- فرهنگ عمومی - فضاهای هنری مازندران به نام هنرمندان شهرستان ثبت می‌شود

فضاهای هنری مازندران به نام هنرمندان شهرستان ثبت می‌شود

تاریخ 20 شهریور 1400 ساعت 12:57:32
منبع: ایرنا
کد خبر: 001285
مدیرکل فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: به منظور قدردانی از چهره‌های شاخص فرهنگ و هنر مازندران سالن‌ها و گالری‌های مجتمع‌های فرهنگی و هنری زیر پوشش این اداره کل به نام هنرمندان شاخص هر شهرستان نامگذاری می‌شود.  
فضاهای هنری مازندران به نام هنرمندان شهرستان ثبت می‌شود

به گزارش واژه‌روز به نقل از ایرنا، عباس زارع روز جمعه اظهار کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در شهرستان‌های مختلف چندین مجتمع‌ فرهنگی و هنری را زیر پوشش دارد که در نظر داریم به موازات بهسازی زیرساخت‌های این فضاهای مهم فرهنگی و ایجاد کاربری‌های مناسب با کمترین هزینه، نام هنرمندان برجسته و اساتید فرهنگ و هنر شهرستان‌ها را نیز به پاس تلاش‌هایی که در عرصه فرهنگ و هنر انجام دادند بر بعضی از این فضاها ثبت کنیم.

وی افزود: در نخستین گام نیز دیروز –پنجشنبه- گالری مجتمع فرهنگی و هنری آمل که به تازگی ایجاد شد، با نام نگارخانه استاد زرشناس یکی از مفاخر فرهنگ و هنر این شهرستان به بهره‌برداری رسید. قرار است در هفته پیش رو سالن مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان سوادکوه نیز در مراسمی به نام زنده‌یاد رحمت‌الله حسن‌پور قادی شاعر فقید این شهرستان و از مدیران اسبق فرهنگ و ارشاد استان نامگذاری شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران خاطرنشان کرد: البته اولویت و هدف اصلی ما نیز در این اقدام نامگذاری فضاهای فرهنگی به نام هنرمندانی است که در قید حیات هستند تا با حضورشان از آن‌ها تجلیل شود. روز گذشته نیز استاد زرشناس در مراسم بهره‌برداری از نگارخانه مجتمع فرهنگی هنری آمل حضور داشت و این گالری با حضور ایشان به پاس بیش از 550 سال فعالیت و تولید آثار هنری در آمل و پرورش هنرمندان مختلف با نام ایشان گشایش یافت.

زارع افزود: یک گالری نیز در مجتمع فرهنگی و هنری فریدونکنار در حال آماده‌سازی است که پس از تکمیل به نام یکی از هنرمندان این شهرستان نامگذاری خواهد شد. این اقدام برای سه سالن تالار مرکزی در حال ساخت ساری، دو سالن آمفی‌تئاتر مجتمع زنده‌یاد سلمان هراتی و سایر مجتمع‌های فرهنگی و هنری استان نیز انجام خواهد شد تا به این شکل علاوه بر قدردانی از هنرمندان و فرهیختگان استان، نام این پیشکسوتان فرهنگ و هنر نیز در ذهن نسل‌های آتی برجسته‌تر شود.

این مسئول ایجاد کاربری مناسب برای فضاهای متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را یکی از اولویت‌های این اداره کل عنوان کرد و گفت: یکی از کارویژه‌های مهم مد نظر ما با توجه به مشکلات اقتصادی موجود، استفاده بهینه از اعتبارات و فضاهای موجود است. تلاش بر این است که بتوانیم با کمترین اعتبار بیشترین و بهترین فضاها را برای جامعه فرهنگ و هنر استان ایجاد کنیم. در همین راستا نیز به فکر ایجاد کاربری‌های مناسب در فضاهای متعلق به ادارات فرهنگ و ارشاد استان حرکت کردیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران خاطرنشان کرد: نگارخانه تازه افتتاح شده در آمل که ۱۵۰ متر مساحت دارد تا چند وقت پیش کاربری انباری داشت. اما با توجه به نیاز این شهر فرهنگ‌خیز و هنرمندپرور به یک گالری مناسب و حرفه‌ای، با ۷۰ میلیون تومان اعتبار توانستیم بهسازی و نقاشی، نورپردازی، ریل‌گذاری و نصب پرده‌های مورد نیاز را انجام دهیم تا هنرمندان این شهرستان اکنون یک گالری مناسب و با کیفیت داشته باشند.

زارع افزود: چندی پیش نیز در مجتمع فرهنگی و هنری بصیرت بهشهر یک سالن خالی متروکه با ۵۰ میلیون تومان اعتبار به یک گالری مناسب تبدیل شد. گالری مجتمع فرهنگی و هنری فریدونکنار نیز به همین روش در حال آماده‌سازی است.

وی اظهار کرد: در سال‌های گذشته و ادوار قبل که مشکلات اعتباری هم کمتر بود معمولا بودجه‌های شهرستانی بیشتر صرف برخی امور فیزیکی مربوط به محوطه و ساختمان یا خرید تجهیزات اداری می‌شد. ولی اکنون تلاش بر این است که همین اندک اعتبارات موجود در مسیری درست و برای کیفی‌سازی فضاهای موجود هزینه شود تا بخشی از نیاز ضروری هنرمندان هر شهرستان را برطرف کند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها