- مازندران - فرهود جلالی فعال فرهنگی و هنری مازندران درگذشت

فرهود جلالی فعال فرهنگی و هنری مازندران درگذشت

تاریخ 19 تیر 1400 ساعت 09:42:45
منبع: واژه روز
کد خبر: 001163
«فرهود جلالی کندلوسی»، فعال فرهنگی و مدیر موسسه فرهنگی هنری پارپیرار بعدازظهر پنجشنبه ۱۷ تیر در سن ۵۶ سالگی درگذشت.
فرهود جلالی فعال فرهنگی و هنری مازندران درگذشت

به گزارش واژه روز، «فرهود جلالی کندلوسی» (زاده ۱۳۴۴ در روستای کندلوس-درگذشته ۱۴۰۰) از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر شاعر فولکلور مازندرانی بود. در سال ۱۳۶۶ در رشته علوم اجتماعی به دانشگاه تهران راه یافت. در سالهای تحصیل با تشویق استاد خود آقای صادق علی کیا با شعر آشنا شد. اولین سروده‌هایش در قالب غزل و مثنوی بود. همزمان نزد کیانی نژاد به فراگیری ساز نی نیز پرداخت. در سال ۱۳۷۱ پایان‌نامه خود را در مورد فرهنگ و آداب و رسوم دهکده کندلوس تدوین کرد.

او در سال ۱۳۸۲ مؤسسه فرهنگی هنری پارپیرار را تأسیس نمود و نیز مدیریت مؤسسه فرهنگی پارپیرار که در زمینه فرهنگ و هنر مازندران فعالیت می‌نماید را در تهران به عهده دارد. مؤسسه فرهنگی هنری پارپیرار با هدف احیای رسوم و جشن‌های محلی مازندران، برگزاری مراسم مختلف و گرد هم آوری مازندرانیان ایجاد شد و هر ساله جشن‌های مختلفی در مازندران و تهران برگزار می‌کند. جشن‌هایی نظیر تیرماسیزه شو، ۲۶ نرزِ ما، جشنواره شعر و موسیقی مناطق تبری زبان، جشن سلام مازندرانی و … .

وی در ۱۷ تیر ۱۴۰۰ (۸ ژوئیه ۲۰۲۱) در حالی که که به‌گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران، در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری جشن مجازی تیرماسیزه‌شو و همچنین جشن آغاز سال نو تبری بود، درگذشت و در کندلوس به خاک سپرده شد.

 

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi