاعران انقلاب و دفاع مقدس ، سنگر بسیار حساسی را برای مبارزه پذیرفته و با وجود جوانی سرافرازانه از پس مسئولیت خویش برآمده است تا آنجا که کتاب «از آسمان سبز» او در اولین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس از سوی بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس جزء آثار برتر دهه 60 انتخاب شده است .

دو مجموعه ی از آسمان ســبز و دری به خانه ی خورشید او در عین این که شــعرند، نقد نیز هستند؛ نقد اجتماع، زمان، سیاســت، کوچه، خیابان و... ســلمان هراتی در غنچگی پرپر شــد و بهار شعرش کوتاه بود.

ماندگاری اش در شعر معاصر تنها ۲۷ بهار دوام داشت و بی گمان اگر دست تقدیر و سرنوشت ادامه حیات او را مهلت می داد قطعاً شاهد تاثیرگزاری بیشتر او در ادبیات و شعر ایران بودیم.

9 آبان سالروز درگذشت این شاعر بزرگ مازندرانی را با بزرگداشت نام و یادش گرامی می داریم.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi