- فرهنگ عمومی - روز هنرمند و یک گروتسک !

روز هنرمند و یک گروتسک !

تاریخ 04 آبان 1399 ساعت 12:52:16
کد خبر: 001266
به گزارش واژه روز، مهدی رمضانی فعال فرهنگی در یادداشتی کوتاه به انتقاد از «حذف معافیت مالیاتی هنرمندان»پرداخته است که بدین شرح است:
روز هنرمند و یک گروتسک !

مقدمه :

بیست‌وپنجِ‌اکتبر رسید. «تبریک»ام اما امسال نمی‌آید و

زورِ انگشتان‌ام نمی‌رسد به ردیف‌ کردن این پنج‌ حرف !

بارها و باز بارها، خوانده‌ام از چهار روز قبل تا همین‌‌الان

در «فارس» که«معافیت‌ مالیاتی هنرمندان حذف شد»!

هدیه‌ای تلخ برای«هنرمندان» در «روز جهانی هنرمند» ؛

وا مانده‌ام در این«گروتسک»، در این هم‌زمانیِ بی‌هنگام

و مانده‌ام در «تبریک»؛ گفتن یا نگفتن، مسأله این است! 

میانه :

خبر، کوتاه بود ؛«بر اساس جزئیات مصوبه‌ی کمیسیون‌اقتصادی‌دولت برای اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که در حال بررسی و تصویب در هیأت‌وزیران است، معافیت‌مالیاتی‌هنرمندان ، سلبریتی‌ها و فعالیت‌های هنری و فرهنگی، حذف و برای آن سقف تعیین شد»

و تأمل‌برانگیز ؛«درآمد مشمول مالیات . . . ، در مورد اشخاص حقوقی معادل یک‌میلیارد و دویست‌وپنجاه‌میلیون ریال و در مورد اشخاص حقیقی دویست‌وپنجاه‌میلیون ریال در هر سال، از پرداخت مالیات معاف است»

نکته۱ ؛ «اشخاص‌حقوقی»

مؤسسه‌فرهنگی ، آموزشگاه‌هنری ، گروه‌تئاتر ، نگارخانه ، ناشر کتاب یا ... که قریب‌به‌اتفاق در ساختمان‌های استیجاری مستقر بوده و بنا به الزام شهرداری‌ها برای تجاری‌بودن مکان، اجاره‌بهایی سنگین را متحمل شده‌ و به‌علاوه، هزینه‌های جاری و حامل‌های انرژی و حقوق ماهانه برای حداقل دو تا سه‌ هنرمندِ شاغل را نیز بر عهده دارند، مثلاً در شهری مانند ساری، با درآمد کمتر از پانزده‌میلیون‌تومان (و در تهران با چندین‌برابر این‌رقم)، قادر به تأمین هزینه‌های خود نخواهند بود. حال‌آنکه معافیت‌مالیاتی در این‌بخش، صرفأ تا سقف‌ درآمدیِ ده‌میلیون‌وچهارصد هزار تومان تعریف شده است!

نکته۲ ؛ «اشخاص‌حقیقی»

در شرایطی که سقف معافیت‌مالیاتی کارکنان‌دولت، مبلغ سه‌میلیون‌‌تومان در ماه می‌باشد، هنرمندان و نویسندگان به‌عنوان اشخاص‌حقیقی، فقط تا سقفِ دومیلیون‌وهشتاد هزار تومان در ماه، از مالیات معاف شده‌اند!

مؤخره :

۱- اشاره‌به کلمه‌ی «سلبریتی» (که حتی یک‌درصد هنرمندان را نیز شامل نمی‌شوند) در اخبار منتشر شده از این مصوبه، آدرس اشتباه است! مراکز فرهنگی‌هنری و هنرمندان، آسیب‌دیدگان آتیِ این مصوبه‌ی غیرکارشناسی هستند!

۲- اعضای کمیسیون‌اقتصادی‌دولت تا چه‌میزان، میان تشکل‌های «فرهنگی» و بنگاه‌های «اقتصادی» تفاوت قائل هستند؟

۳- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبیین این‌‌تفاوت، مانع‌ از تصویب آن در هیأت وزیران شود و هنرمندان را از ورشکستگی بیشتر، برهاند!

اما . . .

روز جهانی هنرمند، مبارک . . .

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi